Kilo almanın yolları
Sağlık

Kilo Almanın Yolları

01 Kasım 2017 - 22:19:49

Aşırı zayıflık ve kilo alamama problemleri tıpkı aşırı kilolu olmak ve obezite gibi ciddi sağlıklı problemlerini beraberinde getirir. Kilo almanın yolları nelerdir diye merak ediyorsanız ve öğrenme istiyorsanız sizler için araştırıp hazırlamış olduğumuz yazımızı okuyabilir ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aşırı Zayıflığın Nedenleri Nelerdir?

Aşırı zayıflık durumu, yeme bozukluklarına ve beslenme düzensizliğine bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi genetik faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Genetik olmayan ve sonradan meydana gelen zayıflığın asıl nedeni metabolizmanın gereğinden fazla çalışmasıdır. Aynı zamanda antidepresan, şeker ve tiroid gibi hastalıklar için kullanılan ilaçların yan etkileri de bu durumu ortaya çıkarabilmektedir. Çok fazla yemek yemeye rağmen kilo alamamak aslında sanıldığı kadar iyi bir durum değildir. Zayıf olmanın farklı nedenleri birçok rahatsızlığa yol açabilir. Kemik yoğunluğunda azalma, kalp ritminde bozukluk, adet düzensizliği, kemik erimesi, saç dökülmesi, tırnak kırılması ve yaşamsal organlarda sorunların meydana gelmesi gibi durumlar zayıf olmanın birer sonucu olarak oluşan rahatsızlıklardır.

Sağlıklı Kilo Alma Yolları ve Yöntemleri

Genel olarak kilo almanın kilo vermekten daha kolay olduğu düşünülse de bu aslında sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Kilo alırken vücudun gereksiz yağlanmasından kaçınılmalıdır. Hızlı kilo almak için tercih edilen şeker ağırlıklı gıdalar, fast-food tarzı yağlı yiyecekler, kızartma ve bol karbonhidratlı besinler sağlıklı değildir ve vücudun yağ bağlamasına neden olmaktadır. Sağlıklı kilo almak için öncelikle öğün atlamadan planlı ve programlı olarak beslenmek gerekmektedir. Kilo almak için kilo verme diyetlerinde belirtilen yemekler fazla porsiyonlu olarak tüketilebilir. Vücudu genişletecek, kas ve yağ dokularını oluşturacak olan besinleri öğlen ve sabah saatlerinde tüketmeniz gerekmektedir. Öğünlerinizin arasını çok fazla uzatmadan yemek yemeye özen göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede vücut harcadığı kaloriden daha fazla almaya başlar ve kilo alımı gerçekleşir. Zayıf olan kişilerin midesi küçüktür. Midenin verimli olarak doyması için yüksek kalorili yiyeceklerle doymak gerekmektedir. Sağlıklı yağ değeri olan yüksek proteinli besinler tüketmek faydalı olacaktır.

Kilo Almak İçin Neler Tüketilmeli?

Sağlıklı kilo alabilmek için tüketilmesi gereken birtakım besinler bulunmaktadır. Kilo almak için her şeyi yemek değil vücut için sağlıklı ve vitaminli olan yiyecekleri tüketmek gerekmektedir. Bunlar:

  • Et ve kuru baklagil tüketimi sağlıklı bir şekilde kilo almak için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir. Kalorisi oldukça yüksek olan bu besinle hem kilo almanıza yardımcı olur hem de vücudun yağ yapmasına fırsat vermez. Özellikle eti kendi yağıyla pişirmek daha sağlıklıdır. Protein ve demir açısından zengin olan et ile kilo almak için haftada birkaç kez tüketmeye özen gösteriniz.
  • Yağlı süt kalori ve vitamin açısından oldukça zengin olduğu için tüketiminin aşırı olmaması kaydıyla kilo almaya yardımcı olan bir besindir.
  • Doğal ve hakiki fıstık ezmesi kilo almaya yardımcı bir besindir. Adeta protein ve katı yağ deposu olan bu gıda sağlıklı kilo almak için oldukça ideal olacaktır. Doğal fıstık ezmesinin içerisinde folik asit, magnezyum, E vitamini ve B3 vitamini bulunur. Bunlar vücut için gerekli ve sağlıklı vitaminlerdir.

Kilo Almak İçin Neler Yemeliyiz?

Meyve tüketimi oldukça önemlidir. İçerisinde bulunan doğal vitaminler vücudun enerji depolamasına yardımcı olur. Avokado kalori açısından oldukça zengin olan bir sebzedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan folik asit, potasyum B ve E vitaminleri kilo almaya oldukça yardımcı olmaktadır. Beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek yemek kilo almak için oldukça sağlıklı bir tercih olacaktır. İçerisinde bulunan lif ve mineraller besin değerleri açısından zengin olduğu için kilo almayı sağlıklı hale getirecektir. Bitkisel yağlar daha sağlıklı olduğu için yemeklerinizde salatalarınızda kullanabilirsiniz. Özellikle zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve fındık yağı tüketimi oldukça verimli olacaktır. İçerisinde yüksek miktarda patates ve C vitamini bulunan patates kilo alımı için oldukça etkili bir gıdadır. Kuruyemiş tüketimi hem sağlıklı kilo almayı sağlar hem de vücudun enerji depolamasına yardımcı olur. Sizler için önermiş olduğumu bu besinler sağlıklı kilo almanıza yardımcı oldukları gibi vücudunuzun gereksiz yağ depolamasına da engel olmaktadır. Bu özellikleri sayesinde hem kilo aldırıp hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlamaktadırlar.

Düzenli Beslenme Kilo Aldırır mı?

Uzmanlar kilo almak için öncelikli olarak sık ve düzenli beslenmenin sağlanmasının gerekliliğini vurgulamaktadır. Zayıf olan kişilerin en büyük sorunlarından bir tanesi yetersiz ve dengesiz beslenmektir. Kilo almak için karnın doymuş olması değil sağlıklı ve vitaminli gıdalarla doymuş olması gerekmektedir. İştahsızlık problemi nedeniyle kilo alamayan kişiler genel olarak öğünlerde az yemek tüketmektedirler. Düzenli ve sık beslenmeleri halinde az tüketseler bile devamlı yemek yiyor halde olacakları için kilo alımı gerçekleşebilmektedir. Az tüketmek ama yüksek kalorili yiyecekler tüketmek bu konuda oldukça verimli olacaktır. Bunun için karbonhidrat değeri yüksek olan pilav, makarna ve börek gibi gıdalar ve aynı zamanda tahin, pekmez ve sütlü tatlılar tercih edilebilir.

Kilo Almanın Yolları Nelerdir?

Doğal bir şekilde kilo almak için öncelikle günün temel öğünü olan kahvaltıyı sıkı ve doyurucu yapmanız gerekmektedir. Güne ne kadar sağlıklı beslenerek başlarsanız gün boyu metabolizmanız o kadar dengeli çalışır. Kahvaltıdaekmek ve hamur işi gibi besinler yerine ve peynir, çerez, yumurta, zeytin ve yeşillik tüketerek hem doyurucu hem de sağlıklı bir şekilde kahvaltı yapmış olursunuz. Bunun yanı sıra kahvaltıda çay değil süt ya da meyve suyu içmeye özen gösteriniz. Bu iki içecek kilo aldırıcı özelliğe sahiptir. Öğlen yemeklerinizde vücudunuza enerji verecek ve güçlenmesini sağlayaracak besinler tüketmeye özen gösteriniz. Bunun için beyaz ekmek, pilav ve makarna gibi yiyecekleri tüketmemeye özen gösteriniz. Vücudun gelişmesini sağlayacak besinleri gündüz vakitlerinde tüketiniz. Akşam saatlerinde metabolizmanız daha yavaş çalışır ve yediğiniz ağır gıdalar vücudunuzda yağ meydana getirebilir. Akşam olmadan önce kahvaltı ya da yemek yiyebileceğiniz bir öğün daha ekleyiniz. Akşam olduğunda hafif yiyecekler yemeyi tercih ediniz. Yağlı besinler tüketmemeye özen gösteriniz. Daha hafif yiyecekler tüketerek sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz ve metabolizmanın dengeli çalışması sayesinde kilo alımı hem sağlıklı hem de verimli bir şekilde gerçekleşmiş olacaktır.

Spor Yapmak Kilo Aldırır mı?

Spor yapmak sağlıklı hayatın sırrı olarak bilinmektedir. Her yaşta gerekli olan bu aktivite vücudun yenilenmesi ve zinde olması için oldukça gereklidir. Gün içerisinde tüketilen besinlerin vücutta yağa dönüşmemesi için hareket ve egzersiz yapmak gereklidir. Ayrıca spor yaparak daha fazla besin tüketebilir ve böylece hızlı bir kilo alımı gerçekleştirebilirsiniz. Spor yaptığınız zaman kaslarınız çalışır ve vücudunuz enerji harcar. Bunu geri kazanmak için ise daha fazla gıdaya ihtiyaç duyar. Bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo alımı gerçekleşmeye başlar. Egzersiz yaparak daha sağlıklı kilo alabilir ve sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Ne Yapmalı?

Kilo almanın yolları oldukça çeşitlidir. Birçok farklı yöntem ile kilo almayı sağlayabilirsiniz. Sağlıklı kilo almak için düzenli beslenmek ve spor yapmak gereklidir. Bunun yanı sıra sağlıklı ve düzenli uyku da kilo almaya yardımcı olmaktadır. Uyuduğunuz zamanda organlarınız dinlenir ve daha verimli çalışmaya başlar. Bunun için günlük uyku saatlerinize dikkat etmelisiniz.

Yorumlar
Yasin Boyacı 01 Kasım 2017 - 22:29:49 Kilo almak için ne yapmam gerekiyor? Çok zayıfım kilo almak istiyorum ama bahsedildiği gibi sağlıklı bir şekilde olsun istiyorum. Bu ay spora yazılmayı planlıyorum nasıl beslenmem lazım kilo almak için??cevapla
Şeyma Kara 11 Eylül 2018 - 17:10:10 Kilo almak için internet üzerindeki bazı yöntemleri denemiştim. Etkili oluyor ama kalıcı olmuyor. Kalıcı bir şekilde doğal yollarla kilo almak için kalorisi yüksek olan yiyecekleri tüketmek gerekiyormuş. Bunlar vücutta yağ yapar mı diye endişeleniyorum biraz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: