Sağlık 22 Haziran 2021 - 19:59:29

Gözenek Temizlemek İçin Buhar Yöntemi Nasıl Yapılır?

Gözenek Temizlemek İçin Buhar Yöntemi Nasıl Yapılır?

Gözenek; cildin dışarıdan nefes almasını sağlayan hücrelerdir. Ciltte delikli bir görünüme sebep olur.

Gözeneleri Sıkılaştırmak İçin Buhar Yöntemi Nedir?

Gözenekler cildin dışarıdan nefes almasına yardımcı olur. Gözeneklerin geniş olması, kötü bir görünüme ve ciltte kirlenmelere sebep olur. Açılan gözenekler sebebiyle cilt delik deşik gözükür. Bu nedenle gözenekleri temizlemek ve sıkılaştırmak için buhar yöntemi tercih edilir. Buhar banyosu olarak da bilinen bu yöntem için 1-2 litre su alabilen derin bir kap, havlu ve kaynamış suya ihtiyaç vardır. Bu malzemeler ile ciltteki gözenekleri temizleyerek mükemmel bir görünüm kazanmak mümkündür. Sıcak su kaba boşaltılır ve kişi yüzüne buhar vuracak şekilde kaba yaklaştırır ve başının üzerini havluyla kapatır. Böylelikle buhar sapmadan cilde etki eder. Bu yöntem gözeneklerin ve siyah noktaların temizlenmesi için oldukça etkilidir.

Buhar Banyosunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Buhar banyosunun cilde faydaları oldukça fazladır. Ciltte meydana gelen siyah noktaların temizlenmesine yardımcı olur. Gözeneklerin açılmasını ve cildin kirden arınmasını sağlar. Böylelikle makyaj kalıntıları da ortadan kalkmış olur. Toksinleri arındırır. Toksinler siyah nokta ve sivilce oluşumunda etkilidir. Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olarak ciltteki solgun görünümü ortadan kaldırır. Buhar banyosu, sonrasında yapılacak olan cilt bakımının etkisini artırır. Ciltteki fazla yağın giderilmesinde etkilidir. Kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur ve daha genç bir görünüm kazandırır. Ölü deriden arınmayı kolaylaştırır, böylelikle ölü derinin yerini taze deri alır.

Buhar Banyosu Sonrası Peeling ve Maske

Buhar banyosu gözeneklerin açılmasına ve temizlenmesine yardımcı olduğu için sonrasında kesinlikle kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Makyaj yapılması durumunda kimyasal ürün direkt temiz cilde nüfuz eder ve zarar verir. Buhar banyosu siyah noktaların giderilmesi için uygulandıysa, siyah nokta temizleme aparatları yardımıyla ya da direkt siyah nokta bantlarıyla temizleme işlemi yapılmalıdır. Kalıcı hasarların oluşmaması için siyah noktaların tırnakla sıkılmamasına özen gösterilmelidir. Buhar banyosunun ardından gözeneklerin sıkılaşması için cilt soğuk suyla yıkanmalıdır. Ardından gözenek sıkılaştırıcı tonik ya da gül suyu uygulanmalıdır. Son olarak da cilde uyumlu nemlendiriciyle, cilt nemlendirilmelidir.

Buhar Banyosu Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Buhar banyosu cildi ölü deriden ve zararlı maddelerden arındırma yöntemidir. Buhar banyosunun yapılma sıklığı, kişilerin sahip oldukları cilt tipine göre değişiklik göstermektedir. Yağlı ya da karma bir cilde sahip kimseler, buhar banyosunu haftada bir sefer uygulamalıdır. Hassas ve kuru bir cilt tipi bulunan kimselerin de iki haftada bir sefer ya da ayda 1 defa buhar uygulaması yapmaları önerilmektedir. Cildin sıkılaşmasında ve ölü deriden arındırılmasında etkili olan bu yöntem sonrasında maske yapmak da, maskenin etkisini artırmaktadır. Buhar banyosu herkes tarafından uygulanabilen pratik ve masrafsız bir bakım yöntemidir. Gözenek temizlemek için buhar yöntemi uygulayanların, buhar sonrasında gözenek sıkılaştırıcı tonik kullanmaları önerilmektedir.

  • gözenek temizlemek
  • gözenek temizlemek için buhar yöntemi
  • gözenekleri sıkılaştırmak
  • buhar banyosunun cilde faydaları
  • buhar banyosu sonrası peeling
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Keratin Bakım Ne İşe Yarar? Zararları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?