Sağlık 19 Kasım 2021 - 01:31:10

Fıtık Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavisi

Fıtık Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavisi

Fıtık çoğu kişinin karşılaştığı hastalıklardan biridir. Bağırsağın karın duvarına yapmış olduğu baskı sonucu şiddetli ağrıların meydana gelmesine sebep olmaktadır.

Fıtık Nedir, Ne Demek?

İç organların hassas olan kas duvarlarından fırlaması sonucu ortaya çıkmaktadır. Fıtık denildiğinde vücudun çeşitli bölgelerinde olduğu görülmektedir. Kasık ve uyluk bölgelerinde sıkça rastlanılan bir durumdur. Tekrarlayabilen bir hastalık olduğu için ameliyat ile tedavi edilse dahi zamanla tekrarlayabilmektedir. Bel fıtığı gibi çok ağrılı rahatsızlıklar ise sinirlere baskı uygulandığından ağrının dayanılmaz olduğu görülebilmektedir.

Fıtık Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Sıkça rastlanılan bu rahatsızlık uyluk, bel, göbek ve midede görülebilmektedir. Bu durumda şişlikler hasta uzandıktan sonra geçebilmektedir. Bel fıtığı ise ağrılardan dolayı dayanılmaz bir hal alabilmektedir. Ani yapılan hareketler, öksürme, hapşırma ya da ağır kaldırmak bile fıtık neden olur sorusunun cevabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında hastalığın doğuştan olması rahatsız edici bir durumdur. Bebeğin sürekli acı çekmesine ve ağrı yaşamasına neden olabilmektedir. Bu hastalık göbek ve midede genel olarak kilolu kişilerde ve hamile kadınlarda meydana gelebilmektedir. Uzun süre ayakta durmak ve vücudun yanlış hareket etmesi karın kaslarında tahribat yaratabilir. Bu nedenle iç organlarda açılan kaslar arasından fırlama olmaktadır. Özellikle ağır kaldırırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Ani hareketler her zaman fıtığın oluşması için zemin hazırlamaktadır. Hızlı bir iyileşme sağlanması için acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Doktorun kararı ile ameliyat kaçınılmaz olabilmektedir.

Fıtığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fıtık teşhisi konulduğu andan itibaren kişinin vücut hareketlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Tedavi çeşitli egzersizler ile iç organların tekrar eski haline dönmesi sağlanabilir. Fakat ilerleyen durumlarda egzersiz ya da herhangi müdahalede sonuç alınamaz ise ameliyat olma riski daha fazladır. Kişinin sağlıklı bir şekilde eski sağlığına kavuşması için doktor tavsiyelerine uyarak tedavi uygulanmalıdır. Ameliyat gereken durumlarda kişinin iç organlarında meydana gelen durum değişikliği tekrar eski haline getirilerek kasların yerine yerleştirilmesi sağlanır. Kişi ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken durumlara özen göstermelidir. Tekrarlayan bir hastalık olduğu için ameliyat sonra tekrar meydana gelerek kişide ağrıya sebep olabilir.

Fıtık Nasıl Tespit Edilir?

Sağlıklı bir bireyde karın kasları iç organlar için duvar görevi görmektedir. Fıtık belirtileri doğuştan meydana gelebilecek hastalıklar arasında yer aldığı için mutlaka önceden tespit edilebilmektedir. Çok fazla vücudun hareket ettirilmesi fıtığın yayılmasına sebep olur. Bu durumda kişinin sağlığının gözlem altında tutulması gerekmektedir. Vücudun çeşitli bölgelerinde yer alan bu hastalık farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkarak kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Doktor muayenesi sonucunda ameliyat gereken durumlarda acil bir şekilde fıtık tedavisi başlamalıdır. İç organların zarar görmemesi için ameliyat gerekiyor ise ameliyat sonrasında da kişinin sağlığı kısa sürede toparlanması gerekmektedir. Küçük yaşlarda meydana gelebilen bu hastalığın uygun dönemde tedavi edilerek kişinin eski sağlığına kavuşması gerekmektedir.

  • fıtık
  • fıtık nedir
  • fıtık neden olur
  • fıtık belirtileri
  • fıtık tedavisi
Yorumlar
Şenol Kaya Fıtık ameliyatı sonrası spor yapmak ve araba kullanmak bir soruna yol açar mı? Ya da ne kadar zaman sonra yapılması gerekiyor? Ben normalde spor yapan biriydim ve iş gereği arabada kullanıyorum. Fıtık ameliyatı olmam gerekiyor. Sonrasında bunlar sorun olur mu? cevapla
Münire Ataman Bel ağrılarım artık dayanılmaz bir hal aldığında doktora gittim ve fıtık patlaması olduğunu öğrendim. Zehirler mi acaba diye merak ettim ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ameliyatı kaç saat sürer ya da tedavi süreci nasıl işler onu öğrenmek istiyorum. cevapla
yorum yaz
Yağ Yakıcı Jel Nedir? Kullananlar, Yorumlar ve Şikayetler