Yaşam

Menengiç Kahvesi Nedir? Nasıl Yapılır? Kalorisi Ne Kadar?

23 Mart 2018 - 00:36:45
Menengiç kahvesi nedir? Nasıl yapılır? Kalorisi ne kadar?

Türk kahvesi, son dönemde dünyanın en popüler içeceklerinden birisi olurken menengiç kahvesi de alternatif bir ürün olarak ziyaretçilere sunulabiliyor.

Menengiç Hahvesi Nedir? Tadı Nasıldır?

İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde yetişen menengiç bitkisinin meyvelerinin sırasıyla toplanması, kurutulması ve öğütülmesi işlemleriyle elde edilen ürün menengiç kahvesi olarak isimlendirilmektedir. Ülkemizdeki insanların damak zevkine son derece iyi bir şekilde hitap ettiğinden kısa süre içerisinde popüler hale gelmiştir. Vücut için birçok farklı faydası bulunurken hazırlanışı klasik ve oldukça kolaydır. Gün içerisinde bir ya da birkaç defa rahatlıkla tüketilebilirken insan vücudu için herhangi bir zarar bulunmamaktadır.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır? Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Menengiç kahvesinin tüketimi biraz sert olduğundan genel olarak süt ile birlikte hazırlanmaktadır. Bu aşamada gerekli olan malzemelerin ilki olarak süt gösterilebilir. Bir büyük bardak süt kullanımı uygun olacaktır. Bunun sonrasında ana madde olarak 2 tatlı kaşığı kadar menengiç kahvesine ihtiyaç duyulur. Bunun dışında kişilerin taleplerine göre şekerin de kullanılması gerekmektedir. Orta için yarım küp şeker, şekerli için 1 küp şeker kullanımı uygun olacaktır. Kahvenin yapılma aşamasında taşmaması ve etrafa dökülmemesi için yeterli büyükteki bir cezveye ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerin tamamını hazır hale getiren kişiler kendileri ve misafirleri için menengiç kahvesi hazırlamaya başlayabilir.

Menengiç Kahvesi Tarifi Nedir?

İlk olarak cezvenin içerisine sütün eklenmesi gerekir. Hemen ardından kahve ve isteğe bağlı olarak şeker de sütün içerisine bırakılır. Kısık ateşte pişirilmeye başlayan kahve, kaynama noktasına ulaştığında 6-7 dakika daha pişirilmesi gerekmektedir. Bunun sonrasında kahve, tüketim için hazır hale gelecektir. Kahvenin tanecikli yapısı ortadan kaybolana kadar karıştırılması gerekmektedir. Bu durumda yağı da üste çıkacaktır. Üstteki yağlı tabakanın alınması daha doğru bir tercih olurken sonrasında kalan kısım fincanlara alınarak servise hazır hale getirilir. Genel olarak ülkemizde menengiç kahvesi, yer fıstığı ya da leblebi gibi ürünlerle birlikte servis edilmektedir. Buna karşın Türk kahvesi gibi çikolata ya da lokum ile de sunulabilir.

Menengiç Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Türk kahvesinin dinlendirici etkisi olması, insanların sıklıkla bu ürünü kullanmasına sebep olmaktadır. Menengiç kahvesinde ise ana fayda öksürük ya da balgam gibi problemleri ortadan kaldırmasıdır. Bu problemleri bulunan kişiler düzenli olarak tüketerek kısa vadede faydasını görmeye başlarlar. Bunun yanı sıra nefes açıcı özelliği de son derece önemlidir. Terlemeye karşı olumlu etkiler gösterebilir. Özellikle ayaklarında terleme sorunu olan kişiler bu sorunu menengiç kahvesi tüketerek çözebilirler. Son olarak böbrekler üzerinde olumlu etkiler bırakabilen bir üründür. 30 kalorilik değeri ile birlikte kilo vermek isteyen kişiler tarafından da tercih edilmektedir. Özel olarak satın alındıktan sonra hazırlanışı son derece kolay olan bu kahve, son dönemde muhteşem lezzeti ile birlikte ilk kez bu kahveyi deneyen kişileri etkisi altına almaktadır

Yorumlar
Dilan Yaşar 23 Mart 2018 - 00:46:45 Menengiç kahvesi nereye aittir? Hiç içmedim ama tadını çok merak ediyorum. İçenler genelde çok lezzetli olduğunu söylüyorlar. Satın almak istiyorum her yerde satılıyor mu? Yapımı normal kahve işe aynı şekilde mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: