Siyah fasulyenin faydaları nelerdir? Nasıl pişer?
Sağlık

Siyah Fasulyenin Faydaları Nelerdir? Nasıl Pişer?

17 Şubat 2019 - 13:40:43

Siyah fasulye, besin değeri olan ve son senelerde yaygınlaşan sağlığa yararlı besinlerden biridir.

Siyah Fasulye Nerede Yetişir?

Phaseolus vulgaris Latincedeki ismidir. Bu fasulye ile ilgili Orta Amerika ve Güney Meksika'da kazı yapılmıştır. Yapılan kazı sonuçlarına göre bu fasulyenin tüketiminin yedi bin sene önceye dayandığı anlaşılmıştır. Peru'da on beşinci yüzyılda keşfedilen fasulye ilk olarak Avrupa'ya götürüldükten sonra dünya geneline yayılmıştır. Uzun süre saklanan fasulye tat olarak oldukça lezzetlidir. Yüksek besin değerinden dolayı çoğu insan tarafından tüketilir hale gelmiştir. İçinde karbonhidrat, protein vardır.

Siyah Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Bir tabak fasulye yemeğinin içinde tahmini olarak iki yüz on sekiz kalori bulunur. İçeriği zengin olan fasulyede B, A, B9, B3, B2 ve B6 mevcuttur. Bunlar haricinde çinko, potasyum, kalsiyum, demir içerir. Anavatanının Hindistan, Güney Asya, Hint Yarımadası oluğu söylenebilir. Antioksidan açısından zengindir ve lif kaynağı olarak ifade edilir. Sinirleri güçlendirir, enerjiyi arttırır, insan sağlığına katkı sağlar ve cilde faydalıdır. Türkiye'de en fazla tüketilen fasulye türleri yeşil, beyaz fasulye ve börülcedir. Fasulyenin siyah türü ise Türkiye'de pek bilinmez. Fakat mineral, vitamin ve protein oranından dolayı bol tüketilmesi gereken besinler arasında bulunur.

Siyah Fasulye Nasıl Pişer? Nasıl Tüketilir?

Normal fasulye türü gibi tüketilebilme özelliği vardır. Salatası, kuru fasulye yemeği, ezme ve köftesi yapılabilir. Fakat bu fasulyenin kabuğu ile tüketilmesi tavsiye edilir. Kabuğunda fazla oranda mineral, antioksidan, vitamin ve antosiyanin bulunduğu için kabuklu tüketilmesi daha faydalıdır. Siyah fasulyenin bir buçuk saatten daha fazla pişirilmesi besin değerinin kaybolmasına yol açar. Fakat fasulyenin besin değeri kaybolmadan pişirilebilir. Dolayısı ile fasulye ıslatılmalıdır. Fasulye ıslatılmadan önce soğuk suda yıkanmalıdır. Soğuk su ile yıkanan fasulyeler oda sıcaklığında sekiz saat boyunca suda bekletilir ve süzme işlemi yapılır. Havanın sıcak olması halinde buzdolabına koyulması önerilir. Islatılan fasulye içerisine tuz ilave edilmesi doğru değildir. Tuz eklenir ise fasulye sert hale gelir.

Siyah Fasulye Saklama Koşulları Nelerdir?

Hem serin hem de kuru bir alanda saklanmalıdır. Saklandığı yer kapalı bir paket olmalıdır. Buzdolabında bekletildiği zaman iki ila üç gün içerisinde tüketilmelidir. Derin dondurucuda bu fasulyeyi saklamak isteyen kişilerin haşlama ve süzme işlemi yapmaları gerekir. Sonrasında haşlanan ve süzülen fasulye poşete koyulur, havasının alınmasından sonra ağzı kapatılarak derin dondurucuya yerleştirilir. Derin dondurucuda saklanma süresi altı aydır. Siyah fasulye bir yıl içerisinde tüketilmelidir. 1 yıl içerisinde tüketilmez ise fasulye sertleşmekte ve kolay şekilde pişmemektedir.

Siyah Fasulyenin Kalorisi Ne Kadar?

Siyah fasulyenin kalorisi 100 gramda 341 Kcal'dır. İçerik olarak vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Vejeteryan beslenmede protein açsından zengin bir besin kaynağı olarak tüketilebilmektedir. Ayrıca diyet yemeklerinde de faydaları açısından tüketilebilir. Protein açısındna zengin olması tokluk hissi sağlamaktadır.

Yorumlar
Şevval Ekici 17 Şubat 2019 - 13:50:43 Siyah fasulye yemeğinin ve sosunun tarifi hakkında bilgi alıp evde kendim yapsam iyi olur aslında. Bu fasulye marketlerde satılıyor mu nereden bulabilirim? Erişteye de katıyorlar herhalde çok lezzetli oluyormuş.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: