Sağlık 22 Haziran 2021 - 10:35:26

Sarımsak Tozu Faydaları, Yapımı, Zararları ve Kullanımı

Sarımsak Tozu Faydaları, Yapımı, Zararları ve Kullanımı

Sarımsak tozu; yemeklere lezzet katan ve pek çok şifalı etkisi ile bilinen sarımsağın toz haline getirilmesi şeklinde yapılan, antioksidan özelliklere sahip olan bir besindir.

Sarımsak Tozu Nedir? Neye Yarar?

Soğanlı bir bitki olan sarımsaktan elde edilen sarımsak tozu; antifungal ve antioksidan özelliklere sahip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara ve kanser gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu etki sunan bir gıdadır. Normal sarımsak hem kokusundan hem de tadından dolayı herkes tarafından rahatlıkla tüketilemez. Sarımsak tozu tam olarak burada tercih edilmektedir. Susuz ve öğütülmüş sarımsak olarak tanımlayabileceğimiz bu besin, Fransa'da 18. yüzyılda ortaya çıkan ve pek çok insanın ölmesine neden olan veba salgınının iyileştirilmesi için kullanılmıştır.

Oldukça lezzetli bir tada sahip olan sarımsak tozu, taze sarımsağın toz haline getirilmesi ile elde edilir. Tat olarak daha hafif olarak içerik ve faydası ise aynıdır. Kurutma işlemi sırasında içerisinde su oranı neredeyse tamamen gider. Bu da daha lezzetli olmasına yardımcı olur.

Sarımsak Tozu Faydaları Nelerdir?

Doğal bileşenlerden oluşan sarımsak tozunun faydalarını şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Vücutta kan akışının dengelenmesine yardımcı olarak tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kan şekerinin de düzelmesini sağlar. Böylece kan şekerindeki ani dalgalanmaların önüne geçer.
  • Metabolizma hızlandırıcı bir etkisi bulunan sarımsak tozu özellikle kilo vermek isteyenler için mükemmel bir tercih olabilir. Diyet yaparken yemeklerinize dahil edebilirsiniz. Böylece diyetinizi daha etkin bir hale getirmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca yağ yakımı etkisi egzersizlerden alacağınız verimi de arttırır.
  • Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan sarımsak tozu aynı zamanda hastalıkların oluşmasını da engeller.
  • Mide ve bağırsaklarda meydana gelen şişkinlik problemlerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca sarımsakta olduğu gibi sindirim sisteminin daha düzenli ve dengeli çalışmasına yardımcı olur.

Sarımsak tozu, pek çok şekilde rahatlıkla kullanılabilir. Tükettiğiniz yiyeceklere kolayca katabilirsiniz. Günlük hayatta basit bir kullanım sağlayarak pek çok vitaminin vücudunuza girmesini sağlayabilirsiniz.

Sarımsak Tozunun Yapımı ve Kullanımı

Evde kolay bir şekilde hazırlanan sarımsak tozu tarifi için dilediğiniz miktarda sarımsağı soyup baş kısımlarını temizleyiniz. Temizlenmiş olan sarımsakları yuvarlak bir şekilde doğrayınız. Fırın tepsisinin üzerine yağlı bir kağıt serip üzerine doğramış olduğunuz sarımsaklar koyunuz. Sarımsakların tepsi üzerinde üst üste gelmemesine dikkat ediniz. Yaklaşık olarak 200 derece sıcaklıkta iyice kavrulana kadar bekleyin. Renkleri değişip sertleşince kavrulma gerçekleşmiş demektir. Bir bez ya da tülbent üzerine bu sarımsakları dizin. Soğuma gerçekleşince bohça şeklinde toplayıp havanın içerisine koyun. Un haline getirip 30 dakika bekletin. Dinlenme işlemi sonrasında güzelce karıştırıp cam bir kavanoza koyun. Karanlık bir yerde 1 gün boyunca bekletin. Saklarken kuru ve nemsiz bir yerde olmasına dikkat ediniz.

Sarımsak Tozunun Zararları Var mı?

Pek çok faydası ile bildiğimiz sarımsak tozu aşırı miktarda tüketilirse mide problemlerine yol açabilir. Eğer ki midenizde gastrit ve ülser problemleri mevcutsa midede yanma ve acı gibi etkiler meydana getirebilir. Bu nedenle yeterli ve dengeli miktarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

  • sarımsak tozu
  • sarımsak tozu nedir
  • sarımsak tozunun faydaları
  • sarımsak tozunun yapımı
  • sarımsak tozu kullanımı
  • sarımsak tozunun zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İskit Yağı Nedir? Ne İçin Kullanılır? İçindekiler, Kullanımı, Fiyatı, Yan Etkileri