Sağlık 15 Temmuz 2021 - 20:40:50

Kayısı Pestilinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kalorisi Ne Kadar?

Kayısı Pestilinin Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kalorisi Ne Kadar?

Kayısı pestili; vitamin açısından oldukça zengin ve içerisinde çeşitli mineraller barındıran, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayan bir besin olarak tanımlanmaktadır.

Kayısı Pestilinin Faydaları Nelerdir?

Her gün yaklaşık olarak 1 porsiyon tüketilen kayısı pestili, lezzetinin yanı sıra gerek yetişkinler gerekse çocuklar için oldukça faydalı bir atıştırmalık olarak nitelendirilmektedir. Kan yapısı özelliği bulunan bu besin aynı zamanda kayısı meyvesinin içerisinde yer alan her türlü vitamin ve minerali de bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle kansızlık problemi yaşayan kişiler için sağlıklı bir atıştırmalık olmaktadır.

A, E, D ve K vitaminleri açısından oldukça zengin olan kayısı pestili aynı zamanda içeriğinde B grubu vitaminleri de barındırmaktadır. Bu etkileri sayesinde bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlayan bu besin, birtakım hastalıkların oluşmasına karşı vücudu korumaktadır. Vücut direncini yükselten kayısı pestili, aynı zamanda içerisinde yer alan çinko sayesinde kişinin günlük çinko ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. İçerisinde yer alan vitamin ve mineral özleri sayesinde oldukça besleyici olan kayısı pestili, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı vücutta koruyucu etki meydana getirmektedir.

Kayısı Pestili Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Her türlü meyveden yapılabilen pestil oldukça faydalı bir besindir. Kayısı pestili tarifi hem basitti hem de evde kolayca uygulanabilmektedir. Bu pestili hazırlamak için gerekli olan malzemeler; 1 kilo kayısı, 3 su bardağı su, dolu dolu 3 yemek kaşığı nişastadır.

Kayısı pestili tarifi uygulamak için öncelikle kayısıların çekirdeklerini ayıklayınız. Ardından belirtilen miktardaki suyu tencerenin içerisine koyunuz. Daha sonra içerisine kayısıları koyunuz. Kayısıları iyice pişirin ve dağılmaya başladığı an blender yardımı ile püre haline getiriniz. Sonrasında tekrar kaynatmaya başlayınız. Tekrar kaynadığı zaman içerisine belirtilen ölçüdeki nişastayı ekleyiniz. 1 dakika boyunca karıştırıp, pişirin ve ocağın altını kapatın. Karışımı soğumaya bırakınız. İlk sıcağını attıktan sonra yağlı kağıdın üzerine boşaltınız. Güzel bir şekilde yayınız. Sonrasında güneş alan bir yerde bekletiniz. Alt tarafı kuruduktan sonra ters çevirip üst kısmını da kurutmaya bırakınız. Her iki taraf da kuruduktan sonra tüketime hazır hale gelecektir. Afiyetle yiyebilirsiniz.

Kayısı Pestilinin Kalorisi Ne Kadar?

Pestilin hazırlanmasına kullanılan malzemelere göre kayısı pestilinin kalorisi değişebilmektedir. Genel olarak 100 gram pestilde 300-350 gram arası kalori bulunmaktadır. Bu nedenle aşırı tüketilmemesi önerilmektedir. Vücut için her ne kadar faydalı olsa da aşırı tüketilmesi birtakım yan etkilerin oluşmasına sebebiyet verebilir.

Kayısı Pestili Nasıl Saklanır?

Evde yaptığınız ya da satın aldığınız kayısı pestilini uzun süre tüketebilmek için uygun koşullarda saklamanız gerekmektedir. Güneş görmeyen, serin ve kuru bir ortamda saklamak en uygun saklama şeklidir. Bu besini özellikle nemli ortamlarda tutmaya dikkat ediniz. Nem küflenmesine ve bozulmasına neden olmaktadır. Kolay bozulan bir gıda olmamasına rağmen nemde kaldığında bozulabilir. Ayrıca buzdolabında da saklanabilmektedir.

  • kayısı pestili
  • kayısı pestilinin faydaları
  • kayısı pestili nasıl yapılır
  • kayısı pestili tarifi
  • kayısı pestilinin kalorisi
  • kayısı pestili nasıl saklanır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Plank Ne Demek? Ne Kadar Kalori Yakar? Nasıl Yapılır?