Sağlık 16 Ocak 2021 - 16:28:45

Kekik Tansiyonu Düşürür mü? Dengeler mi? Yükseltir mi?

Kekik Tansiyonu Düşürür mü? Dengeler mi? Yükseltir mi?

Kekiğin kendine has kokusu ve tadının yanı sıra içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde de doğal tedavi yöntemleri arasında kullanılır. Birçok hastalıkta tedavi amaçlı kullanılan kekik tansiyon üzerinde de etki gösterebilmektedir.

Kekik Tansiyonu Düşürür mü?

Tansiyon hastalığı vücuttaki kan basıncına bağlı olarak meydana gelmektedir. Kan basıncı fazla olduğunda yüksek tansiyon, kan basıncı az olduğunda ise düşük tansiyon meydana gelmektedir. Kan basıncını dengeleyen kekik suyu yüksek tansiyonda etki gösterebilmektedir. Kekik tansiyonu dengeleyici özelliği ile bilinir. Vücuda sağlık açısından fayda sağlayan bu baharat düzenli kullanım sonrasında kişinin tansiyonunda denge sağlar. Fakat tansiyon hastalarının ilaçlarını da düzenli olarak kullanması gerekmektedir. İçeriğindeki A, C, E ve K vitaminleri vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin vücuda alınmasına yardımcı olur. Yüksek tansiyonda dengeleyici etkisinin olması için uzun süre kullanılması gerekmektedir.

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Her bitkinin kendine has yapısı ve faydalı olduğu hastalıklar mevcuttur. Kekik suyu da keskin kokusu ve tadı ile birçok hastalığın tedavisinde tercih edilen içecekler arasında yer alır.
  • Kekik kendine başına sağlık deposu olduğundan her gün düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle soğuk algınlığında kullanıldığında bakterilerin öldürülmesinde etkili olmaktadır. Bronşit ve öksürük gibi hastalıklarda da hafifletici etkisi bulunmaktadır.
  • Akne probleminde en etkili bitkilerden biri olan bu bitki akneyi kurutmak için tercih edilebilmektedir. Akneli ciltlerde kekik suyu tonik olarak tercih edilebilir.

Kekik Suyu Ne İşe Yarar?

Kekik et yemeklerinde sıkça kullanılan ve yemeklere lezzet katan baharatlardan biridir. Lezzeti yanı sıra birçok şeye de yarar sağlamaktadır. Saç dökülmesi herkesin şikayetçi olduğu noktalardan biridir. Özellikle mevsim geçişlerinde çok fazla saç dökülmesinin meydana gelmesi kişinin bu konuda çözüm arayışlarına girmesine sebep olmaktadır. Saç dökülmesinde kekik suyu tercih edilerek saçların parlaması da sağlanabilir. Kemik sağlığında son derece büyük öneme sahip olan bu bitki iskelet sisteminin güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Kalsiyum bakımından oldukça zengin vitamin ve mineral desteği olduğu için kekik suyunun özellikle yaşlılar için güçlü bir destekçi olacaktır. Bağırsak sağlığının da korunması ve bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalması için etki sağlayacaktır. Bu sayede kabızlığın da önüne geçmiş olur.

Kekik Nasıl Kullanılır? Kullanımı ve Tarifi

Yemeklerde lezzet olarak tercih edildiğinde toplanıp kurutulan kekik yaprakları daha sonra ufalayarak kullanılabilmektedir. Taze yapraklarından bitki çayı yapılacağı gibi ayrıca kuru kekikle de bitki çayı yapılarak tüketilebilmektedir. Tansiyon hastalarında tüketilmesi gereken kekik çayı kaynar su içerisine atılan kekiklerin birkaç dakika bekletilip içilmesi ile kullanılabilir. Günlük en fazla iki fincan kekik çayı içmek hem tansiyona hem de diğer hastalıklara tedavi destekleyici olabilmektedir. Kekik suyunu bitki çayı olarak kullanmanın yanı sıra soğuk olarak da tüketmek mümkündür. Özellikle yaz aylarında sıcaktan dolayı kekik tansiyon için dengeleyici bir içecek olarak tercih edilebilir.

  • kekik suyu
  • kekik tansiyon
Yorumlar
Deniz pişkin Kekik tansiyon düşürür mü yükseltir mi? Tansiyonu etkiler mi? İyi gelir mi? Tansiyona zararları var mı? Olur mu? Tansiyonu dengelemesi için kullanmak istiyorum ama düşürücü ya da yükseltici bir etkisi mi var yoksa dengeleyici mi? cevapla
Nezahat Tuğcu Kekiğin tansiyona etkisi düşürmesi yönünde mi yoksa yükseltmesi yönünde mi? Kekik çayını arada bir içiyorum ama tansiyon hastası olduğum için artık neredeyse içmiyorum. Bana tansiyonumu sanki yükseltiyor gibi geldi. Bu çay yüzünden mi yoksa değil mi tam bilmiyorum. cevapla
yorum yaz
Kolonya Virüsten Korur mu? Virüsü Yok Eder mi?