Zayıflama 24 Eylül 2021 - 02:34:11

Emzirirken Kilo Vermek Mümkün mü? Emzirirken Zayıflamak Sütü Azaltır mı?

Emzirirken Kilo Vermek Mümkün mü? Emzirirken Zayıflamak Sütü Azaltır mı?

Emzirme döneminde kilo vermek için öncelikle düzenli ve sağlıklı beslenmek aynı zamanda günlük sıvı ihtiyacını eksik etmemek gerekmektedir.

Emzirirken Kilo Vermek Mümkün mü?

Gebelik dönemi sonrasında zayıflamak isteyen anneler emzirirken zayıflamak için birtakım yöntemler denemektedirler. Anne sütü bebek için oldukça faydalı olurken anneye da birçok yarar sağlamaktadır. Gün içerisinde yaklaşık olarak 500 üzerinde kalori yakmaya yardımcı olmaktadır. Hamilelik sonrası emzirirken kilo vermenin en sağlıklı yönteminin bebeği sık sık emzirmek olduğunu belirten uzmanlar, aynı zamanda bu dönem içerisinde annenin düzenli beslenmesi gerektiğini belirtiyorlar. Süt yapması için tüketilen şerbetlerin, tatlıların, karbonhidrat ve yağ içeren besinlerin tüketilmesinin sadece kilo almaya neden olduğunu belirtmektedirler. Çok yemek yerine yeterli beslenmek ve bebeği sık sık emzirmek bu dönem içerisinde sağlıklı kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Emzirirken Zayıflamak Sütü Azaltır mı?

Emzirme döneminde sütün artmasını sağlayan en önemli etkenler bebeği sık sık emzirmek ve aynı zamanda dengeli beslenmektir. Birçok anne emzirme döneminde aşırı yemek tükettiğinde sütünün artacağını düşünmektedir. Bunun aksine dengesiz beslenme hem sütü hem de kalitesini azaltmaktadır. Bu nedenle annelerin emzirme döneminde sağlıklı beslenerek kilo vermesi gerekmektedir. Emziren annelerin aylık kilo kaybının çok hızlı gerçekleşmemesi gerekir. Bu dönem içerisinde ayda 1-2 kilo vermek annenin ve bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Emzirirken hızlı kilo vermeyi hedeflemek vücudu yorar ve sütün azalmasına neden olabilir. Bu durum sonucunda annenin vücut sağlığı bozulabilir ve bebek yetersiz beslenebilir. Emzirirken hızlı ve aşırı zayıflamak sütün miktarında değişiklik yapabilir fakat sağlıklı yollarla zayıflamak aksine sütü arttırır. Bu nedenle emziren annelerin yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir?

Güne kahvaltı ile başlamak emzirme döneminde metabolizmanın uyarılması için oldukça önemlidir. Kahvaltıda 1 adet yumurta tüketmek vücuda protein sağlar ve böylece sütün kalitesini arttırır. Aynı zamanda anne de tokluk hissi meydana getirir. Bu dönemde asla öğün atlanmamalıdır. Anne sabah, öğlen ve akşam düzenli bir şekilde beslenmelidir. Protein ve kalsiyum açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Balık, et ve tavuk gibi besinler tüketilmeli ve aynı zamanda yemeklerin yanında yeşilliklerin olmasına özen gösterilmelidir. Sebze yemekleri tüketmeye de dikkat edilmelidir. Su tüketimi bu dönemde yaklaşık 3 litre kadar olmalıdır. Komposto sütünü arttıran bir içecektir. Fakat şeker oranı az olarak tüketilmelidir. Çay ve kahveler kafein içerdikleri için az miktarda tüketilmelidir. Uzmanlar haftada iki kere kuru baklagil tüketilmesini önermektedir. Emzirme döneminde sağlıklı zayıflamak için hamur işi ve tatlılardan mümkün olduğunca uzak durmak ya da sınırlı tüketmek gerekmektedir. Bu tarz ürünler sütü arttırmak yerine annede kilo yapan yiyeceklerdir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği tüketmek de zayıflamak için gerekli adımlardan biridir.

Emzirme Döneminde Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

Emzirme döneminde kilo vermenin yolları oldukça çeşitlidir. Bu dönem içerisinde şok ve ağır diyetlerden kaçınmalısınız. Kalorisi yüksek gıdalar tüketmekten vazgeçmelisiniz. Şeker oranı yüksek ya da tuz oranı yüksek gıdalar tüketmemelisiniz. Asitle gıdaları sınırlandırmalısınız ya da hiç tüketmemelisiniz. Emzirme döneminde anne vakit buldukça ve kendiniz iyi hissettikçe hafifi egzersizle ve spor yapabilir. Günlük yürüyüşler vücudun ve metabolizmanın rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Yeni doğum yapan annelerin zayıflamak için belli bir süre beklemesi gerekmektedir. Çünkü gebelik sonrasında vücudun kendini toparlaması biraz zaman alacaktır. Sonrasında beslenmeye dikkat ederek, sıvı alımını arttırarak ve basit egzersizler ile doğum kilolarından kurtulabilirler.

  • emzirirken kilo vermek
  • emzirirken zayıflamak
  • emzirirken kilo vermek mümkün mü
Yorumlar
Yasemin Kırar Emzirirken kilo vermek istiyorum ama maalesef çok mümkün olmuyor. Çocuğum henüz 2 aylık. Doğum kilolarımdan artık kurtulmak istiyorum ama diyet yaparsam sütüm azalır diye düşünüyorum. Sezaryen doğum yaptığım için dikişlerim bir süre geçmesi o yüzden egzersiz de yapamadım. Şimdi başlamayı düşünüyorum. cevapla
yorum yaz
Sigaranın Zararlarını Yok Eden Yiyecekler, İçecekler, İlaçlar, Kür ve Besinler