Aşırı Yemek Yeme İsteği Neden Olur? Nasıl Bastırılır?
Sağlık

Aşırı Yemek Yeme İsteği Neden Olur? Nasıl Bastırılır?

06 Nisan 2020 - 20:40:56

Aşırı yemek yeme isteği; sağlıksız ve düzensiz beslenme ile birlikte zaman içerisinde obezite gibi hastalıkların oluşmasına neden olan ve beraberinde farklı rahatsızlıkların meydana gelmesine sebebiyet veren bir durumdur.

Aşırı Yemek Yeme İsteği Nedir?

Kendini sürekli aç hissetme ve tüketmiş olduğu besinlere rağmen doymamış olma etkisinin ortaya çıkması olarak nitelendirilen aşırı yemek yeme isteği; bazen bir hastalığın etkisi bazense iç ve dış etkenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Düzensiz beslenme ve sağlıksız yemek tüketimi kişinin ideal kilosundan sıyrılmasına ve obezite gibi hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Aşırı yeme polifaji olarak isimlendirilen bir hastalıktan dolayı da kaynaklanabilmektedir.

Yeme bozukluğu olarak isimlendirebileceğimiz bu durum son zamanlarda pek çok insan oluşmaktadır. Bunun farklı nedenleri olabilmektedir. Bazı kişilerde aşırı kilo alımına neden olurken bazılarında yemek yedikten sonra oluşan psikolojik etkili pişmanlık ile birlikte kuma hastalığına dönüşebilmektedir. Bu da beraberinde aşırı zayıf olma hastalığını getirebilmektedir. Tüm bunlar kişinin yeme bozukluğu durumuna sahip olması ve beraberinde sağlıksız beslenme etkisidir. Bazı insanlarda aşırı yemek tüketimi alışkanlık haline gelirken bazılarında ise bu durum farklı psikolojik etkenlere ya da hastalıklara dayanabilmektedir.

Aşırı Yemek Yeme İsteği Neden Olur?

Uzmanlarda göre aşırı yemek tüketiminin belli nedenleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde açıklamak mümkündür:

Hormonlar: Vücut fonksiyonları önemli etkilere sahip olan hormonlar, obezite ile yakından ilişkidir. Özellikle kadınların hamilelik ve adet dönemlerinde aşırı yemek yeme isteği hormonlarındaki değişiklikten kaynaklanmaktadır.

Kan Şekeri Dengesi: Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışması için glukoz seviyesinin yeterli ve dengeli seviyede tutulması gerekmektedir. Kan şekerindeki dalgalanmalar gün içerisinde kendinizi aç hissetmenize ve aşırı yemek tüketimi sağlamanıza neden olabilir. Bu nedenle öğün atlamadan ve ara öğünlerde yüksek kalorili olmayacak şekilde atıştırma yaparak kan şekerindeki dalgalanmaları önleyebilirsiniz.

Vitamin ve Mineral Eksikliği: Vücudumuzun düzgün bir şekilde çalışabilmesi için vitamin ve mineral değerlerimizin dengede olması gerekmektedir. Bu değerlerin eksik olması kilo alımını meydana getirir. Eğer ki vitamin eksikliği olursa vücutta enerji oluşmaz ve bu da kilo alımını meydana getirir. Vücutta yağ olması D vitamini aktivasyonunu önleyerek obezite oluşturur.

Katı diyet programları, yemek yeme ihtiyacı, duygusal ve psikolojik etkenler yemek yeme isteği uyandıran diğer nedenler olarak gösterilebilmektedir. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa duygu değişiklikleri yemek yeme isteğinin oluşmasına neden olabilir.

Aşırı Yemek Yeme İsteği Nasıl Bastırılır?

Devamlı yemek yemek istiyorsanız öncelikle bunun nedenine odaklanmanız gerekmektedir. Psikolojik ya da fiziksel birtakım etkiler bu durumu meydana getirebilmektedir. Psikolojik etkiler nedeniyle devamlı olarak yemek yiyorsanız bunun için terapi almanız gerekmektedir. Eğer bir hastalık söz konusu ise tedavi edilmelidir. Fakat beslenme bozukluğu odaklı bir yemek yeme isteği varsa varsa düzenli beslenme yöntemleri uygulamalısınız. Öğün atlamadan ve ara öğünlerde açlığı bastıran bir yemek yeme yöntemi uygulayabilirsiniz. Hepsinden önce bir uzmandan destek almanız faydalı olacaktır.

Aşırı Yemek Yeme İsteği Neyin Belirtisidir?

Zaman zaman her birimizde aşırı yemek yeme isteği olabilir. Kadınlarda gebelik döneminde bu çok sık görülmektedir. Aynı zamanda regl döneminde de pek çok kadında görülür. Bunun yanı sıra kendimizi üzgün ya da neşeli hissedince de oluşabilir. Bu durum ara sıra oluyorsa pek sorun değildir fakat sık yaşanıyorsa ve kişide obezite ya da kusma hastalığı gibi etkiler oluşturuyorsa mutlaka tedavi edilmelidir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: