Yaşam

Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır? Lokma Tatlısının Tarifi ve Yapılışı

28 Haziran 2020 - 19:53:04
Lokma tatlısı nasıl yapılır? Lokma tatlısının tarifi ve yapılışı

Saray mutfağından gelen lokma tatlısı eskiden kutlama yapılacağı zamanlarda sokakta arabalar içerisinde satılmaktaydı. Günümüzde de özel günlerde ya da kutlamalarda da hala bu şekilde satışı yapılmaktadır. Evlerde de yapılabilen bu lokma tatlısının hem tarifi hem de yapılması çok pratik olduğundan tercih edilebilmektedir.

Lokma Tatlısı Nasıl Yapılır?

Şerbetli tatlılar arasında herkes tarafından sevilen lokma tatlısı kendine has lezzeti ile de ilgi görmektedir. Yemesi keyifli tatlılardan biri olduğu için çocuklar tarafından da çok sevilir. Tadı ve lezzeti ile dikkat çeken lokma tatlısının kalori bakımından da yüksek oluşu çok fazla kaçırılmaması gereken tatlılardandır. Pratik ve hızlı bir şekilde hamuru mayalanarak kızartıldıktan sonra şerbete alınan hamurlar damak zevkinin yaşanmasını da sağlamaktadır. Sunumu da oldukça kolay olan bu tatlı okuldan eve gelen çocuklar için de son derece keyifli bir tatlı olacaktır.

Lokma Tatlısı Malzemeleri Nelerdir?

  • 1 su bardağı un
  • Yarım su bardağı ılık su
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çay kaşığı tuz ayrıca şerbeti için;
  • 3 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • Yarım limon suyu

Lokma Tatlısının Tarifi ve Yapılışı Nedir?

Şerbetli tatlılarda öncelikle şerbetin hazırlanması her zaman tatlılar için daha pratik olacaktır. Ayrıca lokma tatlısı şerbetini daha iyi emebilmesi için şerbetinin hafif ılınmış olması gerekmektedir. Şeker ve su bir tencereye alınarak kaynatılmaya başlanır. Yoğun bir kıvama gelene kadar kaynatılır ve ocaktan almadan birkaç dakika önce limon suyu sıkılarak soğumaya bırakılır. Şerbet hazırlandıktan sonra lokmanın hamurunu hazırlamak için derince bir kaba un koyulur. Unun ortası açılarak kuru maya ve toz şeker ortasına ilave edilir. Kenar kısımlara tuz serpilir. Ilık u kuru maya ve şeker üzerine dökülerek homojen kıvam yapılır. Unun orta kısmında kenarlara doğru hamur yoğrulur. Yoğrulan hamurun bir süre dinlendirilerek mayalanması sağlanmalıdır. Bunun için streç filme sarılarak sıcak ortamda hamur bekletilir.

Lokma Tatlısı Nasıl Kıtır Kıtır Olur? Nasıl Kızartılır?

Mayalanan hamur daha sonrasında kaşık yardımı ile parçalar halinde alınarak kızgın yağda kızartılır. Kızartılan lokmalar şerbet içerisine ilave edilerek lokmaların şerbeti iyice emmesi sağlanır. Emilen şerbet sonrasında lokma tatlısı tabaklara koyularak servis edilir. Lokma tatlısını daha kolay kızartmak için yağlı kaşık kullanmak daha pratik olacaktır. Kaşık dışında krema torbası da tercih edilebilir. Bunun yanı sıra lokma tatlısı doldurma ya da çikolata ile de servis edilebilmektedir. Lokma tatlısı çok eskilerden beri sofralarda yerini alan bir tatlıdır. Daha farklı lezzet tatmak isteyenler tatlı üzerine dövülmüş ceviz ya da antep fıstığı serperek ve soğuk içecekle servis edebilmektedirler. Özel günlerde ve pratik şerbetli tatlı arayanlar için oldukça ideal tatlılardan biri olarak bilinir. Lokma tatlısında hamurun iyice mayalanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar
Şenay Arı Lokma tatlısı makinesi satan yerler nerelerdir? Bu tatlı İzmir'e özel sanırım. Evde yapmak istiyorum hamuru nasıl yapılır? Tarifi nedir? Püf noktaları var mı? İzmir'de yemiştim daha önce ve gerçekten çok güzeldi. Aynısını nasıl yapabilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: