Yaşam

Hayvanların Doğaya Faydaları, Katkıları, Etkileri ve Zararları

25 Mayıs 2021 - 10:10:59
Hayvanların Doğaya Faydaları, Katkıları, Etkileri ve Zararları

Ekosistemin bir parçası olan hayvanların doğaya faydaları, asıl olarak var olan bir görevi yerine getirmesi şeklindedir. Besin zincirinin korunması ve ekolojik dengesinin korunmasında bu canlıların önemli katkıları vardır. Yazımızın içerisinde hayvanların doğaya sağladığı faydaları, etkileri ve zararları konularına değineceğiz.

Hayvanların Doğaya Faydaları Nelerdir?

Dünye bir düzen ve denge üzerine kurulmuştur. Bu düzen içerisine bitkinin, insanın ve hayvanın belli görevleri bulunmaktadır. Bir kuşun, bir böceğin, bir domuzun ya da bir ayının ekolojik sisteme katkısı bulunmaktadır. Hayvanların doğanın dengesinin korunmasındaki faydaları besin zinciri yanı sıra fiziksel de olmaktadır. Sizler için bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ekolojik dengenin ana karakterlerinden biri olan insan için besin kaynağı meydana getirmektedirler. Hayvanların sütünden, etinden ya da derisinden yararlanılmaktadır. Özellikle tekstilin gelişmediği çok eski zamanlarda insanlar soğuktan korunmak için hayvan derilerinden sıklıkla yararlanmışlar. Bunlar günlük hayatta sıklıkla kullanılmıştır.
 • Pek çok insanın korktuğu böcekler, bitkilerin polenleşmesine katkı sağlar. Böylece onların büyümesini, çiçeklenmesini ve meyve vermesini sağlar. Bu meyvelerin bazıları tüketilirken bazıları toprağa düşer ve tohum olur. Böylece devamlılık sağlanır.
 • İlaç sektöründe hayvanlardan sıklıkla yararlanılmaktadır. Aynı zamanda bu kozmetik sektöründe de kullanılır. Hayvanlar yer alan bazı zehirler bir hastalığın iyileştirilmesi ya da cilt bakımı için kullanılabilir. Örneğin kasların gevşemesini sağlayan yılan pepitinin sentetik halin yüz maskelerinde tercih edilmektedir. Diyabet ilaçlar da bu toksinin sentetik versiyonu olarak tanımlanır. Hayvan zehirleri bir çeşit toksindir.
 • Kargalar ağız yolu ve dışkısı ile tohum taşıyarak ormanlaşmanın artmasında büyük önem taşırlar.
 • Tehlikeli bir canlı olarak bildiğimiz akrebin doğaya faydalarına baktığımızda bu hayvanların zehrinin sadece 1 damlasında 150 protein olduğu belirtilmektedir. Bu zehir ekonomik anlamda önemli iken bir toksin olduğu için de ilaç sektörü için değerli görülmektedir. Özellikler kara akrep nükleer bir silah olabilir.
 • Yılanın doğaya faydalarına baktığımızda, yılanların zehirlerinin çok eski çağlardan bu yana öksürük, melankoli, egzama, iktidarsızlık, veba gibi birçok rahatsızlık için kullanılmıştır. Yeni ilaçların yapılması için öneme sahiptir.
 • Yarasalar böcek yiyerek beslenirler. Eğer ki yeryüzünü böcekler sarmıyorsa bunun için yarasalara teşekkür etmeliyiz.
 • Ormanın kralı olarak tanımlanan aslanların doğaya faydaları ve sağlamış oldukları birçok etki vardır. Bu hayvanların eti, yağı ve derisi kullanılır. Yağı siyatik, romatizmal ağrıları için faydalıdır.
 • Bal arıları tozlaşma sağlayarak dünya üzerinde yiyeceklerin %80'inin oluşturmaktadır. Arılar olmasaydı insan ırkı yaşamını devam ettiremezdi.
 • Dünya oksijeninin yarısını üretene planktonlar doğadaki en önemli canlılar arasındadır.
 • Doğal tohum taşıyı olarak tanımlanan primatlar, küresel yağışı etkileyen tropikal ormanların büyümesi için önemli olan canlılardır. Bu canlılar yeryüzünün devamlılığı için önemlidir.

Yukarıdaki maddelerde hayvanların faydaları kısaca belirtilmiştir. Bunların yanı sıra doğada binlerce canlı çeşidi ve her birinin farklı etkileri bulunmaktadır.

Hayvanların Doğaya Katkıları ve Etkileri

Dünya üzerinde yer alan her canlılın ekolojik dengede bir yeri vardır. Kimi hayvanların bitkilerin çiçeklenmesini ve meyve vermesini sağlar. Kimileri tohum taşır. Kimilerinin zehri ilaç yapımı için tercih edilir. Aslında canlıların amacı varlığını devam ettirmek ve türünün yok olmasını engellemektir. Bunun için ürerler ve beslenirler. Hayatta kalmak için ise diğer canlıları yiyebilirler. Hangi hayvan hangi hayvanı yer diye baktığımızda aslan ceylanı ve zebrayı, tilki fareyi, kurbağa çekirgeyi, yılan kurbağayı, kartal yılanı gibi bu denge böyle devam etmektedir. Bu dünyanın dengesidir. Canlılar bu şekilde hayatta kalır, soyunu devam ettirir. Böylece canlı yaşamı devamlılığını yitirmez.

Etinden, sütünden, derisinden, yününden yararlandığımız hayvanlar aynı zamanda birçok ilacın üretilmesinde de etkilidir. Yaşam döngüsüne katkı sağlayan hayvanlar zararlı gibi gözükse bile aslında doğaya sağladıkları önemli faydaları bulunmaktadır. Hayvanların doğaya etkileri çok yönlü bir faktördür.

Hayvanların Doğaya Zararları Nelerdir?

Doğal yaşamında varlığını devam ettiren hayvanların doğaya zararları yoktur. Fakat kendi yaşam alanından kopartılmış bir hayvan başka bir yerde vahşi ve yırtıcı olabilir. Bunun nedeni türünün devamlılığı ve hayatta kalma mücadelesidir. Bu tarz hayvanlar istilacı türlere dönüşebilirler. Burada hem çevreye hem de diğer hayvanlara zarar verebilirler. Bu ekolojik dengenin bozulmasına neden olur. Besin, sera gazı salınımı gibi birtakım olumsuz etkiler oluştururlar. Dünya üzerinde sera gazı emisyonlarının yaklaşık olarak %15 ve daha fazlasının hayvancılık kaynaklı olduğu belirtilmektedir. Fakat çevreye zarar veren bir hayvan ancak insan müdahalesi ile gerçekleşir. Hayvanların kendi doğal ortamında kimseye zararı yoktur.

Hayvanların gübreleri karbondioksit yayar. Bu hayvancılığın çevreye olumsuz etkileri olarak nitelendirilmektedir. Bu atıkların suya karışması çevre kirliliği meydana getirmektedir. Fakat hayvan gübreleri aynı zamanda tarlaların ekilmesi için de çok faydalıdır. Bu da unutulmamalıdır.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz