Sağlık24 Mayıs 2021 - 19:16:22

Kara Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Var mı?

Kara Mantar Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavisi Var mı?

Kara mantar hastalığı; bir diğer ismi ile mukormikoz olarak bilinen, ölümcül bir hastalık olma özelliği gösteren, beyin ve akciğer üzerinde etkili oldukça hızlı yayılan bir enfeksiyon hastalığıdır. Son zamanlarda Hindistan'da yüksek vakalarla seyreden siyah mantar hastalığı nasıl bulaşır ve yeni bir salgının habercisi mi soruları var olan endişeyi gözler önüne sermektedir.

Kara Mantar Hastalığı Nedir?

Çürümüş halde bulunan kütük, ağaç, toprak, gübre ve çöp alanlarında yer alan mukor cinsi mantar küflerinin, vücuda kesik, çizik yada solunum yolu ile bulaşması sonucunda meydana gelen kara mantar hastalığı; vücuda girdikten sonra hızlı bir şekilde yayılarak pek çok sendromun görülmesine ve hatta ölümcül sonuçların oluşmasına neden olabilen bir rahatsızlıktır. Beyin ve akciğeri etkileyen mukor enfeksiyonu, bağışıklık sistemini de hedef almaktadır. Özellikle bağışıklığı zayıf ve güçsüz olan kişilerde ölüme neden olabilmektedir. Kanser hastaları, AIDS hastalığı olanlar, diyabetik kişilerde risk altında bulunmaktadır. Bu mantarın içeriğinde yer alan mukromisetler ve küf kaynaklı olan bileşenler kişinin bağışıklığında önemli oranda çökme ve zayıflama meydana getirmektedir.

Kara mantar hastalığı Hindistan'da son zamanlarda sıklıkla görülmektedir. Göz kararması, gözlerde renk değişikliği, bulanık ya da çift görme, nefes almada güçlük yaşama ve göğüs ağrısı, kanlı öksürük gibi semptomlar ile kendini gösteren bu rahatsızlık oldukça tehlikelidir.

Kara Mantar Salgınının Belirtileri Nelerdir?

Bilindiği üzere mukormikoz etkeni mukor cinsi mantar küfleridir. Tehlikeli bir enfeksiyon olarak tanımlanan mukormikoz belirtilerine bakacak olursak şu şekilde bir maddeleme sağlayabiliriz:

  • Yüzde şişlik ve siyah lezyonlar meydana gelmektedir.
  • Genel olarak bu enfeksiyon vücuda bir kesik ya da solunum sistemi yolu ile bulaşmaktadır. Hayati organlar olan kalp, akciğer ve beyne ulaşabilmektedir.
  • Koronavirüs geçirmiş ve bağışıklığı zarar görmüş kişilere daha fazla zarar vermektedir.
  • Sinüslerde kızarıklık meydana getirmektedir.
  • Yüksek ateş söz konusu olmaktadır.
  • Öksürük ve yüz ağrısı görülür.
  • Nefes darlığı yanı sıra kanlı kusma ve kanlı öksürük oluşur.
  • Şuur bulanıklığı meydana gelir. Kişi uykuya meyilli olur ve genel sağlığında bozulma görülür.

Kara mantar salgını vücuda bulaştığı zaman cilt üzerinde çeşitli semptomlar görülmektedir. Hızla gelişen kızarıklık, enfeksiyon bulaşan yerde sıvı birikmesi, akıntı oluşumu, şiddetli bir şekilde ağrı, sert bir yüzey, şişlik ve siyahlaşma görülür.

Kara Mantar Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Semptomları ile pek çok kişiyi korkutan siyah mantar hastalığı bulaşıcı mı ve insandan insana bulaşır mı soruları oldukça merak edilmektedir. Bulaştığı zaman yumuşak dokuyu eriten bu enfeksiyon kemik tutulumu meydana getirdiği zaman ölüme neden olmaktadır. Eğer enfeksiyon ağız bölgesine yerleşirse hızlı bir şekilde beyne ulaşarak ölüme neden olur. İnsandan insana yayılmayan siyah mantar hastalığı genel olarak bir kesik, çizik ya da enfeksiyonun solunması sonucunda vücuda girmektedir. Bundan dolayı iyileşmeyen yaralar konusunda dikkatli olunması gerekir.

Kara Mantar Hastalığı Tedavisi Var mı?

Hızlı bir şekilde yayılan ölümcül hastalık olarak tanımlanan kara mantar hastalığı tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın tedavisi için antifungal tedavi ve beraberinde cerrahi temizleme uygulanmaktadır. Ayrıca bunlar yeterli olmayabilir ve ve bazı ameliyatlar gerekebilir. Ameliyatlar da oldukça risklidir. Hastalığın tedavisi oldukça zor ve uzun bir dönemi kapsamaktadır. Tedavi imkanı kısıtlı olan ülkelerde ölüm oranı daha fazladır. Kara mantar hastalığı Türkiye'de daha çok şeker hastalarında görülmektedir. Fakat endemik olarak yaygın görüldüğü yer Hindistan'dır.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ağız Çalkalama Suyu Nedir? Ne İşe Yarar? Dişleri Beyazlatır mı? İçeriği, Kullanımı, Faydaları ve Zararları