Sağlık 02 Eylül 2021 - 01:44:03

Gebelikte Albümin Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

Gebelikte Albümin Testi Nasıl Yapılır? Kaç Olmalı?

Albümin, karaciğerde sentezlenen ve kan içinde yer alan çeşitli monekülleri taşıyan, bağlayan proteindir.

Gebelikte Albümin Düşüklüğü Nedir?

Kandaki protein seviyesinin yüzde atmışı albüminden meydana gelir. Bahsi geçen protein kan içindeki en fazla olan türdür. Gebelik döneminde kanda bulunan miktar diğer yetişkinler ile karşılaştırıldığı zaman düşük olduğu görülebilir. Düşük olmasının nedenlerinden biri idrar aracılığıyla albüminlerin dışarı atılmasının fazlalığı ve hemodülisyondur. Hamilelik sürecinde böbrekler albümine karcı daha fazla geçirgendir. Gebelikte gün içinde idrar aracılığıyla üç yüz miligram albümin dışarı atılır. Bu durum normal olarak kabul edilir. Bu oranın üzerinde olan albümin atılımı ve tansiyonun yükselmesi hamilelik zehirlenmesine yol açabilir.

Gebelikte Albümin Yükseliği Belirtileri Nelerdir?

Albümin yükselmesinin sonrasında gebe kadının tansiyonu yükselir ve başı ağrıyabilir. Ayak, el ve göz kapaklarında ödem, şişme gibi etkenler ortaya çıkar. Bu tarz etkenlerle karşılaşılması halinde yemek ve diğer gıdalarda tuz kullanımı bırakılmalıdır. Akşam yemeğinde et ürünlerinin tüketilmesi önerilmez. Et yemeği yerine sebze yemeklerinden, pirinç, mısır püskülü, meyve, çorba gibi besinlerin tüketimi tercih edilebilir.

Gebelikte Albümin Yüksekliği Nedir? Nasıl Olur?

Kanda yer alan albümin oranı yükseldiği zaman aynı düzlemde hastalık ortaya çıkmayabilir. Artışın olma nedeni olarak dehidrasyon sonucunda oluşan etkenlerdir. Kan içindeki proteinin azalmasına neden olan etkenler arasında karaciğerdeki protein sentezinin azalması vardır. Böbrekten idrar aracılığıyla bu protein atılımın artması da belirtiler arasındadır. Beslenme düzensizliği, alkol kullanmak, gebelik, aşırı hidrasyon, geniş oranda yanık oluşması, crohn hastalığı azalma nedenlerindendir.

Hamilelik Döneminde Albümin Kaç Olmalı?

Hamile kadınların kanında yer alan albümin değeri ile gebe olmayan kadınlardaki değer kıyaslandığı zaman gebelerin seviyesinin düşük oranda seyrettiği görülür. Hamilelik döneminde böbrekler normal zamanlara göre daha geçirgendir. Bu durum ve kan hacmindeki yükselme sonucu idrar yoluyla albümin atılımında artış olur. Hamilelik döneminde aşırı seviyede kusma, beslenme bozukluğundan dolayı ciddi oranlarda bu proteinin düşük olduğu görülmektedir. Hamilelikte bu proteinin düşük olmasının belirtileri her anne de meydana gelmemektedir. Bu dönemde aşırı seviyede albümin düşüklüğünün olması ve bedenden atılması halinde tansiyonun yükseldiği gözlemlenir. Tansiyonun yükselmesi ise gebelik zehirlenmesine neden olduğu için bu durum oldukça tehlikelidir.

Gebelikte Albümin Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik döneminde bu proteinin belirtileri dikkate alınmalı ve tahliller yapılmalıdır. Tahlilin yapılması kadın doğum uzmanı tarafından yapılır. Doktor detaylı şekilde fiziki muayene yapar ve ek tahlillere başvurabilir. Ortaya çıkan tahlil sonuçları için hekim görüşünün alınması gerekmektedir. Gebelikte albümin testi doktor tarafından yapılmaktadır.

  • gebelikte albümin testi
  • gebelikte albümin yüksekliği
  • gebelikte albümin düşüklüğü
  • albümin değeri
  • albümin testi
Yorumlar
Emine iplikçi Hamilelik döneminde albümün düşüklüğünün ya da yüksekliğinin çocuk üzerindeki etkileri ne olur? Bu test her gebe kadına yapılıyor mu merak ediyorum. Eğer düşük ya da yüksek çıkarsa nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalı? İlaç bu dönemlerde kullanılmadığı için farklı bir yöntemi vardır sanırım. cevapla
yorum yaz
Krill Oil Nedir? Krill Yağı Zayıflatırmı?