Zayıflama 12 Ağustos 2021 - 20:19:19

Çakal Eriği Zayıflatırmı? Çakal Eriği Çayı Nasıl Kullanılır?

Çakal Eriği Zayıflatırmı? Çakal Eriği Çayı Nasıl Kullanılır?

Çakal eriği halk arasında güvem meyvesi olarak tanınan hem yaprağı hem de meyvesinden yararlanılan meyve çeşididir.

Çakal Eriği Nedir? Nerede Yetişir?

Prunus Spinosa ismindeki çakal eriği hem Avrupa hem de Kuzey Afrika'da yetişme özelliğine sahiptir. Türkiye'de ise doğal ortamlarda yetişmektedir. Trakya bölgesinde çok iyi bilinen meyve sık tüketilir. Yapraklar çiçeklerin açtığı zamanlarda toplanmaktadır. Gölge alanlarda kurutulmalı, ağzı kapalı olan kaplarda nemin olmadığı yerlerde muhafaza edilmesi önemlidir. Sonbahar mevsiminde toplanan meyveler taze biçimde kullanılmalıdır.

Çakal Eriği Nasıl Kurutulur?

Çakal eriği serilme yöntemiyle kurutulabildiği gibi yapay şekillerde de kurutulabilmektedir. Meyvelerin kuruma işleminin iyi bir şekilde sağlanması için kurumuş olan meyvelerin tekrardan elli derece fırında kurutulması tavsiye edilir. Meyveler iyi kurutulmadığı zaman üst kısımlarında beyaz renkte mantarlar oluşarak meyveyi kullanamaz hale getirmektedir.

Çakal Eriği Nasıl Olur?

Meyvenin tadı buruk ve ekşidir. Tüketilmeden sonra bu tat kaybolarak tatlı bir lezzete dönüşür. Çakal eriği yaprakları, çiçekleri, meyvesi birbirinden farklı nedenlerle kullanılabilmektedir. Meyvenin çayı da birçok rahatsızlığın gidericisi olarak açıklanır. Meyveleri çiğ şekilde tüketilir ve aynı zamanda meyvelerin reçeli, likörü, marmelatı yapılabilir. Ayrıca jöle olarak da kullanılabilir. Eski dönemlerde bu ağaçtaki kabuklar mürekkep yapı için kullanılmıştır. Dalları güçlü olduğu için baston yapmak mümkündür.

Çakal Eriği Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Yapısında hidrosiyanik asit barındıran bitkinin kabuğu ve yaprağında glikozitler bulunmaktadır. Meyvesinin içerisinde ise C vitamini, elma asidi vardır. Çakal eriği özellikleri arasında güçlendirme terletme etkenleri bulunduğu için tüketilmesi faydalıdır. Çocukların gelişmesini, büyümesini desteklediği rivayetler arasında yer alır. Ağaçtan alınan çiçeklerin kurutulması ile demlenen çayda bazı yararlar bulunur. Çayın yararlarından birisi vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasıdır. Boğaz bölgesindeki enfeksiyon gibi sorunlara iyi geldiği söylenebilir. Ölçülerinin, kullanımının düzenli olması mantıklı olan durumdur. Tabi sürecin doktor kontrolünde yapılması önerilir.

Çakal Eriği Çayı Nasıl Kullanılır?

Kurumuş eriğin çiçekleri iki tatlı kaşığı ölçüsünde hazır edilir. Hazırlanan çiçekler kaynatılması planlanan kabın içerisine yerleştirilir. Üzerine ise üç yüz ila beş yüz ml kaynatılmış olan su eklenir. Karışım beş ila on dakika dinlenmeye bırakılır. Dinlenmiş olan çayın süzgeçten geçirilmesi tavsiye edilir. Bir diğer hazırlama yöntemi ise kabuk ve yaprağın bir tatlı kaşığı ölçüsünde hazırlanması gerekir. Kabuk ve yapraklar kabın içerisine koyularak üç yüz veya beş yüz ml kaynamış su eklenir. On dakika dinlenmeye bırakılan çayın süresi dolduktan sonra içilebilir. Çakal eriği çayı için iki tatlı kaşığı meyve kabın içine koyulur. Aynı ölçülerde su eklenerek yedi dakika demlendirilen çay, süzülür ve rahat bir biçimde tüketilir. Doktorun onayında içilmesi en önemli detay olduğu için uzmana danışmak her zaman gereklidir.

  • çakal eriği
  • çakal eriği çayı
  • çakal eriği nedir
  • çakal eriği zayıflatırmı
Yorumlar
Yeliz Kağıtçıoğlu Çakal eriği şeker hastalığı için faydalı olur mu? Nerede yetişir? Kilosu ne kadar nereden bulabilirim? Şeker hastası olduğum için her meyveyi yiyemiyorum. İnternette okumuştum işe yarıyor diye. Yiyenler var mı? cevapla
yorum yaz
Gebelikte Düşük Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?