Yaşam

Enerji İçeceği Nedir? İçeriği, Faydası ve Zararları Nelerdir?

17 Haziran 2018 - 19:13:31
Enerji içeceği nedir? İçeriği, faydası ve zararları nelerdir?

Enerji içeceği, yaşadığımız dönemin en popüler hazır içeceklerinden birisi olarak gösterilirken etkileri konusunda sürekli olarak tartışmalar yaşanmaktadır.

Enerji İçeceği Nedir? Ne İşe Yarar?

Tarihçesi çok uzun olmayan ve ülkemizde son 10 yıldır popüler bir içecek haline gelen enerji içeceği, içerisinde yer alan farklı maddeler ile birlikte insanlara enerji verdiği iddia edilen ürünlerdir. Bu içecekler ilk çıktığında insanlar spor müsabakalarından önce bu ürünü tüketirken sporlarını yaptıkları anlarda kendilerine enerji verdiğini düşünmüştür. Ancak sonrasına işin aslı anlaşıldığında bu içecek günlük standart bir ürüne dönüşmüştür. İçeriğindeki malzemelerin direkt olarak insanlara enerji vermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat bu durum içeceğin hiçbir faydası olmadığını da göstermez. Birçok insan günümüzde yalnızca lezzeti için de bu içecekleri tüketmektedir.

Enerji İçeceği İçeriği Nasıldır?

Enerji içeceğinin vücuda ne gibi etkileri olduğunu merak eden kişiler içeriğinde yer alan önemli maddeleri incelerler. Enerji içeceklerinin içerisinde taurin, glukuronolakton ve kafein yer almaktadır. İçeriğinde yer alan taurin isimli madde, vücutta doğal olarak da bulunan bir amino asittir. Amino asitler proteinlerin yapıtaşıdır ve insanlarda kas oluşumuna katkı sağlayan maddelerden birisidir. Glukuronolakton isimli madde ise insana vücudundaki atık maddelerin vücuttan daha kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede metabolizma hızına olumlu etkiler gösterebilir. Kafein ise doğal bir yağ yakıcı olarak gösterilebilir. Bunun yanında uyku açan ve kişileri daha dinç bir hale getiren maddelerden birisidir.

Enerji İçeceğinin Faydaları Nelerdir?

Enerji içeceği tüketen kişiler faydalarını hemen vücutlarında görmek isterler ancak bu etkileri direkt olarak fark etmek oldukça zordur. Günümüzde sporcu destek ürünü olarak satılan protein tozları ve buna benzer ürünlerin dahi etkilerini görmek çok kolay olmamaktadır. Bu sebeple de enerji içeceği içtikten kısa bir süre sonra insanların spor müsabakalarında faydasını görmesi de mümkün olmamaktadır. Gün içerisinde uykulu bir halde bulunan kişiler bunu üzerinden atmak ve daha dinç bir şekilde işine konsantre olmak isterlerse bunun için enerji içeceği tüketebilirler. Bunun dışında gün içerisinde belirli oranda dayanıklılık verdiği de söylenebilir. Ancak bunların dışında bir olumlu etkisinden bahsetmek çok kolay değildir.

Enerji İçeceğinin Zararları Nelerdir?

Genel olarak insanlar vücut için çok bir faydası olmadığını düşündükleri içeceklerin ya da yiyeceklerin zararlı olduğunu düşünmeye başlarlar. Enerji içecekleri de bu ürünler arasında katılabilir. İnsanlar farklı ve yapay bir tat aldıkları için bu ürünlerin zararlı olduğunu düşünürler. Vücut için zararları incelendiğinde içerisinde yer alan kafein sebebiyle uyku sorunu yapabildiği görülmektedir. Çok fazla tüketilirse insanlarda uyku problemleri kendisini gösterebilir. Ayrıca bazı kaynaklar kilo almayı tetiklediği yönünde fikirler de belirtmektedir. İçeriği ve etkileri her zaman tartışılıyor olsa da enerji içeceği insanların severek tükettiği içecekler arasında gösterilebilmektedir.

Yorumlar
Merve Seyrek 17 Haziran 2018 - 19:23:31 Enerji içeceği kalorisi yüksek mi? Diyetteyim ve gün içerisinde az tükettiğim için kendimi halsiz hissettiğim zamanlar oluyor. Bunlar için enerji içeceği içmeyi düşünüyorum. Acaba diyetimi bozar mı? Markaları nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: