Neden düşük olur? Düşük belirtileri nelerdir?
Sağlık

Neden Düşük Olur? Düşük Belirtileri Nelerdir?

28 Eylül 2017 - 05:17:30

Hamile kadınların en çok yaşadığı problemlerden biri olan düşük rahatsızlığının çeşitli nedenleri vardır.

Düşük Nedir, Ne Demek?

Gebelik sürecinin yirminci haftasında fetüs annenin rahminden dışarı atılır, yaşanan bu olay düşük olarak adlandırılır. Düşük denilen durum baba ve anne adaylarının bebek bekleme süreçlerinde gerçekleşmiş olan gebeliğin ani bir şekilde sona ermesidir. Bu durumun gerçekleşmesi ile beraber anne ve baba adayı çok üzülür ve duygusal buhrana girer. Fakat her 5 kadından biri bu durumu yaşamaktadır. Yaşanan bu durumların birçok farklı nedeni olabilir. Önemli olan bu durumun neden olduğu bilmek ve önlem alınacak bir durum var ise gereken koşulları sağlamaktır.

Düşük Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Genetik faktörler, yaş durumu, tramva, stres gibi birçok sebep düşük nedenleri arasında yer alabilir. On iki hafta içerisinde meydana gelen bu olaylar çoğu kromozom yapısındaki anormalliklerden dolayı olmaktadır. Bu duruma bakıldığında sperm veya yumurtadaki kromozomlarda eksiklik olduğu söylenebilir. Bu tarz hamileliklerde fetüs gelişimini sürdürememektedir. Anne ve baba adayının yaş durumu, beslenme tarzı, bağışıklık sistemi gibi faktörler bu durumun olasılığını arttırmaktadır. B12 vitamininin bu duruma yol açtığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Anne ve baba adayları sağlıklı beslenmelidir. Sağlıklı beslenmek sperm ve yumurta kalitesini etkilemektedir. Hamilelik sürecinden 3 ay önce folik asit, B12 ve Omega3 gibi vitamin ihtiyaçlarına başlanmalıdır.

Düşük Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

  • En önemli belirtisi kan gelme ve kasık ağrısı olarak ifade edilebilir.
  • Mide bulantısının bir anda kesilmesi ihtimallerden biridir.
  • Şiddetli vajina kanamalarının olması düşük belirtileri arasında yer alır. Bu kanamalar regl kanamasından farklıdır. Renk olarak parlak kırmızı veya kahverengi renklerinde şiddetli kanamalar oluyor ise bebeğin düşmesi söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra karın ağrılarının da olması ihtimali güçlendiren faktörler arasındadır. Bu tarz durumlarda acilen doktora gitmek gerekir. Hekim tarafından zamanında müdahale yapıldığı zaman düşüğün engellenme ihtimali mevcut bir hale gelmektedir.
Gebelikte Düşükler Nasıl Olur?

Hamilelik normal seyrinde ilerlerken beklenilmeyen bir zamanda hafif bir kanama veya lekelenme olması bu riski taşımaktadır. Vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Vajina bölgesinden kırmızı ve pembe akıntılar gelmesi düşüğün meydana gelmesi işareti olabilir. Gebelik sürecinde akıntının artması normaldir fakat renk değişiminin olması tehlikeyi arttıran nedenler arasında yer aldığı için doktora girmek gerekir. Anne adayı sırt ve bel bölgesinde ağrı hissediyorsa bu durum düşüğün meydana gelmesi olabilir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Düşüğe Neden Olur mu?

Bazı sağlıklı hamileliklerde bel ve sırt bölgesi ağrımaktadır. Belli bir süre sonra yaşanan ağrılar şiddetli hale gelerek belin alt taraflarına ilerlemektedir. Anne adayı 15 ila 20 dakika aralığında düzenli bir halde ağrı yaşıyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Mide bulantısı, kokuya hassasiyet olması, kusma gibi yaşanan durumlar ortadan kalktıysa düşüğün yaşanması ihtimali vardır. Bu gibi durumlarda net bir eminlik olmadığı için hekime başvurmak doğru olur. Birçok anne adayının yaşamış olduğu düşük problemi, farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelmektedir. Belirtiler fark edildiği an bir doktora başvurmanız önemle rica edilmektedir.

Yorumlar
Handan Yazar 25 Eylül 2017 - 12:45:49 Hamilelikte düşüğün en önemli belirtisi kanama mı? Başka ne gibi belirtileri var?cevapla
Esin Uzbaş 14 Ağustos 2018 - 16:45:53 Gebelikte düşükten sonra yapılması gerekenler nelerdir? Tekrar hamile kalmak için ne kadar beklemek gerekiyor? Yaklaşık 1 hafta önce düşük yaptım ama anne olmayı çok istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: