Fasting diyet nedir? Nasıl yapılır?
Diyet

Fasting Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

27 Şubat 2018 - 00:20:23

Çeşitli hastalıkların risklerinin azaltılması için geliştirilen fasting diyet, programlı bir şekilde yemek tüketmektir.

Fasting Diyet Nedir? Nasıl Olur?

Araklı oruç mantığındaki diyetin dünyaya tanıtılmasını Martin Berkhan'ın sağladığı ifade edilmektedir. Bu kişi sayesinde fasting diyet popüler hale gelse de araklı oruç tutma kavramı eski dönemlere dayanmaktadır. Aralıklı oruç tutmak Antik Yunan dönemine kadar uzanmaktadır.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Türkiye'de bahsi geçen diyetin ismine halk arasında aralıklı oruç diyet denmektedir. Bu diyet uzun süren açlıkların olduğu kısa zamanlı beslenme şeklidir. Bahsedilen anlayıştan yola çıkarak farklı yollar denenmektedir. Özellikle günümüz şartlarında popüler bir şekilde yapılan bu yeme programı on altı saat açlık ve sekiz saat yeme düzeninden meydana gelmektedir. Aç kalınan zaman dilimi birkaç çeşit mantıktan oluşmaktadır. Amaç ise bedenin dayanıklılık seviyesinin arttırılması, vücudun yağ tükettiği zaman dilimini maksimumum orana yükseltmek, vücuttaki insülin yükünü aza indirgemek ve vücudun enerjisini yükseltmektir.

Fasting Diyeti Listesi Nedir?

  • Kişinin yeme ve aç kalma süresini belirleyen diyetin uygulamaları çeşitli olabilir. Fakat genel itibari ile kullanılan en yaygın yöntem on altı saat aç kalıp sekiz saat beslenme süresinin var olmasıdır. Diyetin uygulandığı süreç içerisinde kalori hedef konulmaz. Kalori hedeflerinden ziyade kişi tüketmesi sorunlu ve faydalı olan yiyeceklerin listesini yapmaktadır. Zararlı ve faydalı yiyeceklerin yazılması dışında kısıtlama durumu olmamaktadır.
  • Diyette beslenme sıklığı ve zamanlamanın olması önem teşkil eder. Diğer diyet programları ile kıyaslandığı zaman bu diyette dikkat edilen en önemli unsur zaman ve yeme sıklığıdır.
  • İnsanların çoğu sekiz saat dilimindeki yeme sürecinde bir ila iki öğün besin tüketmektedir. Kişi sekiz saat içerisinde sık ve minik öğün aralıkları ile diyetini uygulayabilmektedir.
  • Bir kesim on altı saat açlık, sekiz saat yeme alanının olduğu programı uygularken bir diğer kesim ise yirmi dört saat beslenip, yirmi dört saat aç kalmaktadır. Aralıklı oruç diyeti listesinin uygulanması veya yöntemi kişilere göre değişkenlik göstermektedir.
  • Kısıtlama ya da sınırlamalar kişiler tarafından merak edilmektedir. Yemek yeme ve aç kalma sürelerinin dışında genel olarak keskin bir kısıtlama bulunmamaktadır. Kişi beslenme zaman dilimi içerisinde birçok yiyeceği tüketebilme özgürlüğüne sahiptir. Fakat tüketilmesi sakıncalı olan yiyecekler arasında paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar bulunmamaktadır. Ayrıca sağlıksız yağlar ve karbonhidrat oranı fazla olan gıdalardan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Diyet sürecinde sağlıklı beslenmek önem teşkil eder.
Fasting Diyeti Kimler Uygulayamaz?

Stresli bir hayatı, işi veya ilişkisi olan insanların uygulaması önerilmez. Bünyesi, vücudunun dayanıklılığı zayıf olan kişilerin bu diyeti uygulaması olumsuz sonuçlara neden olabilir. Ayrıca yeme bozukluğu olan insanlar da uygulamamalıdır. Emzirme döneminde ve gebe olan kişilerin uygulaması yanlıştır. On sekiz yaşın altındaki çocuklar ve çeşitli hastalıkları olan insanların bu diyeti uygulamaması gerekir. Fasting diyetin uygulanması için uzman doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Zeynep Türkan 27 Şubat 2018 - 00:30:23 Fasting diyet planı nedir? Bu diyeti yapanlar ve zayıflayanlar var mı? Kilo vermek istiyorum. Kendim diyet yaptığım zaman uymuyorum. Bu diyetin adını son zamanlarda çok duydum. Herkes uygulayabilir mi?cevapla
Elif Yalvaç 05 Ocak 2019 - 13:06:12 Fasting aslında oruç diyeti anlamına geliyor diye biliyorum. Bu diyet sayesinde zayıflayan pek çok kişi tanıdım. Hem vücut dinlenmiş oluyor hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermiş oluyorsunuz. Ben de denemeyi düşünüyorum aslında.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: