Yaşam 21 Kasım 2021 - 05:50:14

Lens Suyu Nedir? Lens Suyu Yoksa Ne Kullanılır?

Lens Suyu Nedir? Lens Suyu Yoksa Ne Kullanılır?

Lens suyu; lens kullanan kişilerin lenslerini uzun süre boyunca rahat bir şekilde kullanabilmesi için gerekli olan bir sıvıdır. Lenslerin sağlıklı ve doğru bir şekilde kullanılabilmesi için her gün yıkanması, temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Lens Suyu Nedir? Neye Yarar?

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 80 milyon insan lens kullanmaktadır. Gözlük kullanımı yerine lens kullanımı her geçen gün daha da artmaktadır. Kontakt lensler kullanıldıkça dışında protein, gözyaşı bileşenleri, toz, kozmetik kalıntılar ve birtakım zararlı maddeler birikmektedir. Lens üzerinde tüm bunların birikmesi lensin ıslanma özelliğinin kaybolmasına sebebiyet verir. Aynı zamanda oksijen geçirgenliği azalı, parametreleri bozulur, len üzerinde protein artışı ve beraberinde alerji sorunları meydana gelir. Sonrasında lensde batma gibi durumla meydan agelir ve kullanımı rahatsızlık vermeye başlar. Bu tarz durumların önlenmesi için lens suyunun kullanılması tavsiye edilmektedir.

Zaman içerisinde lens solüsyonları tek şişe halinde ve daha kolay bir kullanım özelliğine sahip olmuştur. Dezenfeksiyon için koruyucu içeren, nemlendirici bileşeler barındıran ve aynı zamanda temizleme, durulama yapabilen bu solüsyonlar, kontakt lenslerinin temizlenmesi, hijyeninin sağlanması için oldukça önemlidir. Zararlı mikroorganizmaların giderilmesine katkı sağlamaktadır. Gözü PH değerine uygun olması gereken bu sıvılar, normal bir sudan oldukça farklıdır. Eğer ki devamlı olarak lens kullanıyorsanız lens suyu da kullanmanız gerekmektedir. Aksi durumda lens kısa süre içerisinde zarar görür.

Lens Suyu Yoksa Ne Kullanılır?

Lensler genel olarak solüsyonla birlikte kullanılması gereken özel şeylerdir. Kişiye özeldir ve dezenfekte edilmesi için özel suyundan yararlanılmalıdır. Peki lens solüsyonu yoksa ne yapabiliriz? Eğer ki alamıyorsanız ve acil bir durum söz konusu ise 1 çay bardağının çeyreğine gelecek şekilde içme suyu koyunuz. Daha sonra lenslerinizi bunun içine atıp buzdolabına koyunuz. Bu yöntem sizi idare edebilmektedir.

Lens suyunun içeriğine baktığımız zaman yaklaşık olarak %45-70 arasında su içerdiğini görmekteyiz. Suyun lens içerisinde kalmasını polimer hücre yapısı sağlamaktadır. Bu su buharlaştığı zaman lens kurur ve tüm özelliğini kaybeder. Bulunduğunuz ortamda len suyunuz yoksa ve içme suyu da bulunmuyorsa kendi tükürüğünüzden yararlanabilirsiniz. İnsan tükürüğünün antiseptik enzim özelliği bulunmaktadır. Bu şekilde lenslerinizin nemli kalmasını sağlayabilir ve bozulmasını önleyebilirsiniz. Fakat her ne şekilde olursa olsun lens suyunuzu yanınızdan ayırmamaya özen gösteriniz. Solüsyonların dışındaki her türlü madde lenste bakteri, mantar, virüs oluşmasına neden olur. Bu da gözlerinizin enfeksiyon kapmasına sebebiyet verir.

Lens Solüsyonu Göze Damlatılır mı?

Kontakt lenslerin bakımında, temizlenmesinde ve dezenfekte edilmesinde kullanılan lens solüsyonlarının göze kesinlikle damlatılmaması gerekmektedir. Oldukça yanlış bir hareket ve uygulama olan bu durum göze ciddi zararlar verebilmektedir. lens suyunu göze damlatmak gözyaşının PH dengesinin bozulmasına neden olur. Korneada yer alan kılcal damarlar aşırı gerilerek zarar görebilir. Görme kayıpları meydana gelebilir. Gözde damarlanma, iritasyon ve kızarıklık problemleri meydana gelebilmektedir. Ayrıca göz kuruluğu da meydana gelebilir.

Lens Suyu Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde pek çok kişi kontakt lens kullanmaktadır. Bununla birlikte lens suyu kullanımı da artmaktadır. Fiyatları marka ve miktarına göre değişkenlik göstermektedir. Eğer sizler de lens kullanıyorsanız lens solüsyonlarınızı asla yanınızdan ayırmayınız.

  • lens suyu
  • lens suyu nedir
  • lens solüsyonu
  • lens suyu yoksa ne kullanılır
  • lens solüsyonu göze damlatılır mı
  • lens suyunu göze damlatmak
  • lens suyu fiyatları
  • lens suyu kullanımı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Marimo Yosun Topu Nedir? Bakımı ve Çoğaltma Nasıl Yapılır? Nerede Satılır?