Sağlık 15 Haziran 2021 - 20:40:43

Manda Yoğurdu Neye İyi Gelir? Nasıl Yenir?

Manda Yoğurdu Neye İyi Gelir? Nasıl Yenir?

Manda yoğurdu; diğer yoğurtlara göre daha fazla kalsiyum ve protein içeren, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin değerlere sahip olan bir besin kaynağıdır.

Manda Yoğurdu Neye İyi Gelir?

Mandalar günümüzde nesli tükenmeye yüz tutmuş bir hayvan olarak nitelendirilir. Çok eski zamanlarda yoğun bir şekilde yetiştirilmiş olan bu hayvanlar besi hayvancılığının artmasına bağlı olarak azalmaya başlamıştır. Çünkü bu hayvanlar ter bezlerinin zayıf olmasından ötürü suda yaşaması gerekir. Özellikle sıcak havalarda su onlar için oldukça önemlidir. Diğer hayvanlara göre bakımı daha zor olan bu hayvanlar, günümüzde artık daha az tercih edilmektedir. Bu nedenle manda yoğurdu içerisindeki vitamin ve mineral özlerinin aksine aynı zamanda az olması nedeniyle de kıymetlidir.

Sulak yerlerde bakılması gereken mandalar bu hayvanların sürekli otlanması gerekmektedir. Sulak yerlerdeki otları tüketen ve devamlı olarak otlanan bu hayvanlarda elde edilen manda yoğurdu, normal bir inek yoğurduna göre vitamin ve mineral açısından daha zengindir. Tarihin en zengin besin değerleri arasında yer alan manda yoğurdu, E ve A vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde yararlı bakteriler bulunmaktadır. İçerisindeki doğal bileşenler sayesinde doğal antibiyotik olarak nitelendirebileceğimiz bu yoğurt kalori bakımından da oldukça düşüktür. Bu özellikleri sayesinde sağlık için oldukça faydalıdır.

Manda Yoğurdu Faydaları

Manda Yoğurdunun Faydaları Nelerdir?

Doğal ve organik olarak tüketebileceğiniz manda yoğurdunun içeriğinde laktoz oldukça az seviyededir. Bu özelliği sayesinde alerji meydana getirmez ve bol miktarda tüketilebilir. Çocuklar için de sağlıklı bir besin kaynağı olan manda yoğurdu, kas ve kemik gelişimine de katkı sağlar. Kalsiyum ve protein bakımından zengin olması onun bu özelliğinin daha da etkili olmasını sağlar.

Manda yoğurdunun içerisinde yer alan A vitamini göz sağlığının korunması, iyileşmesi konusunda oldukça başarılı ve etkilidir. Gözler yaşın ilerlemesine bağlı olarak zaman içerisinde eskisi kadar iyi görmeyebilir ya da katarakt gibi hastalıklar söz konusu olabilir. Manda yoğurdu ile bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür. B12 vitamini açısından da zengin olan bu besin sinir sisteminin etkin ve sağlıklı olmasını sağlar. Bu da beyin sağlığını direkt olarak etkiler.

Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan manda yoğurdu aynı zamanda bağırsak florasını da iyileştirmektedir. Bağırsak florasının sağlıklı olması sindirim problemlerinin ortadan kaldırılması konusunda etkilidir. Ayrıca vitaminlerin ve minerallerin daha kolat bir şekilde enzimlenmesi de sağlanmış olur. Bu yoğurdun yağ oranı yüksek olmasına rağmen kolesterol seviyesini dengeler ve kötü kolesterolün yükselmesine engel olur. Böylece kalp damar sağlığının korunmasını da destekler.

Manda Yoğurdu Nasıl Yenir? Nasıl Yapılır?

Bu yoğurdu hazırlamak için 1 kilo manda sütünü derin bir tencereye dökünüz. Kevgirle karıştırıp ocağa koyunuz. Ocağın kısık ateşte olmasına dikkat ediniz. Kaynama sırasında sütün üzerindeki köpüğü devamlı alınız. Kaynadıkça kalınlaşan ve azalan sütün içerisine daha önceden mayalanmış olan 1 kaşık manda yoğurdu ekleyiniz. Sonra karıştırmaya devam edin. Sonrasında tencerenin kapağını kapatıp üzerini güzelce sarınız. Yaklaşık olarak 4 saat hiç hareket ettirmeden bekletiniz. Bu süre sonrasında tencereyi dolaba koyup 1 gün daha bekletin. Bu işlemler sonrasında yoğurt tüketime hazır hale gelmektedir. Manda yoğurdu tarifi ve içeriği diğer yoğurtlardan farklıdır ve bu nedenle bazen kıvamını tutturmak zor olabilir.

Manda Yoğurdunun Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Günümüzde bu yoğurt fiyat olarak diğer yoğurt türlerine göre daha pahalıdır. Çünkü bu hayvanların yetiştiriciliği eskiye göre çok fazla yapılmamaktadır. Ayrıca bu yoğurt vitamin, mineral açısından daha zengindir. Manda yoğurdu nerede satılır sorusunun cevabı ise çeşitlilik arz etmektedir. Bu besin pek çok yerde satılır fakat organik, doğal olması önemlidir.

  • manda yoğurdu
  • manda yoğurdu neye iyi gelir
  • manda yoğurdunun faydaları
  • manda yoğurdunun içeriği
  • manda yoğurdu nasıl yenir
  • manda yoğurdu tarifi
  • manda yoğurdu nerede satılır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İştah Açan Kilo Aldıran Şeyler