Yaşam 25 Kasım 2021 - 13:42:39

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

Böğürtlen çayı böğürtlen meyvesinin yapraklarından yapılan, gülgiller familyasına ait olan bir bitkidir.

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hepimizin bildiği gibi bu meyve vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bu yüzden biz bu bitkinin kökünden, yapraklarından ve meyvelerinden farklı şekillerde yararlanırız. Bu çayın birçok hazırlanma şekli vardır. Bunlardan en çok kullanılan ve tercih edileni kurutulmuş böğürtlen yapraklarından hazırlanmış olanıdır. Kurutulmuş 2 çay kaşığı böğürtlen yaprağını bir bardak çay hazırlamak için kullanabilirsiniz. Suyu kaynatıp ateşten alın ve 5-10 dk. demlenmesini bekleyin. Diğer bir yol ise çayınızı taze böğürtlen ile hazırlamaktır. Taze halde bulunan bu meyveleri önce ezerek suyunu çıkarın. Bu posalı suyu kaynar suyun içerisine atın ve 10 dk. bekleyin. Sonra posayı süzerek çayınızı için.

Böğürtlen Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu mevyve besleyici bileşenlerini çok iyi saklar ve besin değeri oldukça yüksektir. Bilindiği üzere çok da lezzetli bir tada sahiptir. Vitamin ve mineral açısından oldukça güçlüdür. İçerdiği diyet lifleri sayesinde de yüksek kolesterol seviyesini düşürür. Böğürtlen çayı faydaları doğal olarak çayında da vardır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan böğürtlen çayının içeriği sayesinde vücutta koruyucu bir etki yaratmaktadır. Kansere karşı direnç gösteren bu meyve; akciğer, yemek borusu ve kolon gibi kanser türlerine neden olan hücrelerin gelişmemesini sağlar. Ayrıca içerisinde bulunan bazı besinler kötü huylu hücrelerin çoğalmasını engeller. Bağışıklık sistemini üzerinden güçlendirici etki yaratan bu çay sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesindevücudun bağışıklığını geliştirmeye yardımcı olur.

Böğürtlen Çayı Neye İyi Gelir?

 • Kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. İçerisindeki şeker miktarı düşük olduğundan sağlıklı kilo kontrolüne yardımcı olur.
 • Cilt bakımı içinde oldukça faydalıdır. Özellikle cildin yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur ve kırışıklıklarını önler.
 • Böğürtlen çayı bu saydıklarımın dışında şeker seviyesinin korunmasına yardımcı olur.
 • Günlük C vitamini ihtiyacımızın %35'ini karşılamamıza yardımcı olur.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Boğaz ağrısını giderir.
 • İshale çok iyi gelir.
 • Varis ve basur tedavisinde kullanılır.
 • Bu çayın insan vücudunda sakinleştirici etkisi vardır. Sinirsel hastalıklar, sinirlilik ve huzursuzluk için oldukça etkilidir.
Böğürtlen Çayının Zararları Nelerdir?

Bu çay ishale karşı çok etkilidir. Fakat aşırı tüketildiği zaman midede rahatsızlıkların oluşmasına sebep olur. Yine uzun süre tüketilmesi durumunda karaciğer hasarına neden olabilir. Karaciğer hastalığı bulunan kişilerin bu çayı kullanmamaları gerekir. Sonuç olarak böğürtlen çayı zararları yoktur. Fakat fazla kullanımında veya yıkamadan yapılan tüketimlerinde bir takım yan etkileri görülebilmektedir. Bu çayın olabilesi yan etkilerinden korunmak ve afiyetle çayınızı yudumlamanız için bunlara dikkat etmelisiniz.

Böğürtlen Çayının Fiyatı Ne Kadar?

Böğürtlen çayı fiyatı nedir nerede satılır diyorsanız bu çay paketler halinde marketlerde satılmaktadır. Hazır almak istemeyenler aktarlardan kurutulmuş yaprak şeklinde bunu temin edebilirler. Fiyatarı ise oldukça uygundur. Satın alırken dikkat edilmesi gereken şey yapraklardan bir yıldan eski olmamalı ve üzerlerinde leke bulunmamasıdır. Taze böğürtlenlerden çay yapmak isteyenler ağustos ve eylül aylarında bu meyveyi rahatça bulabilirler.

 • böğürtlen çayı
 • böğürtlen çayı faydaları
 • böğürtlen çayı zararları
 • böğürtlen çayı nasıl hazırlanır
 • böğürtlen çayı fiyatı
Yorumlar
Bengi Fırtına Böğürtlen çayı kalori açısından yüksek midir? Düşük müdür? Yapımı nasıldır? Taze olması için ve evde yapmak için neler gereklidir? Nasıl demlenir? Tadının çok güzel olacağından eminim daha önce hiç içmedim ve çok merak ediyorum:) cevapla
Mine Çiftçi Böğürtlen çayı zayıf zayıflatır diyorlar ama ben daha çok doğumu kolaylaştırır mı diye merak ediyorum. Bu sorunun cevabını gerçekten merak ediyorum. Geçenlerde internette bir yerde okudum. Eğer öyle bir şey varsa içebilirim ama hamileyken bitki çayı içmek zarar vermez mi? cevapla
yorum yaz
Çabuk Acıkmamak İçin Ne Yapılmalı? Çabuk Acıkmanın Nedenleri