Sağlık 15 Temmuz 2021 - 08:50:41

Karpuz Reçeli Var mı? Tarifi ve Yapımı

Karpuz Reçeli Var mı? Tarifi ve Yapımı

Karpuz reçeli; yazın severek tükettiğimiz karpuz meyvesinin kabuklarından yapılan ve oldukça lezzetli olan bir reçel çeşididir.

Karpuz Reçeli Var mı?

İçeriğinde bol miktarda su bulunduran karpuz, yazın sıklıkla tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Gerek tadı gerekse faydaları sayesinde her yaşta kişi tarafından severek tüketilmektedir. Hemen hemen her meyveden yapılabilen reçel aynı zamanda karpuzdan da yapılabilmektedir. Genel olarak reçel çilek, ayva, kayısı ve vişne gibi meyvelerden yapılsa da farklı lezzet arayanlar için değişik lezzetler de bulunmaktadır. Karpuz reçeli bunlardan biridir.

Karpuz içi yenilen dışı atılan bir meyvedir. Dış kabuğu oldukça serttir içi ise bir o kadar yumuşak ve su doludur. Karpuz reçeli bu meyvenin kabuklarından elde edildiği için artık bu kabukları çöpe atmak yerine değerlendirebilirsiniz. Lezzeti ve aroması ile oldukça hoş bir tada sahip olan karpuz reçeli aynı zamanda faydalı da olmaktadır. Karpuzun içerisine yer alan vitamin ve mineraller reçelin içerisine aynı şekilde aktarılır. Hem bu meyveyi yiyip hem de kabuklarını değerlendirebilirsiniz. Karpuz reçeli nasıl yapılır diye son zamanlarda pek çok kişi araştırmaktadır. Yapılışı oldukça kolay olan bu reçel aynı zamanda tadı ile de herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Karpuz Reçeli Tarifi ve Yapımı

Evde kolayca uygulayabileceğiniz karpuz reçeli yapımı için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • 2 dilim doğranmış karpuz kabuğu. Yaklaşık olarak 750 gram kadar olması önerilmektedir. Ayrıca kabuğun beyaz kısımlarının tercih edilmesi gerekir.
 • 750 gram miktarında toz şeker
 • Tatlı kaşığının yarısı kadar limon tozu
 • 2 tane karanfil
 • 1 tane çubuk tarçın
 • Yaklaşık olarak 5 litre su
 • Yaklaşık 600 gram kadar kireç kaymağı

Bu reçeli hazırlamak için öncelikle karpuz kabuklarının beyaz kısımları elma dilimi şeklinde doğrayınız. 5 litre suyun içerisine geceden kireci koyup beklemesini sağlayınız. Kireç ertesi gün dibe çöktüğü zaman üzerindeki suyu kabukların üzerine koyunuz. Suyun miktarının kabukların üzerinde olmasını sağlayınız. Kabukları bu suyun içerisinde yaklaşık olarak 6 saat bekletiniz. Bu süre sonrasında kabukları güzelce yıkayınız. Daha sonra bir tencerenin içerisine suyu ve şekeri karıştırınız. Sonrasında içerisine kabukları koyup 30 dakika boyunca bekletiniz. 1 gece soğumaya bırakıp ertesi gün yaklaşık 20 dakika daha kaynatınız. Kaynama sırasında içerisine limon tuzu, karanfil ve tarçın ekleyiniz. 10 dakika bekledikten sonra karanfili ve tarçını içerisinden çıkartınız. Reçel kıvamına gelince reçeli ocaktan alınız ve kavanoza koyup kapağını kapatınız. Reçeliniz artık hazır!

Karpuz Kabuğu Reçelinin Püf Noktaları Nelerdir?

Dilerseniz karpuz reçelini kireç kaymağı olmadan da yapabilirsiniz. Sadece bu şekilde tariflendirmek yerine daha pratik olarak da hazırlayabilirsiniz. Reçeli kavanozlara koyduktan sonra ağzını hemen kapatmayınız. Çok sıcak olduğundan ağzı kapatılmamalı hafif soğuması beklenmelidir. Ayrıca oda sıcaklığında tutmaya da özen gösteriniz. Reçelin içerisine eklenen suyun tarifte belirtilen miktardan daha fazla olmamasına dikkat ediniz. Çünkü diğer şekilde kıvamı tam tutmayabilir.

Karpuz Kabuğu Reçelinin Yorumları Nelerdir?

Çok fazla bilinen bir lezzet olmamasına rağmen son zamanlarda oldukça uygulanan tarifler arasına giren karpuz reçeli tarifi ve lezzeti bakımından oldukça olumlu yorumlar almaktadır. Sizler de farklı lezzetler deneyimlemek için bu reçeli uygulayabilirsiniz.

 • karpuz reçeli
 • karpuz reçeli var mı
 • karpuz reçeli tarifi
 • karpuz reçeli yapımı
 • karpuz reçeli nasıl yapılır
 • karpuz kabuğu reçeli
 • karpuz kabuğu reçelinin püf noktaları
 • karpuz kabuğu reçelinin yorumları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Adetin Son Günü Oruç Tutulur mu? Az Adetliyken Oruç Tutarsak Ne Olur?