Oruç tutmanın zararları, faydaları nelerdir? Önemi ve zorlukları nedir?
Sağlık

Oruç Tutmanın Zararları, Faydaları Nelerdir? Önemi ve Zorlukları Nedir?

17 Haziran 2018 - 15:23:30

Ülkemizin resmi dini olan İslam, belirli kurallar çerçevesinde hiç bozulmadan ilk günden itibaren bizlere ulaşmıştır. Oruç da İslam'ın içerisinde yer alan farzlardan biridir ve ramazan ayı geldiğinde bu farz yerine getirilir.

Orucun Önemi ve Tanımı Nedir?

Dünya üzerinde çok sayıda farklı din bulunurken bu dinlerin tamamı insanlardan belirli isteklerde bulunur. Bunlardan bazıları kesinlikle uyulması gereken kurallar olarak belirtilirken bazıları mümkün olduğu kadar dikkat edilmesi ve yapılması gereken işlevlerdir. Bu aşamada dinimizin içerisinde oruç çok büyük bir yer tutar. İslam'ın farzları arasında yer alan oruç, sağlıklı olan insanların dini açıdan kesinlikle yerine getirmesi gereken bir ibadettir. Bunun yanı sıra sosyolojik açıdan ve sağlık açısından da son derece etkili bir ibadet olarak gösterilebilir.

Orucun Zararları Nelerdir? Yan Etkileri Var mı?

Oruç dini ibadetlerimiz arasında yer alıyor olsa doğru bir şekilde uygulanmaması durumunda kişilerin vücutlarına zarar verebilir. İlk olarak insanların uzun süre aç kalması kan şekerlerinin ve tansiyonlarının düşmesine sebep olabilir. Her ne kadar rahatsızlığı olan insanlara oruç farz olmasa da herkes elinden geldiği kadar bu ibadeti yerine getirmek istediği için bu rahatsızlıkları yaşamaktadır. Ayrıca iftar ve sahurda yenilen yemeğin miktarı son derece yüksek olduğundan sindirim sistemi de ciddi biçimde zorlanmaktadır. Birçok kişide reflü olma ihtimali artış gösterir. Bunun yanı sıra yedikten sonra uykuya dalınması da vücudun çalışmamasına ve kişilerin kilo almasına sebep olabilir.

Orucun Yararları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Oruç ibadeti doğru bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde insanlar fazla kilolarından daha rahat bir şekilde kurtulabilmektedir. Gün içerisinde uzun süre besin tüketmemelerinin yanında yapılan 2 öğünde çok yüksek miktarda ürün tüketmeyen kişiler, bu sayede kilo verme şansı elde edebilirler. Kandaki şeker seviyesinin dengelenmesinde oruç tutmak son derece etkili olmaktadır. Şeker hastalığı olan kişiler, oruç sayesinde kanlarındaki şeker seviyesine her zaman dengede tutabilir. Bunun yanı sıra sindirim sisteminin tamamen dinlenmesi sağlanırken bu sayede kişilerin metabolizma hızlarında artış meydana gelmektedir.

Oruç Tutmanın Zorlukları Nedir?

Oruç, dinimizde beden ile yapılan ibadetler sınıfında yer aldığından kişilerin bünyesini zorlayabilmektedir. İlk olarak insanların sahur yapabilmek için gece yarısı yemek yiyor oluşu son derece zorlayıcıdır. Sabah erkenden işe gidecek olan kişiler imsak vakti gelene kadar uymazlarsa sabah işe gitmeleri çok zor olur. Buna ek olarak uyurlarsa da imsak vakti yaklaşırken uyanıp yemek hazırlamaları ve yemeleri de oldukça zor olacaktır. İftar vaktine kadar geçen sürede susuzluk ve açlık kişileri en çok zorlayan etmenler olur. Bu durum kişilerin günlük hayatlarında daha durgun olmalarına da sebep olmaktadır. Birçok zorluğu bulunuyor olsa da oruç tutmak dinimiz içerisinde sosyal ve fiziksel yönden son derece yararlı olan ibadetlerden birisidir ve her sene ramazan ayında düzenli olarak uygulanmaktadır.

Yorumlar
Irmak Yelis 17 Haziran 2018 - 15:33:30 Oruç tutmanın genel olarak insan vücuduna faydası var diye biliyorum. Eğer sağlığınız yerindeyse tabi. Bir hastalık varsa oruç tutmak vücuda çok sağlıklı olmayabilir. Sevapları oldukça fazla olan bir ibadet. Kuralları ve şartlarını yerine getirerek tutulması gerekir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: