Hamile kalmak için ne yapmalı?
Sağlık

Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı?

03 Ekim 2018 - 14:23:00

Hamilelik bayanlar için hayatlarının en mucizevi dönemi olarak gösterilebilirken daha kısa süre içerisinde hamile kalmak için bazı adımlar atılabilir.

Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Sıklıkla İlişkiye Girilmeli?

Hamile kalmak isteyen bayanların atmaları gereken çok sayıda adım bulunurken bunların ilk sırasında korunmasız cinsel ilişki geliyor. İnsanların, birkaç sefer korunmasız ilişki yaşıyor olması onların hamilelik için yeteri kadar ilişki yaşadığını göstermemektedir. Genel olarak sağlık merkezlerinde 1 sene boyunca korunmasız cinsel ilişki yaşayan ancak hala hamilelik yaşamayan çiftlerde bir sorun olabileceği kabul edilmektedir. Bu sebeple de çiftlerin bir sene boyunca düzenli olarak korunmasız cinsel ilişki yaşaması çok önemlidir. Bu cinsel ilişkinin 2 ya da 3 günde 1 olması yeterlidir. Bu şekilde denemeler yapan çiftlerin %84'ü 1 sene içerisinde hamilelik haberini almaktadır.

Hamile Kalmak İçin Hangi Günler İlişkiye Girmek Gerekir?

Bayanların her ay vücutları hamilelik için kendisini hazırlarken bu durum söz konusu olmadığında kanla birlikte yapılan hazırlık vücudun dışına gönderilir. Bu bir aylık dönemde çiftlerin hamilelik haberini alma şansları günlere göre farklılık gösterir. 1 aylık dönemin her gününde bu mutlu haberi alma şansları olsa da bazı günlerde ihtimal maksimum düzeyde olmaktadır. Bu dönem bayanların yumurtlama dönemidir ve adet döngülerinin 14. gününe denk gelmektedir. Aydan aya değişiklikler olabileceğinden çiftlerin 10. günde cinsel ilişki yaşamaları ve takip eden günlerde de düzenli olarak devam etmeleri gerekmektedir. 10 ile 16. gün arasında düzenli olarak ilişki yaşayan çiftlerin hamilelik haberini alma ihtimali oldukça yükselir.

Hamile Kalmak İçin Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Bırakılmalı?

Çiftler, çocuk sahibi olmayı düşünmedikleri dönemde düzenli olarak doğum kontrol haplarını kullanıyorlarsa bu hapları kullanmayı bırakmak zorundadır. Bu haplar, bayanlarda yumurtlama işlevini ortadan kaldırdığından hamilelik ihtimalini de ortadan kaldırmaktadır. Ancak bu hapların korunmasız cinsel ilişkiye başlanacak olan dönemden önce bırakılması gerekmektedir. Doğum kontrol haplarının etkisinin birkaç ay daha devam ettiği bilinmektedir. Bu sebeple çocuk sahibi olmayı düşündükleri dönemden 1 ay öncesinde bu hapları bırakan çiftler daha rahat edeceklerdir.

Stres Hamile Kalmayı Etkiler mi?

Hamilelik yaşamak isteyen çiftlerin stresten tamamen uzak kalması gerekmektedir. Bu olumsuz durum ciddi şekilde hamilelik ihtimalini düşürebilmektedir. Sürekli olarak iş yerlerinde stres altında çalışan kişilerin çocuk sahibi olmaları oldukça zorlu bir sürece dönebilir. Bu sebeple de çiftlerin bu dönemde birbirlerine ciddi şekilde destek olması ve sürekli birbirlerini sakinleştirmeleri gerekmektedir. Özellikle bu dönemde gidilen tatiller çok etkili olabilir. Çiftlerin tüm streslerini attıkları ve beraber zaman geçirdikleri muhteşem bir tatil çok etkili olacaktır. Hamile kalmak için gerekli adımların tamamını atmayı düşünen çiftlerin hayatlarını tamamen bu amaca göre düzenlemeleri ve bu mucizenin gerçekleşmesini beklemeleri gerekmektedir.

Yorumlar
Müzeyyen Başar 03 Ekim 2018 - 14:33:00 Hamile kalmak için ne yaptınız onu öğrenmek istiyorum. Bazı kürler ve yiyecekler bu süreçte destekleyici oluyormuş sanırım. Ben de hamile kalmak istiyorum. Henüz 3 aydır deniyoruz ama bir belirti yok. Gebelik için gerekenler neler bana söylerseniz çok iyi olur.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: