Emziren anne diyet listesi nedir? Emziren anne diyet yapmalı mı?
Diyet

Emziren Anne Diyet Listesi Nedir? Emziren Anne Diyet Yapmalı mı?

24 Haziran 2018 - 19:58:05

Emziren anne diyet listesi, kadınların doğumda aldıkları kiloları sağlıklı bir şekilde verebilmeleri için uygulanan beslenme programıdır.

Emziren Anne Diyet Listesi Nedir?

Kadınların çoğu süt arttırmak için kulaktan dolma bilgiler ile beslenmekte ve kilo almaya devam etmektedir. Beslenme biçimine dikkat etmemek gereksiz kalorilerin alınmasına ve vücudun yağ depolamasına neden olmaktadır. Halbuki sağlıklı beslenme tarzı ile kilo vermeyi hızlandırmak ve sütü arttırmak mümkündür. Sağlıksız beslenme biçimi sadece emziren anneler için değil bütün insanlar için zararlı bir durumdur. Fakat emziren kadınların sağlıksız beslenmesi kilo almanın yanı sıra süt kalitesini düşürmektedir.

Emziren Anne Diyet Yapmalı mı?

Emzirme döneminde kadının normal bir yaşantıda tükettiği besinlerden fazla olarak gereksiz kalori alımına ihtiyacı olmamaktadır. Bu süreç içinde hem vitamin hem de minerallerin dengeli bir biçimde alındığı zengin beslenmeye ihtiyaç duyulur. Vitamin ve mineral deposu olan besinler alınırken bin sekiz yüz kalorinin altına düşülmemesi gerekir. Emzirme sürecinde sıkı bir şekilde diyet yapılmamalı sadece sağlıklı bir biçimde beslenilmelidir.

Emzirme Döneminde Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Annelerin uygulayacağı beslenme programının içerisinde su tüketimi olmalıdır. Su içmek kilo vermeyi hızlandıran ve büyük oranda fayda sağlayan bir faktördür. Bunun yanında bol bol su tüketilmesi anne sütünü arttırmaktadır. Süt üretimi ve kilo vermeyi hızlandırmak için mutlaka su içilmelidir. Uzmanlar kadınların emzirme sürecinde minimum üç litre su içmelerini tavsiye etmektedir. Dolayısı ile kişi bebeği emzirdikten sonra bir bardak su içebilir. Hızlı kilo vermek için diğer tavsiye meyve ve sebzelerin zenginliğinden yararlanmaktır. Enerji kaynağı ve vitamin, mineral deposu olan bu besinler düzenli olarak tüketildiği taktirde kilo verilebilir. Bebek ve anne sağlığı için meyve sebzelerin faydalarını es geçmemek gerekir. Sebzelerin haşlama veya çiğ bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Sebzelerin içinde var olan vitamin ve minerallerin özelliklerini yitirmemeleri için tavsiye edilen tüketme şekli haşlama ya da çiğdir.

Emzirme Döneminde Nasıl Beslenmeli?

Gün içinde dört ila beş porsiyon meyve tüketilmesi önerilmektedir. Sıvı ve enerji ihtiyacı için taze meyveler evde sıkılarak içilmelidir. Meyveler posası ile beraber tüketmek gebelik ve emzirme dönemi için kadınların şişkinlik, hazımsızlık problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Meyveler zengin lif kaynakları olduğu için sindirim sistemine yardımcı özellikler barındırmaktadır. Baklagillerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Haftada bir ila iki gün baklagilleri tüketmek bu besinlerin besleyici özelliğinden yararlanmayı da beraberinde getirmektedir. Yetişkin, çocuk, emzirme veya gebelik döneminde olan kadınların bu besinlerin yararlarından faydalanmaları sağlık açısından önem teşkil eder. Salata veya yemeklerde baklagillerin kullanılması anne sütünü arttırmaktadır. Besin değeri açısından önemli bir yere sahip olan bulgurun tüketilmesi önemlidir. Salata, pilav ve çorbaların içerisinde bulgurun kullanımı tercih edilmelidir. Bunların dışında tam tahıllı besinlerden yardım almak da faydalı bir durumdur. Emziren anne diyet listesi içerisinde besleyici özelliği olan tam tahıllı besinlerin olması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Hatice Savaş 24 Haziran 2018 - 20:08:05 Emziren anne diyet yapabilir mi? Bu bebeğin beslenmesi için nasıl bir etki yaratır? Bebeğim 5 aylık ve emiyor. Yakında ek besine geçeceğim için daha az emecek diye düşünüyorum ve diyete girmeyi düşünüyorum. Bu doğru olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: