Sağlık 25 Kasım 2021 - 07:54:03

Kol Sarkması İçin Ne Yapılmalı?

Kol Sarkması İçin Ne Yapılmalı?

Kol sarkması; yer çekimi, yaşın ilerlemesi, cildin elastikiyetini kaybetmesi, hareket etmeme, kilo alıp verme, kötü beslenme gibi sebeplerden dolayı meydana gelen bir durumdur.

Kol Sarkması Neden Olur?

Kadınların pek çoğunun ortak problemi olan kol sarkması; genel olarak bu bölgedeki yağ birikiminin fazla olması, kas kütlesinin az olması sonrasında meydana gelmektedir. Hamilelik, spor yapmama, düzenli uyku ve beslenmenin olmaması ve sürekli kilo alıp verme gibi nedenler kolların sarkmasına neden olur.

Elastik ve kolajen liflerin azalması ile deri bölgesinin sıkılığını kaybetmesine kol sarkması denir.

Özellikle kolların açıkta kaldığı kıyafetler giyildiği zaman estetik açıdan kötü bir görünüme neden olan kolda deri sarkması, yağ ve kas oranı arasındaki farktan dolayı meydana gelmektedir. Kolların sıkı olması hem vücudun tamamıyla uyumlu olmak hem de özgürce giyinebilmek için önemlidir.

Kol Sarkması Düzelir mi? Sarkık Kollar Toplanır mı?

Sarkmanın oluşması kasları, deriyi sıkılıktan uzaklaştırarak gevşek bir noktaya getirmektedir. Sarkma sorunundan en çok zarar gören bölgeler kol, kalça ve karındır. Yapılması gereken ilk adım problemin farkında olmak ve çözüm için somut bir adım atmaktır. Kol sarkmasına ameliyatsız çözüm bulabileceğiniz gibi aynı zamanda cerrahi çözümü de bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenmek, diyetisyen eşliğinde beden ölçülerine uygun bir diyet programı oluşturmak, egzersiz yapmak gibi aktiviteler düzenli yapıldığı taktirde sarkık kolların toparlanması sağlanmaktadır. Unutmayı ki en hızlı kol inceltme, birtakım egzersizler ve aynı zamanda dengeli beslenme ile sağlanmaktadır.

Kol Sarkması Nasıl Geçer?

Pek çok kişide meydana gelen kol sarkması problemi, özellikle estetik açıdan sorun meydana getirdiği için çözümler aranmaktadır. Kol sarkması için korse gibi yöntemler bulunurken, sizlere bazı tavsiyeler sunabiliriz:

  • Genel olarak kilo vermek tavsiye edilen en önemli yöntemlerden biridir. Kişi kilo verdiği zaman kol bölgesinden ziyade vücut genel olarak kilo kaybeder. Fakat sadece diyet ile kolların sıkılaşması mümkün değildir. Kişi sağlıklı bir diyet programı ile beraber disiplinli olarak egzersizler yapmalıdır. Diyetle birlikte özelikle kol bölgesine yönelik egzersizler yapılmalıdır. Yapılan egzersizler kol, karın, bel bölgesini ciddi oranda zayıflatır.
  • Kalorisi düşük olan bir diyet programı tercih edilmelidir. İlk aşamada kalori alımı azaltılmalı ve sağlıklı besinler tüketilmelidir. Yağlı ve kızarmış yiyeceklerden uzak durmak hatta hiç tüketmemek kişinin hayatına yaptığı en güzel yatırımlardan biri olacaktır. Porsiyonların ölçüleri küçültülmeli, meyve ve sebzeler sık tüketilmelidir. Protein olarak zengin kahvaltı kültürü edinmek ve düzenli olarak kahvaltı etmek hızlı kilo verilmesini sağlar.
  • Kol sarkmaları için krem bulunmaktadır. bu kremler yağ dokusunun azalmasını sağlarken aynı zamanda derinin elastikiyetini geri kazandırarak sıkılaşma meydana getirmektedir.

Eğer kollarınızda sarkmalar varsa, cerrahi operasyonlardan yararlanabilirsiniz. Genel olarak bu işlemler kısa sürede sarkmayı giderir ve kalıcı etki görmek mümkündür. Fakat zaman içerisinde deri aynı sorunu tekrar yaşayabilir.

Kol Sarkması İçin Egzersizler Nelerdir?

Kol sarkması ve diğer sarkan bölgeler için aerobik egzersizlere ağırlık vermek gerekir. Kollar ve diğer bölgelerde etkisi yüksek olan aerobik egzersizleri mutlaka yapılmalıdır. Hedeflenen kollar için kas geliştirme egzersizi yapılabilir. Fakat yağ yakılmadığı sürece kolların gevşek olması kaçılmazdır.

Yüzme, dans veya yürüyüş gibi egzersizler kollarda ve diğer bölgelerde yağ yakmak için tercih edilen etkili egzersizler arasındadır. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak kas kütlesini arttırdığı gibi cildi sıkılaştırmaktadır.

Evde uygulayabileceğiniz kol sarkması egzersizlerinden birisi diz şınavıdır. Avuçlarınız yerde, bacaklarınız geriye bakacak şekilde kendinizi yukarı bir konuma getiriniz. Daha sonra dizlerinizi mindere yerleştiriniz. Bacaklarınızı çapraz yapınız. Ardından yukarı itmek için kollarınızı kullanınız. Bu sırada ayaklarınızın yere değmediğinden emin olunuz. Bu egzersiz ile kollar kısa süre içerisine yağ yakarak incelir.

Kol Sarkmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Eğer kollarınızın sarkmasını istemiyorsanız, dengeli ve sağlıklı beslenme ile birlikte kollarınızı hareket ettirmeniz gerekmektedir. Gün içinde tüketilen su en az 2 litre kadar olmalıdır. Kuru olan cilt sarkar. Sıkı bir cilt isteyen kişi mutlaka su tüketimine özen göstermelidir.

Günlük hayatta atıştırmalıklara sınır getirilmeli ve ara öğün atlanmamalıdır. Yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, yüksek lif oranına sahip karbonhidratlar ve yağsız protein tüketilmelidir. Kol sarkması sorunu için egzersiz her gün yapılmalıdır ve sağlıklı beslenme kişinin yaşam tarzı haline gelmelidir.

Beslenme kadar sarkma problemlerin önlenmesini sağlayan ürünlerden de destek alınabilir. Kol sarkması için bant ve korse gibi ürünler vardır. Bunlar hem toparlanma hem de sıkılaşma etkisi sağlamaktadır.

Kol sarkması çeşitli egzersizler ile düzelebilecek bir durumdur. Birçok kişide farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilecek olan bu durum bahsedilen öneriler doğrultusunda ortadan kalkmaktadır. Kol sarkması için spor faydalı ve etkili bir yöntemdir.

  • kol sarkması
  • kol sarkması neden olur
  • kol sarkması nasıl giderilir
  • kol sarkması için en etkili egzersiz
Yorumlar
Nilay altıntaş Kilolu değilim ama kollarımda hafif sarkmalar var onları yok etmek için ne yapmam gerekiyor? En etkili egzersiz hangisi olur? cevapla
Esin Tuna Kol sarkması sporla düzelir mi? Hangi hareketler ve bitkisel çözümler sarkmanın önüne geçebilir? Kollardaki sarkmalar estetikle düzelir mi? İki kolumdada bu sarkmalar var çok fazla değil ama dikkatimi çekiyor. Doğal çözümler nelerdir? cevapla
yorum yaz
K-Pop Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kore Diyeti Listesi, Yapanlar, Yorumlar