Diyet listesi nasıl yapılır?
Sağlık

Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

10 Kasım 2017 - 01:16:36

Diyet listesi kişinin vücut yapısına uygun olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Her diyet listesi her kişi için ideal değildir. Bu yüzden kişiye özel programların hazırlanması gereklidir.

Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Herkes hayatlarının belirli dönemlerinde diyet yaparak istedikleri kiloya ulaşmak istemiştir. Genel olarak fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler diyet uygularken çok zayıf olan ve belirli bir kiloya yükselmek isteyen kişiler de belirli diyetleri uygulayabilmektedir. Diyet listelerini internet üzerinden ya da farklı kaynaklardan almak, kişilerin yapabilecekleri en doğru hamle değildir. Her insanın bünyesi farklı olduğu için kişilerin uygulaması gereken diyetler de farklıdır. Uç noktadan bakılırsa, belirli bir kilo almak için uygulanan diyet ile fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin yapacakları diyetin aynı olması mümkün değildir. Bu sebeple de diyet listesi nasıl yapılır ve hazırlama işlemleri için belirlenmiş olan küçük kurallar nelerdir gibi soruları cevaplamak en doğru hamle olacaktır.

Diyet Listesi Nasıl Yapılmalı?

Diyet listelerinin ilk etapta sağlıklı bir yaşamı gözardı etmeden hazırlanması gerekmektedir. Bu doğrultuda kişiler sağlıklarını çok fazla tehlikeye atacak düzeyde bir liste hazırlarlarsa kilo değişimlerinin yanında çok ciddi hastalıklar ile uğraşmaları gerekecektir. Bu sebeple diyetler hazırlanırken çok fazla aç kalmak ya da çok fazla yemek tüketmek doğru bir tercih olmayacaktır. Kişilerin diyet listesi oluşturma işlemlerinde besinlerin kalorilerini hesaplamaları ve bu kalori değerlerine göre kararlarını vermesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra tüketilecek olan gıdaların vitamin ve mineral değerleri de son derece önemlidir. Diyet yaparken kişilerin herhangi bir vitaminden ya da mineralden vücudunu uzak bırakmaması gerekmektedir.

Diyet Listesi Hazırlama Programı Nedir?

Herkes belirli bir kitle endeksine sahip olurken bu değer kişilerin kilo fazlalıklarını ortaya çıkaracaktır. Hangi düzeyde kilolu ya da zayıf olduklarını belirleyen kişiler, bunun sonrasında kendileri için en uygun olan diyet listesi oluşturabilir ya da dışarıdan seçebilirler. İlk olarak kişilerin kilogram cinsinden kilo değerlerini, metre cinsinden boylarının karesine bölerek vücut kitle endeksini hesaplaması gerekmektedir. Eğer bir kişinin kilosu 80 kg. ise ve bu kişi 1,70 metre boyunda ise kişinin 80 değerini 1,70'in karesi olan 2,89 değerine bölmesi gerekmektedir. Çıkan sonuç 27,7 olurken bu değer ile birlikte verilen grafikten kendi vücudunun durumunu görebilir. Bunun sonrasında da diyet listesi hazırlama işlemleri için gerekli veriler elde edilmiş olacaktır.

Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Diyet listesi hazırlarken kişilerin ana öğünleri olabildiğince aksatmaması gerekmektedir. Gün içerisinde 3 öğünü düzenli olarak uygulamayan kişilerin bilinçli bir biçimde kilo vermesi ya da alması oldukça zor olacaktır. Bunun yanı sıra diyetlerinin yanında spor da yapan kişiler istedikleri vücut tipine çok daha kısa bir süre içerisinde ulaşacaklardır. Bu aşamada fazla kiloları bulunan kişiler yağlarını yakarken kas oranlarını arttırarak çok daha şekilli bir vücuda sahip olabilirler. Çok zayıf olan kişiler ise bu aşamada spor ile birlikte bilinçli beslenerek kilo alırlar. Ancak aldıkları kiloları kas olarak alacaklarından vücutlarında sarkmalar ya da şişkinlikler oluşmaz.

Yorumlar
Sebahat Karlı 10 Kasım 2017 - 01:26:36 Zayıflamak için kendime bir diyet listesi hazırlamayı planlıyorum. Diyet listesinde nelerin olması gerekiyor? Hazırlarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Kahvaltı ana besin olduğu içinde özellikle kahvaltıda nelerin olması gerekiyor?cevapla
Gül Çolakoğlu 15 Eylül 2018 - 11:12:15 Önceden fazla kilolarımla başım dertteydi ve bir diyetisyene başvurdum. Kişisye özel programların zayıflama konusunda çok önemli olduğunu söyledi ve bana göre bir diyet listesi hazırladı. Alerjim olan, kalorisi yüksek olan hiçbir gıda yer almıyordu. Bu program sayesinde ideal kiloma döndüm. Gerçekten kilo vermek istiyorsanız kendine göre diyet listesi hazırlamalısınız.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: