Sağlık

Kuru Ciltler Nasıl Makyaj Yapmalı?

27 Haziran 2020 - 21:40:16
Kuru Ciltler Nasıl Makyaj Yapmalı?

Kuru cilt; dökülmeye, pullanmaya ve kaşıntıya çok müsait bir cilt tipidir. Her cilt tipine uygun makyaj yapma teknikleri bulunmaktadır.

Kuru Cilde Makyaj Nasıl Yapılır?

Kuru cilde sahip olan kişilerin, tercih edecekleri makyaj malzemeleri kuru ciltlere hitap eden ürünler olmalıdır. Makyajdan önce cilt güzelce temizlenmelidir ve makyaj temiz cilt üzerine yapılmalıdır. Kuru cilde sahip olan kişilerin tercih edecekleri fondötenler yağ bazlı olmalıdır. Ciltteki dökülmelerin belirgin olmamasını sağlayan bu fondötenler, cildin nem dengesini korur ve daha sağlıklı bir görünüm imkanı sunar. Kızarıklıkları ve göz altı morluklarını gidermek için tercih edilen kapatıcıların likit yapıda olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Allık olarak da krem allığın tercih edilmesi nemli bir cilt görünümü sunar. Ruj olarak da nemlendirici ve parlatıcı rujlar en doğru seçimdir.

Kuru Cildi Makyaja Hazırlamak İçin Ne Yapmalı?

Yapılacak olan makyajın daha hoş gözükmesi için cildi makyaja hazırlamak çok önemlidir. Öncelikli olarak kuru cildi kirden ve yağdan arındırmak için derinlemesine temizlemek gerekir. Temizlendikten sonra cildi toniklemek gerekir. Tonik, gözeneklerin sıkılaşmasına ve cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olur. Kuru cilt tipine sahip olanlar için en önemli adım nemlendirme kısmıdır. Nemlendirici hafifçe masaj yaparak yüze sürülür. Bu masaj hareketleri kan dolaşımının hızlanmasında da etkilidir. Son olarak da yapılacak olan makyajın kalıcılığını artırmak için muhakkak baz kullanılmalıdır. Baz kullanacak olan kişilerin cilt tiplerine uyum sağlayan makyaj bazlarını tercih etmeleri gerekir. Kuru ciltler için üretilen bazlar, cildin mat görünümünü ortadan kaldırır ve daha canlı görünmesine yardımcı olur.

Kuruyan Cilde Ne Sürülür? Ne İyi Gelir?

Kuru cildin sebep olduğu kızarıklık ve döküntü gibi sorunlar makyajla kamufle edilebilmektedir. Fakat önemli olan cildi doğal yöntemlerle bu sorundan arındırabilmektir. Her derde deva olan zeytinyağı kuru ciltleri besleyen ve nemlendiren en önemli yağdır. Sağlıklı yağ asitleri içeren zeytinyağının, iyileştirici etkisi bulunur. Tercih edilecek yağın sıkma zeytinyağı olmasına dikkat edilmelidir. Yüze ve vücudun kuru olan bölgelerine bal sürmek de, cilt kuruluğunu gideren yöntemler arasında yer alır. Yaklaşık olarak 10 dakika ciltte bekletilen yağ hem daha ışıltılı hem de daha sağlıklı bir cilde sahip olmaya sebep olur.

Kuru Ciltler İçin Maske Tarifleri Nelerdir?

Kuru bir cildin daha sağlıklı ve nemli bir görünüm kazanması için uygulanan maske tarifleri bulunmaktadır. Yulaf, muz ve bal ile yapılan maske de bu tarifler arasında yer almaktadır. Yarım muz, yarım su bardağı yulaf ve 1 yemek kaşığı bal ile yapılan bu maske oldukça faydalıdır. Tüm malzemeler karıştırılır ve içerisine biraz ılık su eklenerek krem kıvamına getirilir. Sonrasında temiz cilde uygulanır ve yaklaşık olarak 15 dakika kadar ciltte bekletilerek yıkanır. Kuru ciltler için uygulanan bu maske, düzenli kullanıldığında cildi nemli bir cilde dönüştürür.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz