Sağlık

Limonlu Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Şekeri ve Tansiyonu Yükseltir mi?

06 Nisan 2020 - 08:50:08
Limonlu Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Şekeri ve Tansiyonu Yükseltir mi?

Limonlu çay; içerisinde yer alan C vitamini etkisi sayesinde çayın demir emilimini azaltma özelliğini en aza indirebilir ve bu sebebe dayalı olumsuz etkilerin ortadan kalkmasına etki edebilirsiniz.

Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir?

Çayı oldukça seven bir millet olarak birçoğumuz gün içerisinde sudan bile daha fazla çay tüketmektedir. Çayın demir emilimini azalttığına dair birtakım araştırmalar bulunmaktadır. Çaya limon atmak tam olarak bu durumun etkisini azaltmak ve vücuda çay içerken c vitamini girmesini sağlamak içindir. Limonun içerisinde bulunan tanin maddesi sayesinde vücudun d vitamini emilimini arttırabilirsiniz. Ayrıca çayın içerisinde yer alan antioksidanlardan da faydalanmış olursunuz.

Vücudun hastalıklara karşı korunması, enfeksiyonların engellenmesi ve bağışıklığın güçlenmesi için C vitamini alımının yeterli seviyede olması gerekmektedir. Çayın içerisinde kateşin isimli antioksidandan bol miktarda bulunmaktadır. Kateşin kalp hastalıklarının oluşum riski ile birlikte pek çok rahatsızlığın önlenmesine yardımcı olmaktadır. Çayı limon katarak içmek C vitamini etkisinin bu antioksidanın vücutta daha fazla emiliminin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Çayda bulunan kateşin maddesinin limon ile vücutta yaklaşık olarak %90 oranında kalmasını sağlayabilirsiniz. Konsantrasyonu güçlendirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıklara karşı kendini korumak ve sindirim sistemini daha aktif hale getirmek için çayı limonlu içebilirsiniz. İçerisine şeker yerine az miktarda bal katarak bitkisel bir zayıflama çayı olarak da tüketebilirsiniz.

Limonlu Çayın Zararları Nelerdir?

Gün içerisinde normal düzeyde tüketilen çayı herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat aşırı tüketimi vücutta bazı zararlara yol açmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki hamile kadınların ve emziren annelerin limonu çay içmesi sakınca yaratabilir. Bu nedenle doktora danışmalarında fayda vardır. Bazı insanların midesi hassas ya da birtakım mide rahatsızlıkları bulunabilmektedir. Bu kişilerde ishal, irritabl bağırsak sendromu ya da mide ağrısı gibi durumlar söz konusu olabilir. Çayı normal tükettiğimiz zaman vücudumuz alüminyum emilimi sağlar. Fakat bu limon katılan çayda oluşmaz. Bu nedenle aşırı limonlu çay içmek kemik hastalığı gibi hastalıklara yol açabilir.

Aşırı miktarda limonlu çay içmek dehidrasyon yani çok fazla idrara çıkma etkisi meydana getirebilmektedir. Bunun yanı sıra osteoporoz, alzheimer, diş erozyonu gibi etkiler oluşabilir. Bu nedenle limonlu çayın tüketimi günde 1 bardak olacak şekilde olmalıdır. Aşırı tüketilmesi yan etki meydana getirebilmektedir.

Limonlu Çay Şekeri Yükseltir mi?

Günde 2 bardak çay içmenin diyabet hastalığına karşı etkisi olduğu belirtilmektedir. Limonun da şekeri dengeleyici etkisi düşünülürse bu faydalı bir yöntem olabilmektedir. Fakat çok fazla tüketmemeye dikkat edilmelidir. Ayrıca çayın içerisine çok şeker atmak kan şekerinizin yükselmesine neden olabilmektedir. Bilindiği üzere şeker hastaları şeker ve şekeri içeren şeyleri tüketmemelidir. Meyveleri bile belirli dozda tüketmelidir. Şeker hastaları limonlu çay kullanımı hakkında bilgiyi doktorlarından almalıdır. Çünkü bu hastaların dengeli ve düzenli beslenmesi oldukça önemlidir.

Limonlu Çay Tansiyonu Yükseltir mi?

Tansiyon hastaları için genel olarak çay tüketimi yasaklanmaktadır. Çünkü bu içeceğin içerisinde kafein vardır. Belli bir orandan fazla tüketilmesi ise tansiyonu yükseltir. Bu nedenle gün içerisinde sınırlı ölçüde tüketmelisiniz. Limonun tansiyon üzerindeki etkisi kesin olarak bulunmamaktadır. Limonun tansiyon için bir ilaç olarak görülmemesi gerekmektedir. Limonlu çayın da tansiyon düşürücü etkisi çok olmayabilir. Çaya limon atmak ve gün içerisinde daha fazla içmek tansiyonunuz üzerinde olumsuz etki meydana yaratabilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: