Sağlık

Stres Kırığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

07 Ekim 2020 - 08:50:01
Stres Kırığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Stres kırığı; kemiğin herhangi bir darbe almadan kırılması anlamına gelmektedir. Uzun süre spor yapılmayıp sonrasında aniden birtakım hareketler yapmak bu duruma sebebiyet verebilmektedir.

Stres Kırığı Nedir, Ne Demek?

Normal bir strese bağlı olarak meydana gelmeyen stres kırığı; kemiğin hastalıklı olması sonucunda normal bir darbe sonucunda ya da normal bir kemiğin sürekli tekrarlayan darbe sonucunda kırılması şeklinde ifade edilmektedir. Kemik öyle zayıf duruma gelmiştir ki normal günlük aktiviteler sonucunda bile kırılabilmektedir. Normal bir kemik kırığı gibi değildir. Daha da farklı olarak çatlak şeklindedir ve çoğunlukla ileri görüntüleme yöntemleri ile kendini belli etmektedir.

Genel olarak sporcularda görülen stres kırıkları, uzun ya da kısa koşma, atlama gibi hareketler sonucunda meydana gelmektedir. Osteoporoza bağlı olarak kemikler zayıflar ve zaman içerisinde basit şeylerden bile kırılabilir. Bu durum daha çok omurga ve kemik bölgesinde görülmektedir. Sadece sporlarda değil aynı zamanda herkeste meydana gelebilmektedir. Ağır bir eşya taşırken, egzersiz yaparken hemen her koşulda meydana gelebilmektedir.

Omurgada stres kırıkları sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Omurun bir ya da birden fazla bölgesinde görülebilmektedir. Bu bölge oldukça hareketlidir. Buraya aşırı yüklenme meydana gelirse kırık meydana gelebilir. Bu kırıklar spondilolizis olarak da isimlendirilen stres kırıklarıdır. Bu kırıklar kendiliğinden iyileşmeyebilir. Ergenlik döneminde meydana geldiği zaman ağrı meydana getirirken yetişkinlik döneminde ise tam tersi olarak ciddi sorunlara sebep olabilmektedir.

Stres Kırığının Belirtileri Nelerdir?

İlk etapta zor fark edilen stres kırığının belirtileri zaman içerisinde ağrı ile kendini göstermektedir. Ağrı genel olarak tek bir noktada başlar. Dinlenme sırasında ise ağrı azalmaya başlar. Bu rahatsızlıkta genel olarak acı oluşan bölgede şişlik meydana gelir. Ayrıca ağrı kendini gösteren en belirgin semptomlar arasında yer almaktadır. Yaralanmanın şiddetine göre ağrının şiddeti de değişkenlik göstermektedir. Sporcular sürekli hareket halinde oldukları için basit kırıklarda bile şiddetli ağrı hissedebilirler. Yürürken, ağırlık taşırken ya da dinlenirken aniden ağrı meydana gelebilir.

Stres kırıkları bazen hiç belli olmamaktadır. Farklı bir hastalık için yapılan testlerde de ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkta ağrılar hareket halindeyken artar, dinlenme sırasında ise oldukça hafifler. Bel ağrısı, kaba etlerde ağrı, bel kaslarında gerginlik olması, bacaklarda nadiren uyuşma oluşması, siyatik ağrı oluşması ve ayaklarda kuvvet kaybının meydana gelmesi şeklinde sıralanabilir.

Stres Kırığı Tanısı Nasıl Konur?

Şikayetler üzerine doktora gittiğinizde film ya da röntgen gibi yöntemler ile stres kırığı tanısı koyulmaktadır. Hastalığın tespitinin yanı sıra kemik yoğunluğu ve kemiklerdeki mineral yoğunluğu ölçülmektedir. Yani tanı ile birlikte kemiğin güçsüzleşmesine neden olan diğer etkenler de ortaya çıkartılmaktadır.

Stres Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygulanan stres kırığı tedavisi ağrının şiddetine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer ki ağrı çok yoksa, sinirlere baskı mevcut değilse cerrahi olmayan yöntemler uygulanmaktadır. İstirahat, antienflamatuar ilaçlar, ağrı kesiciler, fizik tedavi yöntemleri ve geçici korse kullanımı cerrahi olmayan uygulamalardır. Ağrılar devam ettiğinde steroid ve bölgesel ağrı kesici iğneler uygulanır. Uygulanan yöntemler yeterli olmadığı zaman cerrahi tekniklere başvurulmaktadır.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: