Zayıflama 02 Mayıs 2021 - 07:41:25

Dağ Çileği Nedir? Zayıflatırmı? Nerede Bulunur? Ne Zaman Toplanır?

Dağ Çileği Nedir? Zayıflatırmı? Nerede Bulunur? Ne Zaman Toplanır?

Halk arasında kocayemiş ya da yaban çileği olarak da bilinen dağ çileği, insan sağlığına çok sayıda faydası bulunan mucize ürünlerden birisidir.

Dağ Çileği Nedir? Ne İşe Yarar?

Dağ çileği olarak isimlendirilen meyve hem çalı formunda hem de kısa boylu ağaç formunda gelişebilmektedir. Çalı şeklini aldığında 4 metreye kadar uzanabilen bu bitki, ağaç formunda olduğunda 7-8 metre kadar uzayabilmektedir. Bitkinin çiçekleri Eylül ayında açmaya başlarken bu süreç Aralık ayına kadar ertelenebilir. Ağacın bulunduğu iklime göre adaptasyonu bu farklılıkları ortaya koymaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, kıyı bölgelerinde rahatlıkla yetişebilmektedir. Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgesinde bu bitkiye rastlamak son derece muhtemeldir.

Dağ Çileği Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Zayıflamak isteyen kişiler, diyetlerinin başarılı bir biçimde uygularken daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermelerini sağlayacak olan doğal ürünlerin arayışı içerisinde olurlar. Bu süreçte dağ çileği de rahatlıkla tercih edilebilen ürünler arasında gösterilmektedir. Diyet dönemlerinde kabızlık yaşayan ve bu sebeple kilo verme temposunda düşüş görülen kişiler için dağ çileği son derece uygun bir bitkidir. Bağırsaklar ve midenin tembelliğini ortadan kaldıran bu meyve, vücuda alınan besinlerin kısa süre içerisinde öğütülmesini ve bu şekilde vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Kilo verme dönemlerinde sindirim sorunu yaşamayan kişilerin bu meyveyi kullanarak daha fazla kilo vermesi zorlaşabilir.

Dağ Çileği Ne Zaman Toplanır?

Kıyı bölgelerinde olup dağ çileği tüketmek isteyen kişiler, doğada vahşi olarak yetişen bu ürünü doğru zamanda yakalarlarsa rahatlıkla dalından toplayabilirler. Çiçekleri Eylül ayından itibaren kendisini göstermeye başlarken meyvesinin oluşumu birkaç ay daha alacaktır. Genel olarak ılıman geçen kış aylarında meyveleri de toplanmaya hazır hale gelebilir. Ancak bölgelere göre toplanma mevsiminde de farklılıklar olmaktadır. Bu aşamada kişilerin tam olarak kırmızı renge kavuşmasını beklemesi gerekir. Ancak genelde insanlar bu süreci beklemezken kırmızıya yaklaştığı dönemde pembe tonlarındayken toplamaya başlarlar.

Dağ Çileğinin Faydaları Nelerdir?

Dağ çileği, insanlar tarafından fazla ateşlendikleri dönemde tüketilebilen ürünler arasında gösterilebilir. Kış aylarında nezle ya da grip gibi rahatsızlıklara yakalanan kişilerin ateşi çıkarsa bu çileği tüketerek belirli oranda azalmasını sağlayabilirler. Bunun yanı sıra insanlar üzerinde yatıştırıcı bir etkisi de yer almaktadır. Bu etkisi sebebiyle iş hayatında zorluk yaşayan kişilerin düzenli olarak kullanması önerilmektedir. Bunun dışında mide ve bağırsaklara direkt olarak etki ettiğinden kişilerin hazımsızlık ve buna bağlı olarak yaşadıkları karın ağrılarını ortadan kaldıran bir etki bırakmaktadır. İlaç sanayisinde de sıklıkla kullanılan bu meyve, genel olarak müshil ilaçlarının yapımında tercih edilmektedir. Bu sebeple de kullanım aşamasında çok fazla tüketilirse kişilerin ishal olmasına sebep olabilmektedir. Vahşi ortamda yetişen ve muhteşem bir görüntüye sahip olan dağ çileği, insanlar tarafından en çok sevilen meyvelerden birisidir.

  • dağ çileği
  • dağ çileği nedir
  • dağ çileği zayıflatırmı
  • dağ çileğinin faydaları
Yorumlar
Saliha Aydın Dağ çileği tohumu sipariş vermek istiyorum. Bahçemde bu çilekten yetiştirmek istiyorum. Yetiştirmek için ne yapmak gerekiyor? Nasıl iklimlerde yetişir acaba? Hangi mevsimde çıkmaya başlar? Zayıflamak için kullananlar var mı? cevapla
yorum yaz
Evde Sivilce Maskesi Yapımı Nasıl Olur? En İyi Sivilce Maskesi Nedir?