Sağlık 07 Aralık 2020 - 17:37:50

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri

Hamilelik (Gebelik) Belirtileri

Vücutta gebelik hormonları salgılanmaya başladığında birtakım belirtiler meydana gelir. Hamilelik belirtileri vücutta meydana gelen birtakım değişiklikler sonucu kendini göstermektedir.

Hamilelik Nasıl Belli Olur?

Gebeliğin en önemli belirtilerinden bir tanesi adet gecikmesidir. Adetin belli bir zamana kadar gecikmesi durumunda gebelik durumu meydana gelmiş olabilir. Fakat bunun da öncesinde birtakım belirtiler hamileliğin daha erken anlaşılmasına yardımcı olabilir. Gebeliğin belirtileri kadından kadına ve hamilelikten hamileliğe değişiklikler gösterebilir. Yumurtanın sperm ile döllenmesinden sonraki ilk haftalar erken hamilelik olarak adlandırılır. Çok fazla belli olmasa da bu dönem içerisinde psikolojik ve fiziksel olarak annede hamilelik belirtileri meydana gelebilmektedir.

Hamile Miyim Nasıl Anlarım?

Genel olarak hamileliğin ilk 4 haftasına kadar gebeliğin anlaşılması biraz zordur. Fakat birtakım hormonların bu süreçte yükselmesi sonucunda hamile olunup olunmadığı anlaşılabilir. Yumurtanın sağlıklı bir şekilde döllenmesiyle vücutta HCG ismi denilen bir hormon salgılanmaya başlar. Bu hormonun değeri kan ve idrar tahlillerinde ortaya çıkabilir. Bu değerin yüksekliğine göre hamileliğin başlangıcı hesaplanabilir. Bu hormon normalde de vücudumuzda bulunmaktadır. Fakat hamile kalınmasıyla birlikte ciddi bir artış göstermektedir. Bunun yanı sıra eczanelerden alacağınız hamilelik testleri de yaklaşık %99 oranında gerçeklik payı taşımaktadır. Uzmanlar genel olarak adetin 10 gün gecikmesi sonucunda hamilelik durumunun ortaya çıkabileceğini belirtmektedir. Bu nedenle eğer adetiniz 10 günü geçmişse %50 oranında hamile olabilirsiniz. Böyle bir durumda test yapıp sonucu öğrenebilirsiniz.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Sancı: Adet dönemindeki sancılarla hemen hemen benzer özellikler gösteren bu sancılar aslında daha farklıdır. Sancıyla birlikte mide bulantısı meydana gelebilir ve iştah kaybı yaşanır. Süte benzer beyaz akıntılar meydana gelebilir. Bu akıntılar normaldir. Gebelik belirtileri arasında yer alan bu akıntılat kaşıntı ve yanma gibi hisler yaratıyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Adet gecikmesi: Gebeliğin ilk ve en önemli belirtilerinden biridir. Adet döneminde gecikmeler meydana geldiyse hamile kalma olasılığınız olabilir. Embriyonun yerleşmesi sürecinde meydana gelen hafif kanamalar genelde adet kanaması gibi algılanabilir ve yanıltıcı olabilir. Bu kanama daha açık renkli olmaktadır. Bu nedenle bu tarz kanamalar hamileliğin belirtisi olarak adlandırılabilmektedir.

Yorgunluk Hamilelik Belirtisi Midir?

Gebelik başladığında metabolizma hem anne hem de bebek için daha hızlı çalışmaya başlar. Buda vücudunuzun yorulmasına neden olur. Bunun yanı sıra vücutta normalden fazla salgılanan progesteron hormonu hormon yatıştırıcı etkisi nedeniyle daha fazla yorgunluk hissetmenize neden olabilir. Bu durumlardan ötürü kendinizi normalden daha halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz. Bu neden anne adayı daha fazla uyumak ve dinlenmek isteyebilir. Her zaman uyuduğunuz saatten daha erken uyumak isteyebilir ve sabah uyanmakta zorlanabilirsiniz. Kısaca hamilelikte yükselen hormonlar vücudunuzun daha fazla çalışmasına neden olacağından daha çok yorulmanıza sebebiyet verir.

Gebelik İlk Nasıl Anlaşılır?

Gebelik başladığında kan basıncında meydana gelen değişiklikle baş ağrısına neden olabilir. Bunun yanı sıra progesteron ve östrojen hormonları 3. haftadan sonra artış gösterdiğinde midede bulantı meydana gelir. Ayrıca ilk 10 gün içerisinde implantasyon kanaması meydana gelebilir. Bu kanama genel olarak 6.-12 günleri arasında görülmektedir. Hamileliğin başlamasıyla birlikte vücutta birtakım değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler göğüslerde ağrı, hassasiyet ve büyümeye neden olabileceği gibi aynı zamanda meme ucunda renk değişimleri meydana gelebilir. Hamileliğin ilk haftalarında göğüslerde dokunulamayacak şekilde bir şişlik ve hassasiyet meydana gelebilir. Bu endişe edilecek bir durum değildir.

Mide Bulantısı ve Kusma Gebelik Belirtisi Midir?

Mide bulantısı çoğu anne adayı için hamileliğin ilk belirtilerindendir ve gebeliğin ilk 3 ayında oldukça sık bir şekilde kendini göstermektedir. Vücutta değişen ve yükselen hormonların meydana getirmiş olduğu fiziksel değişimler midede bulantılara yol açabilir. Sabah bulantıları olarak adlandırılan ve genelde sabah saatlerinde meydana gelen bu bulantılar aynı zamanda gün içerisinde farklı zamanlarda da görülebilir. Bu bulantılar kusma ve halsizliğe neden olabilecek şekildedir. Bulantının sıklığı ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı anne adaylarında bulantı hiç görülmezken bazılarında ise koku bir bulantıya neden olabilmektedir. Bu hassasiyet her anne adayında farklı özellikler göstermektedir.

Hamilelikte İştah Açılır mı?

Anne adaylarının bazılarında hamileliğin ilk zamanlarda aşırı bir yemek yeme isteği oluşmaktadır. Sürekli kendini aç hissetmek ve bir şeyler yeme isteğinin nüksetmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Hatta aşerme durumları da meydana gelebilir. Mevsiminde olmayan bir yiyeceği canınız çekebilir. Bazı kadınlar için ise bu tam tersidir. Öncekine göre daha az yemek yeme gibi durumlar meydana gelebileceği gibi aynı zamanda önceden severek tüketilen bir yiyecekten tiksinme gibi durumlarda meydana gelebilir. Hormonların değişmesi iştahta bu şekilde değişimler meydana getirebilmektedir.

Sık Sık İdrara Çıkmak Gebelik Belirtisi Midir?

Sık sık idrara çıkma durumu hamileliğin en erken belirtileri arasında yer almaktadır. Normal zamanlara göre daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu durum hamileliğin oluşmasından 1 hafta sonra bile gerçekleşebilmektedir. Gece saatlerinde normalden daha fsık idrara çıkabilirsiniz. Bazı anne adayları bu durumu hamilelik süresi boyunca yaşayabilmektedir. Bazıları ise son aylarda mesanenin daralması sonucu yaşamaktadır.

Gebe Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hamile kalındığında kan damarlarında genişlemeler meydana gelebilir. Bu tansiyon üzerinde birtakım değişiklikle meydana getirebilir. Uzun süre ayakta kaldığınızda ya da uzun süre oturup birden ayağa kalktığınızda baş dönmesi gibi problemler yaşayabilirsiniz. Hamilelikte hormonal değişimler birtakım ruhsal değişimlerin yaşanmasına neden olabilir. Bazı duygular hamileliğin ilk haftalarında oldukça yoğun yaşanabilir. Hamilelikte daha fazla sinirlendiğinizi ya da strese girdiğinizi fark edebilirsiniz. Duygusal dalgalanmaların yoğun olarak hissedildiği bu dönemde bir an ağlarken sonrasında kendinizi kahkaha atarken bulabilirsiniz. Bu tarz ruhsal durumlar gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Gebeliğin başlamasıyla metabolizma her zamankinden daha fazla çalışmaya başlamaktadır. Bu vücutta ısının değişmesine neden olmaktadır. Ateşlenme olarak görülen bu hissiyatlar vücut ısısında meydana gelen birtakım değişiklikler olarak kendini gösterir.

Gebelikte Kanama ve Kabızlık Olur mu?

Gebelikte vücutta artışı görülen progesteron hormonu kabızlığa neden olabilmektedir. İç organlardaki sindirimin yavaşlamasına neden olan bu hormon, hazımsızlık yaratabilir. Bu nedenle bol bol su içmeye özen gösteriniz. Aynı zamanda egzersiz yapmak ve lifli gıdalar tüketmekte faydalı olacaktır. Gebeliğin başlamasıyla birlikte 10 ya da 14 gün sonra yerleşme kanaması olarak adlandırılan hafif kanamalar meydana gelmektedir. Bu durum döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi ile mümkün olmaktadır. Bu kanama adet dönemine denk geldiği için adet kanamasıyla karıştırılabilmektedir.

Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Gebelik belirtileri arasında birçok etken bulunmaktadır. Genelde kan testi sonucunda tam olarak anlaşılan bu durum erken belirtilerle de kendini belli etmektedir. Koku hassasiyeti, adet gecikmesi ve mide bulantısı gibi durumlar gebeliğin anlaşılmasına zemin hazırlamaktadır. Gebelik fark edildiği andan itibaren anne adayı beslenme düzenine dikkat etmelidir. Bir uzmandan destek almalı ve devamlı olarak kontrol sürecinde olmalıdır. Gerekli vitaminlerin ve minerallerin bu dönem anne adayına yeterli miktarda verilmesi gerekmektedir. Hamilelik belirtileri meydana geldiğinde gebelik testi yapabilirsiniz. Bu testin sonuçların yaklaşık olarak %99 oranında kesin sonuçlar vermektedir. Tabi ki bu test sonrasında bir doktora giderek kan ya da idrar testi yaptırmanızda fayda vardır.

  • hamile miyim nasıl anlarım
  • erken gebelik belirtileri
Yorumlar
Şennur Özdemir Hamilelik testi nasıl yapılır? İlk defa hamile olduğumu hissediyorum ve aşırı heyecanlıyım. Hamile miyim değil miyim anlamak için aldım ama henüz yapmadım. Adetim 2 hafta gecikti ve burada yazan belirtilerin birçoğunu yaşıyorum:) cevapla
Makbule Sayan Hamileliğin birçok belirtisini yaşıyorum test yapacağım ama henüz cesaret edemedim. Aslında anne olmayı çok istiyorum ama bir yandan da biraz korkuyorum. Adetim yaklaşık 2 hafta gecikti ve kusma mide bulantısı da var. Sanırım doktora gitmem gerekiyor. cevapla
yorum yaz
Biberiye Suyu Zayıflatırmı? Biberiye Suyunun Kullanımı, Faydaları ve Zararları