Sağlık 03 Aralık 2020 - 18:41:11

Frenk Soğanı Nedir? Hangi Yemeklerde Kullanılır? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Frenk Soğanı Nedir? Hangi Yemeklerde Kullanılır? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Frenk soğanı; yaprak soğanı olarak da bilinen, yeşil uzun yapraklara sahip olan ve antibiyotik etkisi bulunan bir besin türüdür.

Frenk Soğanı Nedir? Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Soğan familyasının en küçük bireyi olarak gösterilen frenk soğanı; Avrupa, Asya ve Afrika ülkelerinde sık tüketilen bir bitki çeşidi olarak tanımlanmaktadır. İçerisinde yer alan bileşenler sayesinde antibiyotik ilaçlar kadar etkili olan bu sebze, ülkemizde de son birkaç yıldır fazlasıyla ilgi görmektedir. Gerekli olan yetişme koşulları sağlandığı zaman boyu yaklaşık olarak 50 cm'ye kadar uzanabilen bu bitki bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı vücudun korunmasını sağlamaktadır.

Erzurum, Rize, Tunceli ve Hakkari illerimizde yetişen yaprak soğanı, baharat olarak yemeklerde de kullanılabilen bir lezzettir. Örneğin Van'ın meşhur lezzeti otlu peynirin içerisinde bu soğandan bulunmaktadır. Taze şekli ile salata ve yemeklerde kullanılabilmektedir. İnce ince kıyılarak et ve makarna yemeklerinin süslenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu sebzenin kuru hali de çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. ayrıca kahvaltıda ve diğer öğünlerde maydanoz ve marul gibi tüketimi yapılabilmektedir.

Çok yıllık bir bitki olan frenk soğanı tohumu, birkaç yıl boyunca kök olarak aynı toprakta yer alabilmektedir. Bu soğanları içi boştur ve yeşil soğan gibi içerisine bir katman daha bulunmamaktadır. Kurutulduğu zaman baharat olarak kullanılabilen bu doğan diğer soğan türlerine göre farklı özelliklere sahiptir.

Frenk Soğanının Faydaları Nelerdir?

A vitamini bakımından zengin olan frenk soğanı yaralarına baktığımızda göz sağlığının korunmasına ve iyileştirilmesine katkı sağladığını belirtebiliriz. Retina sağlığını korumak için bol miktarda tüketilebilmektedir. Bu soğanın içerisine yer alan vitamin ve mineraller saçların beslenmesini ve güçlenmesini sağlamaktadır. Saçları dipten uca kadar besler ve canlılık, parlaklık sağlar. Cansız, kırılgan ve kepek problemine sahip saçlar için bu bitki oldukça faydalıdır.

Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olan yaprak soğanı parazitlerin vücuttan atılmasını desteklemektedir. Yemek sonrasında karında meydana gelen şişlik problemlerinin giderilmesini sağlar. Sindirim sisteminin dengelenmesi için bu bitki kullanılabilmektedir. Antioksidan içeriği sayesinde vücudu arındıran frenk soğanı aynı zamanda hücre yenilenmesine katkı sağlar. Ödem problemlerinin giderilmesini sağlarken aynı zamanda böbreklerin daha verimli çalışmasına destek olur. Kanser düşmanı olarak tanımlanan bu bitki gebelik döneminde vücuda folik asit sağlar. Ayrıca bağışıklık güçlendirici kalp hastalıklarını önleyici etkileri de vardır.

Frenk Soğanı Nerede Satılır? Nereden Alınır?

Ülkemizde son birkaç yıldır önem kazanan ve pek çok ilimizde yetiştirilen frenk soğanı birçok yerde satılmaktadır. Marketlerden ve manavlardan alabileceğiniz gibi aynı zamanda internet üzerinden de sipariş vermek mümkündür. İnsan sağlığını olumlu yönde etkileyen, vitamin ve mineral açısından son derece zengin olan bu sebze yemeklerde, salatalarda çok rahat kullanılmaktadır. Besin değeri oldukça yüksektir ve taze ya da kuru şekilde tüketilebilmektedir.

Frenk Soğanının Fiyatı Ne Kadar?

Diğer soğan türlerine göre farklı özellikleri bulunan frenk soğanı fiyatı çok pahalı değildir. Oldukça ucuza satılmaktadır. Sizler de bu soğandan alarak yemeklerinizi lezzetlendirebilir ve vitamin, mineral özelliğinden faydalanabilirsiniz. Sağlıklı bir uyku, güçlü bağışıklık, dinç bir vücut için sofralarınızda bu besine de yer açmalısınız.

  • frenk soğanı
  • frenk soğanı nedir
  • yaprak soğanı
  • frenk soğanının faydaları
  • frenk soğanı yararları
  • frenk soğanı nerede satılır
  • frenk soğanının fiyatı
  • frenk soğanı tohumu
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Norovirüs Nedir? Belirtileri Nelerdir? Norovirüs Enfeksiyonu Bulaşıcı mı?