Yaşam

Meme Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

28 Eylül 2017 - 00:08:27
Meme ucu estetiği nasıl yapılır?

Meme başı ile ilgili çeşitli nedenlerden dolayı sorun yaşayan kadınlar meme ucu estetiği yaptırmaktadır.

Meme Ucu Estetiği Nedir?

Meme ucu estetiği üç başlıkta değerlendirilerek ifade edilmektedir. Bunlar Çökük meme ucu, meme ucunun yokluğunda meme ucu oluşması, meme ucu genişlemesi ve irileşmesi gibi sıralanabilir.

Çökük Meme Ucu Nasıl Olur?

Meme ucu olarak bahsedilen alan, göğüs ucunun etrafında bulunan halka şeklindeki koyu kahverengi bölümdür. Meme ucu soğuk, dokunma ve stres gibi etkenler devreye girdiği zaman ileri doğru dikleşmektedir. Bu durumun nedeni uç bölümün arka tarafındaki özel bir kastan dolayı meydana gelmektedir. Meme ucu içeriye doğru çekildiği zaman buna çökük meme ucu denir. Göğüs dokusundan gelen süt kanalları kısa olduğunda göğüs ucu içeri gömülür veya göğüs ucunun arka kısmındaki kas çekmesinden kaynaklı olarak oluşur. Çökük meme ucunun oluşma sebebi çoğu zaman tespit edilemez. Bu rahatsızlığın nedeni ergenlik döneminde gelişimsel nedenlerden veya doğuştan kaynaklı olabilir. Bazı nadir durumlarda emzirme döneminden sonra, herhangi bir travmanın akabinde, yaşanan enfeksiyon rahatsızlıklarından veya meme sarkıklığından dolayı oluşabilmektedir.

Çökük Meme Ucu Sınıflandırması

Çökük meme ucu sınıflandırılması; hafif, orta ve ileri olarak ifade edilir ve tedavi bu derecelere göre düzenlenmektedir.

Hafif çökük meme ucu: göğüs ucu çevreden sıkıştırıldığı zaman ön kısma doğru çıkarak dışarda kalmasıdır.

Orta çökük meme ucu: Göğüs ucu sıkıştırıldığı zaman ön kısma zor bir şekilde çıkar ve aniden iç kısma doğru gömülmesidir.

İleri çökük meme ucu: göğüs ucu sıkıştırıldığı zaman ileri doğru çıkmaz ve sürekli bir şekilde gömük durmasıdır.

Meme Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Çökük meme ucu rahatsızlığı sedasyon ya da lokal anestezisi aracılığı ile çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Tam anlamıyla göğsün uç kısmını içeri doğru çeken süt kanallarının koparma işlemi yapılmadan serbest hale getirilmesidir. Bu işlemin yanı sıra göğüs ucunu içeriye çeken bağlar kesilir ve göğüs ucu dışarı doğru çıkarılmaktadır. Problemlerin yeniden yaşanmaması adına göğüs ucunun dışarı çıkarılmasından sonra alt kısma destek için kas ya da yağ şeklinde çeşitli dokular yerleştirilebilir. Günümüz şartlarında süt kanallarının koparıldığı teknikler önerilmemektedir.

Meme Ucu Rekonstrüksiyonu Nedir?

Göğüs ucunun onarılması (meme ucu rekonstrüksiyonu) doğuştan kaynaklı olabilir veya göğüs ucunun olmaması gibi durumlarda göğüs ucu ve çevresindeki koyu renkli alanın tekrardan meydana getirilmesi işlemidir. Göğüs kanseri, yanık ve travma gibi bazı durumlarda meme ucu tamamen veya kısmi bir şekilde kaybedilmiş olabilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı göğüs ucunun bu rahatsızlığa maruz kalması ile meme ucu ve areola bölgesinin tekrardan meydana gelmesi için farklı teknikler uygulanmaktadır.

Meme Ucu Genişlemesi ve İrileşmesi

Göğüs uçları normal ölçülerden fazla olarak genişleyebilir ve irileşebilir. Bu rahatsızlığın nedeni ergenlik dönemi veya doğumdan sonra süt vermekten kaynaklı oluşabilmektedir. Meme ucu estetiği bu farklılıkların giderilmesi için uygulanmaktadır.

Yorumlar
Çiğdem Özkan 25 Eylül 2017 - 12:30:11 3 çocuğum var hepsini emzirdim ve göğsümde hafif bir çökme var. Meme ucu estetiği göğüslerime zarar verir mi?cevapla
Sanem Çiçek 25 Kasım 2017 - 12:41:24 Göğüslerimin uç kısmı çok küçük hatta belli belirsiz diyebilirim. Memenin ucunun olmaması beni çok rahatsız ediyor kadınlığımı hissedemiyorum göğüs uçlarını belirginleştirmek için bu estetik ameliyat uygun mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: