Sağlık

Demirhindi Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kaç Gün İçilmeli?

06 Ekim 2020 - 18:41:01
Demirhindi Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kaç Gün İçilmeli?

Demirhindi çayı; hint hurması olarak nitelendirilen demirhindi meyvesinden elde edilen ve bakteri, virüs gibi yabancı zararlı maddeler ile savaşan doğal bir çaydır.

Demirhindi Çayının Faydaları Nelerdir?

Yaklaşık olarak 150 yıllık ömrü olan demirhindi ağacı koyu kestane renginde meyve vermektedir. Demirhindi meyvesinin içerisinde yer alan bileşenler, kalp sağlığının korunmasını sağlarken aynı zamanda kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte kabızlığın giderilmesini sağlarken aynı zamanda zararlı bakteri ve virüslerle de savaşmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan demirhindi çayı serbest radikal olarak isimlendirilen ve kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olan zararlı bileşenlerin giderilmesini sağlar. Ayrıca hücrelerin zarar görmesini de engellemektedir.

Demirhindi çayı, içerisinde yer alan magnezyum sayesinde ülser tedavisinin gerçekleştirilmesinde etkili olur. Mide asidinin salınımını dengeler ve bu etki sayesinde mide ile ilgili rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur. Sadece mide değil diğer sindirim sistemi organları için de faydalı etkiler göstermektedir. Kabızlık gibi problemlerin giderilmesine destek sağlar. Vücutta kan basıncının dengelenmesine yardımcı olarak kolesterol seviyesinin düzenlenmesine destek olur. Bu sayede kalp sağlığının iyileştirilmesine de etki sağlar. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine destek sağlayan demirhindi çayı özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için faydalı olur.

Cilt için faydalı olan bu doğal çay, çillere ve cilt lekelerine karşı etkilidir. Bakteri ve virüslerle savaşarak vücutta hücre yenileme etkisi meydana getirir. Bununla birlikte savunma sistemini güçlendirir. Eklem ağrıları içine etkili olan çay, aynı zamanda gargara olarak kullanıldığında ağız yaralarının iyileşmesine katkı sağlar. Tek yönlü olarak değil farklı şekillerde fayda sağlamaktadır.

Demirhindi Çayı Nasıl Yapılır?

Karaciğerin temizlenmesini sağlayan demirhindi çayının tarifi oldukça basittir. Bu doğal içerikli çayı hazırlamak için öncelikle 1 litre kadar suyu kaynatınız. Suyun kaynamasına yakın bir zamanda içerisinde 20 gram miktarında demirhindi meyvesi ekleyiniz. Daha sonra meyveler içindeyken suyu kaynatmaya başlayınız. Bir süre kaynadıktan sonra süzerek bir kaba alınız. Bunun sonrasında çay içilmeye hazır hale gelmektedir. Vücudun temizlenmesine yardımcı olan bu doğal içerikli çay bağışıklık sistemini güçlendirirken beraberinde karaciğeri de temizler. Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarındandır. Zararlı toksin maddelerin atılması konusunda bu organımıza ihtiyacımız vardır.

Demirhindi Çayı Kaç Gün İçilmeli?

Bu meyvenin çay olarak tüketilmesi oldukça tercih edilmektedir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa tüketilmesi önerilmektedir. Ne kadar kullanılması gerektiği ise amaca göre değişkenlik gösterir. Fakat aşırı kullanım sağlanmamalıdır. Doğal olması çayın zararsız olması anlamına gelmemektedir. Her ne kadar bitkisel olsa da içerisinde yer alan bileşenler aşırı tüketim sonrasında vücuda zarar verebilir ve yan etki meydana getirebilir.

Demirhindi Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Sürekli ve aşırı miktarda tüketildiği zaman demirindi çayının yan etkileri görmek mümkün olmaktadır. Başta karaciğer olmak üzere diğer organlarda tahribata neden olabilir. Aşırı miktarda tüketildiği zaman ölüm gibi sonuçlara neden olabilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: