Diyet

Ketojenik Diyet Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

02 Temmuz 2018 - 00:34:57
Ketojenik diyet zayıflatır mı? Kilo verdirir mi?

Ketojenik diyet karbonhidrat bakımından düşük fakat yağ ve protein bakımından zengin beslenme biçimi ile ortaya çıkmıştır. Protein vücuttaki kasların güçlenmesini sağlar.

Ketojenik Diyet Zayıflatır mı?

Diyet yapmaya karar verildikten sonra hangi tip diyet yapılmak istendiği de tartışma konusu olabilmektedir. Kişinin yemek alışkanlıkları ve damak zevkine göre hazırlanmış bir diyet daha kolay kilo vermesini sağlayabilir. Bu durumda her kişinin diyeti vücut yapısına göre belirlenmelidir. Birçok diyet çeşidi kiminde işe yararken kiminde de işe yaramayabilir. Sağlıklı kilo vermek her zaman vücut sağlığının da korunmasını sağlayacaktır. Son zamanlarda tek tip beslenme şekilleri ile kilo verme alışkanlıkları edinilmiştir. Fakat tek tip besin değeri ile beslenmek bir süre sonra vücuda kalıcı hasarlar vermektedir. Bunun yanı sıra verilen kiloların iki katı tekrar geri alınabilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan tüm besin öğeleri mutlaka alınmalıdır. Vücudun yağa da ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Ketojenik diyet sayesinde faydalı yağlar vücuttaki zararlı yağların parçalanmasında oldukça etkilidir.

Ketojenik Diyet Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Karbonhidrat bakımından fakir olan ketojenik diyet vücuttaki birçok hastalığın tedavisi için de yapılabilmektedir. Yağ ve protein miktarı yüksek olduğundan uzun süre tokluk hissi veren bir diyettir. Dolayısıyla kolay kilo vermeyi sağlar. Fakat uzun süre bu şekilde devam edilmemesi gereken bir diyettir. Ketojenik diyette karbonhidrat çok az miktarda olduğu için kanser gibi hastalıklarda tedaviyi destekleyici diyet türü olarak bilinmesini sağlamıştır. Karbonhidratlar vücuda kilo aldıran ve vücudu çabuk yıpratan bileşenlerdir. Hastalıkların bir çoğu vücuda alınan fazla karbonhidrattan kaynaklanabilmektedir.

Ketojenik Diyette Karbonhidrat Miktarı Ne Kadar?

Karbonhidratlar kişinin çok kısa sürede acıkmasına neden olarak daha fazla yemek yemesine sebep olur. Farklı diyet türlerinde verilen karbonhidratlı besinler ketojenik diyette minimum seviyede tutulmaktadır. Gün içerisinde tüketilen gıdaların çoğu yağ ve protein içeriği yüksek olan besinlerdir. Beslenme planından minimum karbonhidrat değeri olan gıdalar tercih edilir. Metabolizmanın düzenli olarak çalışması içinde mutlaka ara öğünlerin tüketilmesi gerekir. Böylece metabolizma sürekli olarak hareket halinde olacaktır.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyette karbonhidratlı besinler çok az miktarda tutulmaktadır. Sabah kahvaltı öğünlerinde genel olarak protein ağırlık tercihler yapılır. Sebzeler ile yapılmış bir omlet ara öğüne kadar kişinin tok durmasını sağlayabilir. Ara öğünlerde şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra hazır gıdalar karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklerdir. Evde hazırlanan yemekler daha az karbonhidrat içerecektir. Öğlen yemeklerinde genellikle et yemeklerinin tercih edilmesi gerekir. Çünkü gün içerisinde kişinin enerjiye ihtiyacı vardır. Buna bağlı olarak et yemeklerinin sindirimi daha geç olduğu için uzun süre tokluk hissi de vermektedir. Akşam yemeklerinde makarna, pilav ya da benzeri yiyeceklerin tercih edilmemesi gerekir. Karbonhidrat bakımından zengin olan bu yiyecekler kişinin çok çabuk acıkmasına sebep olur. Bunun yerine sebze yemekleri tercih edilmelidir.

Yorumlar
Şebnem Dönmez 02 Temmuz 2018 - 00:44:57 Ketojenik diyet uygulayanlar var mı? Sağlıklı yaşamak ve kilo vermek için birçok kişinin tercihi bu diyet yöntemi oluyormuş. Listesinde neler var? Neler yenmeli ya da neler yenmemeli acaba? Meyve yemek serbest mi ne kadar yenmeli?cevapla
Müge çetin 19 Eylül 2018 - 11:26:10 Arkadaşlar ben bu diyeti uyguladım ve gerçekten zayıfladım. ama düzenli ve kurallarına uygun bir şekilde uyguladım. Ketojenik diyet örneğinden yardım alabilirsiniz. Ama aynı zamanda bir diyetisyene gidip destek almanız daha iyi olacaktır.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: