Sağlık

Menekşe Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Saça Faydaları Nelerdir?

23 Mayıs 2021 - 08:50:22
Menekşe Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Saça Faydaları Nelerdir?

Menekşe bitkisinin kökünden, yapraklarından ya da çiçeklerinden elde edilen menekşe yağı, hem vücut hem de cilt için faydalı etkilere sahip olan bitkisel içerikli bir yağdır. Cildin korunmasını sağlayan menekşe yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır, saça faydaları nelerdir sorularına yanıt bulmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Menekşe Yağı Ne İşe Yarar?

Antiseptik özelliği sayesinde cilt görünümünün kusursuz bir hale gelmesini sağlayan menekşe yağı, menekşe bitkisinin soğuk damıtma yöntemi ile elde edilen, zengin içerikli ve hoş kokulu bir bitkisel yağdır. Menekşe yağının faydaları hakkında bilgi verecek olursak bunun çok yönlü olacağını belirtebiliriz:

  • Cildi besleyen ve arındıran menekşe yağı sivilceye iyi gelir mi diye cevaplayacak olursak eğer, sivilce oluşumunu engeller ve cildin pürüzsüz gözükmesini sağlar. Hassas bir cildiniz varsa ve sık sık aken problemi yaşıyorsanız eğer, cilde nüfuz eden kir, toz sigara dumanı gibi oluşumların bu yağ ile temizlenmesini sağlayabilir ve sivilce oluşumuna son verebilirsiniz. A ve C vitamini bakımından zengin olan bu yağ sedef ve egzama gibi hastalıklar için etkilidir.
  • Stresin azalmasını sağlar ve uykusuzluk problemlerinin giderilmesini sağlar. Menekşe yağı kokusu rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Gün içerisinde çok stresli oluyorsanız ve kaygı, depresyon belirtileri varsa bu yağdan destek alabilirsiniz.
  • Kas ve eklem ağrılarının giderilmesini sağlar. Ağrılı ve iltihaplı bölgelerde tedavi etkisi meydana getiren bu yağ aynı zamanda bronşit ve sinüzit hastalıkları için de etkilidir. Epilepsi, astım, hepatit hastalıkları için etkilidir. Fakat migreni olanlar için önerilmemektedir.
  • Kaş ve kirpiklerin güçlenmesini sağlayan menekşe yağı, kökten uca güçlenme sağlar. Kaşlarınız ve kirpikleriniz seyrekse, çok dökülüyorsa bu bitkisel yağdan yararlanabilirsiniz. Doğal kokusu ve güçlü etkileri ile serum şeklinde kullanılabilir. Menekşe yağı kaş çıkarır mı ve kirpiklere sürülür mü diye sıklıkla sorulmaktadır. Düzenli olarak kullanım ile gürleşme sağladığını belirtmek mümkündür.
  • Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan menekşe yağı cildi ferahlatır. Cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlarken aynı zamanda dolaşım sistemine de iyi gelir.
  • Tırnakların güçlenmesini sağlar ve sararmaların giderilmesine destek olur. Tırnakların hızlı bir şekilde onarılmasını sağlar.
  • Emziren anneler de sık görülen meme ucu ağrısının giderilmesini sağlar.

Esansiyel bir yağ olan ve ağız yolu ile tüketilemeyen menekşe yağı yüz maskesi olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda cilt yüzeyine masaj şeklinde de uygulanabilir.

Menekşe Yağının Faydaları

Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt, saç, tırnak, ve kirpik bakımı için sıklıkla tercih edilen menekşe yağı cilde nasıl uygulanır diye merak edilmektedir. Öncelikle alerjiniz var mı yok mu anlamak için cildinizin ufak bir bölümüne sürmelisiniz. Eğer ki kızarma, döküntü, kaşıntı meydana gelmiyorsa kullanmaya devam edebilir. Menekşe yağı saça nasıl uygulanır sorusunun cevabı ise şampuanlarınıza birkaç damla ekleyecek şekildedir. Ağız yolu ile tüketilmediği için ılık suya damlatılarak kokusundan solunum yolu rahatsızlıkları için yararlanabilirsiniz. Buhar yolu ile solunmak bu yağı etkili kullanım alanlarından biridir.

Menekşe Yağı Nasıl Kullanılır?

Menekşe Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Pek çok yararı ile kendinden söz ettiren menekşe yağı saça faydaları bakımından da oldukça etkili bir içeriğe sahiptir. Saç dökülmesini önleyen bu yağ aynı zamanda saç derisini besler ve daha gür, canlı saçlara sahip olmanızı sağlar. Düzenli kullanım sayesinde yıpranan saçların onarılmasını sağlar. Kepek oluşumunu önleyen menekşe yağı saç çıkarır mı diye soracak olursanız; yeni saç oluşumuna katkısı doğrudan değildir. Saç köklerinin besleyerek, canlanmasını sağlayan bu yağ sadece saç oluşumuna destek olmaktadır. Ayrıca medikal anlamda ilaç olarak kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Menekşe Yağı Kullananlar Var mı? Nerede Bulunur?

Özellikle cilt bakımı için tercih edilen menekşe yağı saçların sağlıklı olması için de tercih edilmektedir. Menekşe yağı nerede bulunur sorusuna cevap arıyorsanız aktarlarda ve internet üzerinde pek çok yerde bu yağa rastlayabilirsiniz. Sipariş vermeden önce yağın içeriğine ve doğallığına dikkat ediniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: