Dalgona Kahvesi Nedir? Tarifi, Kalorisi ve Yapımı
Sağlık

Dalgona Kahvesi Nedir? Tarifi, Kalorisi ve Yapımı

04 Mayıs 2020 - 20:40:17

Dalgona kahvesi; son zamanlarda sosyal medyada oldukça ilgi gören, kendinden söz ettiren, gerek görüntüsü gerekse tadı ile beğen, toplayan bir içecektir.

Dalgona Kahvesi Nedir? Nerenin Lezzetidir?

Lezzeti ile dillere dolanan ve birçok kişinin merak ettiği dalgona kahvesi, asıl olarak Güney Kore'de karamelli şekerleme olarak isimlendirilen bir lezzetten gelmektedir. Bu kahvenin şekli, Güney Kore'deki dalgona şekerlemesine benzediği için ismi bu şekilde söylenmektedir. Bunun yanında Kore'de bir yayın sırasında görülen ve daha sonra tarifi yayılan bu kahve, sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılmış ve sınır tanımamıştır. Ülkemizde de son zamanlarda sıklıkla hazırlanmakta ve tüketilmektedir.

Son zamanların favori kahvesi olarak nitelendirilen dalgona coffee, bu zamana kadar gördüğümüz, bildiğimiz diğer tüm kahvelerden farklıdır. Hem görünüşü hem tadı hem de aroması farklılık içermektedir. Bu nedenle tüm ülkelere yayılmış ve birçok kişi bu kahveyi yapmak için tarif aramıştır. Sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan bu lezzet, estetik görüntüsü ile göze oldukça hoş gelmektedir. Kremalı kahve olarak da nitelendirebileceğimiz bu lezzet, sadece ülkemizde değil Dünya üzerinde pek çok ülkede popüler olmuştur diyebiliriz.

Dalgona Coffee

Dalgona Kahvesi Tarifi ve Yapımı Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Görüntü olarak farklı olan dalgona kahvesinin yapımı oldukça basittir. Bu kahveyi hazırlamak için gerekli olan ve kolayca temiz edebileceğiniz malzemeleri şu şekilde belirtebiliriz:

  • 2 yemek kaşığı kadar granül kahve
  • 2 yemek kaşığı miktarında toz şeker
  • 2 yemek kaşığı sıcak su
  • Servis etmek ve hoş görüntü sağlamak için yarım su bardağı kadar süt ve buz

Dalgona Coffee Yapılışı: Gerekli olan malzemeler temin edildikten sonra sıra kahvenin tarifine gelmektedir. Evde kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz bu kahve için öncelikle 1 kasenin içerisine kahveyi, toz şekeri ve suyu koyunuz. Mikser ya da tel çırpıcı yardımıyla güzelce çırpınız. Ne kadar çok çırpılırsa tadı o kadar lezzetli olacaktır. Ortaya çıkan karışım başta koyu renk olabilir. Fakat çırpmaya devam ettikçe renginde açılma meydana gelecektir. Çırpma işlemi yaklaşık olarak 5 dakika boyunca devam etmelidir. Karışımın rengi açıldığında ise çırpma işlemi sona ermelidir. Karıştırmaya ise devam edebilirsiniz. 15 dakika boyunca buna devam edin. Karışım katı bir hal alınca, çırpma ve karıştırma işlemini bırakabilirsiniz. Bu işlemin sonrasında kahveyi tam olarak hazırlamak için 1 bardağa süt ve buz ekleyiniz. Daha sonra üzerine hazırlamış olduğunuz kahve karışımını koyunuz. Bu şekilde ya da kendinizce farklı şekillerde süsleyerek servis edebilirsiniz.

Dalgona Kahvesi Kalorisi

Dalgona Kahvesi Kalorisi Ne Kadardır?

Tarifi ve içerisinde malzemeler açısından değerlendirdiğimiz zaman dalgona kahvesi kalorisi hiç masum değildir. İçerisine yer alan şeker ve diğer malzemeler kalori açısından azımsanmayacak değerlere sahiptir. Dalgona kahvesinin 1 bardağı yaklaşık olarak 197 kaloridir. Eğer ki diyetteyseniz ya da kilo vermek istiyorsanız bu miktarı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Çünkü 1 bardak ile vücudunuzda ciddi bir kalori artışı meydana getirebilirsiniz.

Dalgona Kahvesi Yorumları Nelerdir?

Kore kahvesi olarak da bilinen dalgona kahvesi yorumlarını incelediğimiz zaman, bu tarifi uygulayanlar pek çoğunun lezzetinden memnun kaldığı gözlemlenmektedir. Basit bir şekilde hazırlanabilen bu kahveyi sizler de evde kolayca hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: