Sağlık 30 Ocak 2021 - 08:32:09

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hamilelik Belirtileri Kaçıncı Günde Başlar?

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? Hamilelik Belirtileri Kaçıncı Günde Başlar?

Gebelik belirtileri her kadında farklı şekilde görülür ve hamilelik dönemi boyunca da sürebilir. Bazı gebeliklerde herhangi bir belirti söz konusu olmazken bazılarında ise oldukça zor geçen bir dönem olmaktadır.

Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kadınlar için en önemli dönemlerden biri olan gebelik dönemi özellikle başlarda zor geçebilmektedir. Her kadında aynı belirtiler gözükmese bile genel olarak gebeliğin olduğunu belli eden durumlar mevcuttur. Cinsel ilişki sonrasında gebeliğin olup olmadığını anlayabilmek için son adetinizden sonra gelecek olan adetinizin gecikmesi gebe olduğunuzu anlamanız için ilk belirtilerden biridir. Bu durum karşısında evde yapabileceğiniz bir gebelik testi veya klinikte kan testi yaptırarak gebeliğinizin kesin olduğunu öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda kadınların bir çoğu gebelik belirtilerini yaşayamayabilir. Hatta hamilelik dönemi boyunca adet gören kadınların olduğu da bilinmektedir. Gebelik belirtilerinin başlaması gebeliğin ilk dönemlerinde meydana gelebilmektedir. Çoğu kadın ilk olarak mide bulantısı ve baş dönmesi ile gebe olduğunu anlayabilmektedir. Bu belirtiler özellikle yumurtanın döllenip rahme ulaştığı andan itibaren başlayabilmektedir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Gebe kalıp kalmadığınızı henüz kesin olarak bilmiyorsanız vücudunuz bu dönemde size sinyaller verecektir. Vücuttaki hormon değişimleri ve gebelik başlangıcı birkaç detay ile kendini belli etmektedir. Nefes darlığı çekmek gebeliğin başlangıcında en çok görülen belirtilerden biridir. Nefes darlığı ile beraber kişinin çok çabuk yorulması ve halsizlik hissinin meydana gelmesi söz konusu olabilir. Adet dönemi yaklaşırken göğüslerinizdeki şişlik ve ağrı hissi gebelik döneminde de meydana gelebilir. Hatta birçok kadın adet olacağını düşünerek göğüslerindeki şişkinliği ve ağrıyı hamilelik olduğunu düşünemez.

Gebe Olduğumu Nasıl Anlarım?

Gebelik belirtileri arasında göğüslerde şişkinlik ve ağrı hissi çok fazla olur. Sütyen takarken göğüslerin sızlaması da bu belirtiler arasında yer alır. Sık idrara çıkma gebelik belirtileri arasında en sık karşılaşılan durumdur. Çünkü döllenen yumurta rahme tutunurken rahat hareket edilmesi için idrarın alanı kısıtlamasından dolayı sık idrara çıkma sorunu yaşanabilir.

Hamilelikte Sık Görülen Şikayetler Nelerdir?

Baş ağrısı ve baş dönmesi ile beraber mide bulantısının meydana gelmesi bilinen gebelik belirtileri arasında yer alır. Halk arasında da bunun esprisi oldukça fazla yapılır. Durup dururken midenin bulanması ve tiksinme hissinin meydana gelmesi ile beraber kusma oluyor ise gebeliğin başlangıçlarından biri olarak bilinir. Koku hassasiyetinin artması ve alınan kokulardan dolayı yemek yeme isteğinin azalması hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Bu durum karşısında anne adayı genellikle kusma eylemi gerçekleştirerek kilo kaybı da yaşayabilir. Ruh halinin inişli çıkışlı olması hormonların sürekli ve hızlı bir şekilde değişmesinden kaynaklı olabilmektedir. Çok fazla neşeli iken birden ağlama nöbetleri gelebilir. Bu durumda da gebeliğin belirtileri söz konusu olabilmektedir.

  • gebelik belirtileri ne zaman başlar
Yorumlar
Selda Soldaz Gebelik belirtileri ne zaman belli olur? Ortaya çıkar? Adetim 1 hafta gecikti. Hafif mide bulantılarım oluyor ama bu normal mi bilmiyorum. Test yapmadım henüz çok heyecanlıyım. Hamilelik belirtileri kendini ne zaman belli eder? cevapla
Merve Seyhan Arkadaşlar ben gebe olduğumu biraz geç anladım. Adet düzensizliklerim hep vardı o yüzden 2 ay adet görmeyince doktora gittim ve o şekilde anladım. Gebe olduğumu anlamadan önce içki kullanmıştım bunlar bebeğe zarar verir mi onu öğrenmek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Mu Varyantı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Türkiye'de Var mı? Hangi Ülkelerde Var?