Sağlık 20 Kasım 2021 - 10:43:24

Gözlere İyi Gelen Besinler, Vitaminler ve Yiyecekler

Gözlere İyi Gelen Besinler, Vitaminler ve Yiyecekler

Görme duyusunun tam net ve sağlıklı olabilmesi için de vücuda alınan vitamin ve besinler oldukça önemlidir.

Görme Duyusunun Gelişmesi ve Özellikleri

Vücutta dokuların sağlıklı beslenmesi için gerekli vitaminler ve besinler düzenli şekilde alınması gerekmektedir. Görme duyusu da bununla alakalıdır. Görme duyusu yaş itibari ile netliği kaybolabilir ve çeşitli göz hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden erken yaşlarda göz sağlığı için önlem alınması gerekmektedir. Bunun için gözlere iyi gelen besinler, vitaminler ve yiyecekler tüketilmeli ve düzenli bir beslenme gerçekleştirilmelidir.

Göz İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

Görüşün tam net olabilmesi ve gözde herhangi bir sağlık probleminin meydana gelmemesi için A vitamini büyük önem taşımaktadır. Yaşa bağlı olarak görmenin zayıflaması, bulanıklaşması ve gözün bazı hastalıklar ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. A, C ve E gözlere iyi gelen vitaminler açısından büyük rol oynadıkları için düzenli olarak bu vitaminlerin vücuda alınması gerekmektedir. Görme duyusu sağlıklı olduğunda kişinin görüş mesafesi de artacaktır. Çinko ve selenyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesi de göz sağlığı için önemlidir.

Katarakt Nedir, Neden Olur?

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak gözde görülen en sık rahatsızlıklardan biri katarakt sorunudur. Özellikle gözün bulanık görmesine sebep olan bu rahatsızlık ilerleyen dönemlerde ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Çok sık görülen bu hastalık her yaş grubunda görülse de yaşlı kesimde daha çok karşılaşılan hastalıklar arasında yer alır. A, C ve E vitaminleri göz sağlığı için düzenli olarak vücuda alınması gereken vitaminler arasında yer alır. Bu vitaminlerin alınması ilerleyen yaşta görme kaybının ortadan kaldırılmasına destek sağlar.

Göze İyi Gelen Besinler ve Yiyecekler

Vücudun düzenli ve sağlıklı beslenebilmesi için besinlere ihtiyaç duyması sağlığın korunmasında etkili olur. Sebzelerin insan vücuduna alınması gereken vitamin ve minerallerin barındırdığı bilinmektedir. Havuç A vitamini bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Gözlere iyi gelen besinler arasında havuç tüketimi vücudun A vitamini ihtiyacını da karşılayabilmektedir. Havuç dışında ayrıca tatlı patates de gözlere iyi gelen yiyecekler arasında yer alır. etki gösterir. Bunun yanı sıra C vitamini turunçgillerde fazla bulunduğu için vücudun ihtiyacı olan C vitamini de bu besinlerden alınır. Vücudun ihtiyacı olan C vitamini fazla tüketildiğinde fazla olan C vitamini idrar yolu ile vücuttan atılır. C vitamini depolanabilen bir vitamin değildir.

Gözlerin Sağlıklı Olabilmesi İçin Ne Yapmalıyız?

Göz sağlığı için sağlıklı beslenme koşullarının tercih edilmesi gerekmektedir. Hem vücut sağlığı hem de göz sağlığının üzerinde düzenli beslenmenin etkisi çok fazladır. Vitaminlerin doğru şekilde vücuda alınması sağlıklı beslenme ile beraber kişinin daha sağlıklı yapıya sahip olmasına yardımcı olacaktır. E vitamini hücre yenilenmesinde etkili olan vitaminler arasındadır. E vitamini bakımından zengin olan tüm gıdaların tüketilmesi vücutta yenileme sağlayacaktır. Hücre yenilemesi yapan bu vitamin göz sağlığı için de yenileme yapacaktır. Yenilenen hücreler vücudun sağlıklı olmasına destek sağlar. Sağlıklı bir görüşe sahip olmak için gözlere iyi gelen besinler, yiyecekler ve vitaminlerin düzenli şekilde vücuda alınmasına dikkat edilmelidir.

  • gözlere iyi gelen besinler
  • gözlere iyi gelen vitaminler
  • gözlere iyi gelen yiyecekler
  • göz sağlığı
Yorumlar
Aysu Akmercan Göz sağlığını korumak için neler yapmalıyız? Gözler çok hassas bir organ olduğundan çok kolay bir şekilde mikrop kapabiliyorlar. Çabuk bozulabiliyorlar. Bunu engellemek ve gözlerin sağlıklı olabilmesi için neler yapmamız gerekiyor? cevapla
Meltem Demir Gözlere iyi gelen şeyler nelerdir? Gözlerim devamlı olarak alerji oluyor. Neden mikrop kapıyor anlamıyorum ama sürekli bir kaşıntı halinde oluyor. Doktor ilaç veriyor sonrasında tekrarlıyor. Gözlere iyi gelen bitkiler var mı? Doğal bir çözümü var bu rahatsızlığın? cevapla
yorum yaz
Bele Kum Saati Görünümü Veren Korse ile Bel Şekillendirme