Bitki ve hayvan hücresi arasındaki farklar ve benzerlikleri nelerdir?
Yaşam

Bitki ve Hayvan Hücresi Arasındaki Farklar ve Benzerlikleri Nelerdir?

12 Ağustos 2018 - 12:36:18

Bitki ve hayvan hücresi arasındaki farklar ve benzerliklerin maddeler halinde ifade edilerek cevaplanmasıdır.

Hücre Zarı Nedir, Ne Demek?

Hücre zarı hücreyi dış alandan ayırmakta ve sarmaktadır. Aynı zamanda bu zarın görevi hücreye şekil vermesi ve onu korumasıdır. Üst kısmında küçük deliklerin var olduğunu söylemek mümkündür. Deliklerin işlevi ise hücreye madde çıkış girişini sağlamasıdır. Hücrenin ihtiyaç duyduğu malzemeleri hücrenin içerisine almaktadır. Bunun yanı sıra hücre içerisinde meydana gelen atık maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Hücre zarının esnek, ince ve canlı olduğu ifade edilir.

Bitki ve Hayvan Hücresi Karşılaştırılması

Canlılar için temel yapı ve görevli birimi olan hücrenin önemini bilmek gerekir. Canlıların hepsi birden çok hücreden meydana gelmektedir. Bu iki çeşit canlıda görülen hücreler mikroskop aracılığı ile görülebilmektedir. İki hücrenin de zarı vardır. Bu iki hücrede var olan yapılar çekirdek, golgi, koful, mitokondri, endoplazmik retikulum, sitolazma ve ribozomdur.

Hayvan Hücresi ve Bitki Hücresi Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Boyut olarak hayvan hücrelerinin genel olarak bitki hücrelerine kıyasla daha küçük oldukları söylenebilir. Hayvan hücresinin boyutu on ila otuz mikrometre iken bitkideki hücreler on ila yüz mikrometre aralığında değişkenlik göstermektedir.
  • Hayvan hücresinin şekli düzensiz ya da yuvarlaktır. Bitkininki ise küp ya da dikdörtgendir.
  • Bitki hücresinin hücre duvarı vardır ve bu duvar selülozdan meydana gelmektedir. Hayvan hücresinin hücre duvarı bulunmamaktadır.
  • Bitki hücresinin şekli köşelidir. Hücrelerinin içerisinde plastitler bulunur ve bitki hücresini renklendirmektedir. Ayrıca hücrenin içinde sentrozom vardır.
  • Bitkiler yirmi tane amino asidi sentezleyebilmektedir. On hayvan hücresinde yirmi adet amino asidin üretilmesi amacıyla proteinler doğal şekilde üretilmektedir.
  • Hayvan hücresinin şekli yuvarlaktır ve hücrenin içerisinde sentrozom bulunmamaktadır. Yapısında lizozom olmayan hayvan hücresi az sayıda olduğu gibi kofullarının oldukça küçük olduğu ifade edilebilir. Bitkiler renk pigmentine ihtiyaç duyar fakat hayvan hücresi bu pigmentlere ihtiyaç duymamaktadır. Bu yüzden hücrenin içerisinde plastitleri bulunmamaktadır.
Bitki ve Hayvan Hücresi Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

İki canlının hücreleri de ökaryotik olduğundan dolayı birbirleri ile benzerlik göstermektedir. İki hücre türünde de çekirdeğin olduğu söylenebilir. Hücre zarı, mitokondri, çekirdek, golgi aygıtı, sitoplazma, endoplazmik retikulum ribozom organeli, koful iki canlının hücrelerinde mevcuttur. Hem bitki hem de hayvan hücresi mikroskop kullanımı ile görülebilir. Çok küçük olduğundan dolayı gözle görülemez. Yaşam faaliyetlerinin olduğunu belirtilebilir. Bitki ve hayvan hücresi arasındaki farklardan biri de sindirim, boşaltım ve solunum gibi durumları gerçekleştirmeleridir.

Yorumlar
Özge Menzilci 12 Ağustos 2018 - 12:46:18 Bitki ve hayvan hücresinde bulunan organeller nelerdir? Benzerlikler belerdir? Bu iki hücre arasında çok fazla fark var mı acaba? Yapı olarak nasıl bir değişkenlik gösteriyor? Nasıl karşılaştırmak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: