Yaşam

Papirüs Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

08 Nisan 2021 - 20:30:48
Papirüs Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kamışa benzeyen papirüs; Afrika Nil nehri kıyılarında yetişen ve boyu yaklaşık olarak 4 metreye kadar uzanan bir bitki çeşididir.

Papirüs Bitkisi Nedir? Papirüs Hakkında Bilgi

Maydanozgiller familyasından olan papirüs bitkisi; gövde altı bilek kalınlığında olan, şerit biçiminde ve tıpkı şemsiye gibi dizili olan yapraklara sahip bir bitki çeşididir. Eski dönemlerde papirüs bitkisinin etki kısmı fakirler tarafından yenir ve gevrek kısımlarından ise sepet örülürdü. Kağıda benzer bir yapısı olduğu için bu şekilde de kullanımı bulunmaktadır. Papirüsler bozulmaması için sedir yağı sürülerek muhafaza edilmiş ve bu şekilde günümüze kadar gelmiştir. Papirüs hangi uygarlığa ait diye bakacak olursak çok eski dönemlerden bu yana Nil kıyısında tarımı yapılmış olan bir bitki olarak ilgi görmektedir. Günümüzde aşağı Mısır'da neredeyse hiç kalmamıştır. Yukarı Mısır ve Habeşistan'da yer yer bulunduğu gözlemlenmiştir. Gıda olarak tüketimi sağlanan papirüs aynı zamanda sepet ve hazır imalatı için de uygundur. Papirüs kağıdı da yapılmaktadır. Bunu elde etmek için sapların tabakaları hafif hafif dövme ile ayrılmaktadır.

Papirüs ne zaman bulundu diye soracak olursanız, ilk olarak Mısır'da kullanıldığı belirtilmektedir. Parşömen M.Ö. 2400 yıllarında bulunmuştur ve papirüs yokluğu sonucunda bulunmuştur. Papirüsün kullanım tarihi çok daha eski zamanlara uzanmaktadır. Ayrıca papirüs kağıdın icadı ile de bağdaştırılmaktadır.

Papirüs Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Eski dönemlerden bu günlere uzanan papirüs bitkisi, tarih hakkında pek çok bilgi ulaştırmaktadır. Zaman içerisinde -parşömen bu bitkinin yerini almıştır. Eski kil tabletlere göre daha üzerine daha kolay yazı yazılmaktadır. Bulunduğu ve keşfedildiği dönemlerde üzerine resim de çizilmiştir. Eski kil tabletlere göre daha işlevlidir. Ayrıca diğer tüm ürünlere göre bunun saklanması daha kolaydır. Papirüs ne demek diye baktığımızda faydaları sayesinde tarihe ışık tutmuş bir bitki olarak nitelendirilebilir.

Papirüs Kağıdı Nasıl Yapılır?

Eğer ki papirüs bitkisinden kağıt yapımı hakkında bilgi almak istiyorsanız şöyle belirtebiliriz. Öncelikle bitkinin sapları hafif dövmeyle ayrılır. Daha sonra bunları 5-6 cm en ve 25-30 cm boyunda şeritler şeklinde kesip, uç uca yan yana yapıştırarak sayfa şeklinde tabakalar yaparak elde edilmektedir. Oluşturulan bu tabakaların üzerine mangal kömürü ya da başka maddeler ile mürekkep ile yazı yazılmaktaydı. Edebi eserlerin yapımında ve resmi yazışmalarda sıklıkla tercih edilmiştir. Günümüzdeki pek çok önemli belge papirüs sayesinde bizlere ulaşmıştır.

Papirüs Bitkisi Nerede Satılır?

Günümüzde sadece İtalya'nın bazı yerlerinde ve Gabon'da yetişen papirüs satın almak istiyorsanız internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Papirüs kağıdı, dergisi alabilirsiniz. Bu bitkiden elde edilen kağıtlar ya da tablolar oldukça pahalıdır. Eğer ki orijinal almak istiyorsanız araştırmalarınızı güzel bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Papirüs örnekleri ve gerçek papirüs kağıdı bulmak oldukça zordur.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: