Yaşam25 Kasım 2021 - 12:39:04

Meme Ucu Estetiği (Areola Estetiği) Nedir? Nasıl Yapılır?

Meme Ucu Estetiği (Areola Estetiği) Nedir? Nasıl Yapılır?

Meme ucu estetiği; meme başı ile ilgili çeşitli nedenlerden dolayı sorun yaşayan kadınlar tarafından tercih edilen, meme ucunun küçük ya da büyük olmasından kaynaklanan estetik problemlerin giderilmesi için etkili olan bir estetik operasyonudur.

Meme Ucu Estetiği Nedir?

Areola estetiği olarak da tanımlanan meme ucu estetiği; üç başlıkta değerlendirilerek ifade edilmektedir. Bunlar Çökük meme ucu, meme ucunun yokluğunda meme ucu oluşması, meme ucu genişlemesi ve irileşmesi gibi sıralanabilir.

Meme ucunun olmaması, büyük olması, çökük olması ya da küçük olması gibi estetik problemlerin giderilmesi için areola ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Meme estetiği denildiğinde genel olarak göğüslerin küçültülmesi ya da büyütülmesi akla gelse de meme ucundaki problemler için de birtakım işlemler yapılabilmektedir. Meme uçlarının çökük, büyük ya da küçük olması birtakım estetik problemlere neden olabilmektedir. Areola küçültme estetiği bu durumun giderilmesi için yapılmaktadır.

Çökük Meme Ucu Nasıl Olur?

Meme ucu olarak bahsedilen alan, göğüs ucunun etrafında bulunan halka şeklindeki koyu kahverengi bölümdür. Meme ucu soğuk, dokunma ve stres gibi etkenler devreye girdiği zaman ileri doğru dikleşmektedir. Bu durumun nedeni uç bölümün arka tarafındaki özel bir kastan dolayı meydana gelmektedir. Meme ucu içeriye doğru çekildiği zaman buna çökük meme ucu denir. Çökük meme ucu sınıflandırılması; hafif, orta ve ileri olarak ifade edilir ve tedavi bu derecelere göre düzenlenmektedir.

  • Hafif çökük meme ucu: göğüs ucu çevreden sıkıştırıldığı zaman ön kısma doğru çıkarak dışarıda kalmasıdır.
  • Orta çökük meme ucu: Göğüs ucu sıkıştırıldığı zaman ön kısma zor bir şekilde çıkar ve aniden iç kısma doğru gömülmesidir.
  • İleri çökük meme ucu: göğüs ucu sıkıştırıldığı zaman ileri doğru çıkmaz ve sürekli bir şekilde gömük durmasıdır.

Göğüs dokusundan gelen süt kanalları kısa olduğunda göğüs ucu içeri gömülür veya göğüs ucunun arka kısmındaki kas çekmesinden kaynaklı olarak oluşur. Çökük meme ucunun oluşma sebebi çoğu zaman tespit edilemez. Bu rahatsızlığın nedeni ergenlik döneminde gelişimsel nedenlerden veya doğuştan kaynaklı olabilir. Bazı nadir durumlarda emzirme döneminden sonra, herhangi bir travmanın akabinde, yaşanan enfeksiyon rahatsızlıklarından veya meme sarkıklığından dolayı oluşabilmektedir.

Memenin Ucu Nasıl Çıkarılır?

Çökük meme ucu rahatsızlığı sedasyon ya da lokal anestezisi aracılığı ile çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Tam anlamıyla göğsün uç kısmını içeri doğru çeken süt kanallarının koparma işlemi yapılmadan serbest hale getirilmesidir.

Bu işlemin yanı sıra göğüs ucunu içeriye çeken bağlar kesilir ve göğüs ucu dışarı doğru çıkarılmaktadır. Problemlerin yeniden yaşanmaması adına göğüs ucunun dışarı çıkarılmasından sonra alt kısma destek için kas ya da yağ şeklinde çeşitli dokular yerleştirilebilir. Areola ameliyatı için günümüz şartlarında süt kanallarının koparıldığı teknikler önerilmemektedir.

Meme Ucu Rekonstrüksiyonu Nedir?

Göğüs ucunun onarılması (meme ucu rekonstrüksiyonu) doğuştan kaynaklı olabilir veya göğüs ucunun olmaması gibi durumlarda göğüs ucu ve çevresindeki koyu renkli alanın tekrardan meydana getirilmesi işlemidir.

Göğüs kanseri, yanık ve travma gibi bazı durumlarda meme ucu tamamen veya kısmi bir şekilde kaybedilmiş olabilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı göğüs ucunun bu rahatsızlığa maruz kalması durumunda meme ucu ve areola bölgesinin tekrardan meydana gelmesi için farklı teknikler uygulanmaktadır. Meme ucu onarımı estetik anlamda ve sağlık konusunda uygulanabilen bir işlemdir.

Meme Ucu Genişlemesi ve İrileşmesi

Göğüs uçları normal ölçülerden fazla olarak genişleyebilir ve irileşebilir. Bu rahatsızlığın nedeni ergenlik dönemi veya doğumdan sonra süt vermekten kaynaklı oluşabilmektedir. Meme ucu estetiği bu farklılıkların giderilmesi için uygulanmaktadır.

Görülüğü üzere meme ucunun içe kaçması haricinde aynı zamanda meme başında farklı sorunlar da meydana gelebilmektedir. Meme ucunda eğer bu tarz estetik problemler söz konusu ise sizler de uzman bir doktora giderek bir takım işlemler ile daha güzel göğüslere sahip olabilirsiniz.

Yorumlar
Çiğdem Özkan3 çocuğum var hepsini emzirdim ve göğsümde hafif bir çökme var. Meme ucu estetiği göğüslerime zarar verir mi?cevapla
Sanem ÇiçekGöğüslerimin uç kısmı çok küçük hatta belli belirsiz diyebilirim. Memenin ucunun olmaması beni çok rahatsız ediyor kadınlığımı hissedemiyorum göğüs uçlarını belirginleştirmek için bu estetik ameliyat uygun mu?cevapla
yorum yaz
Romatoid Artrit Nedir? Belirtileri, Evreleri, Tedavisi ve Beslenme Önerileri