Zayıflamak için ne yapmam gerekiyor? Kilo vermek için yapılması ve yapılmaması gerekenler
Zayıflama

Zayıflamak İçin Ne Yapmam Gerekiyor? Kilo Vermek İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

22 Mart 2018 - 20:46:31

Günümüzde hemen hemen pek çok kişinin sorunu fazla kilolardır. Zayıflamam için ne yapmam gerekiyor diye merak edenler için araştırıp derlediğimiz bu içerikte sizlere kilo vermenin kolay ve basit yollarından bahsedeceğiz.

Zayıflamak İçin Ne Yapmam Gerekiyor?

Fazla kilo problemleriyle başa çıkmak için pek çok yöntem geliştirilmiştir. Doğal ve bitkisel yöntemlerin yanı sıra cerrahi operasyonlar da kilo verme konusunda oldukça etkili olmaktadır. Fakat kilo vermek aslında kişinin iradesine bağlı bir süreçtir. Kişinin kendini nasıl hissetmek istediği bu bağlamda çok önemlidir. Kişinin kendine güvenmesi ve kendine verdiği sözü tutması gerekir. Tartıdaki rakamlar değil sonra kendini nasıl görmek istediğini düşünmesi gerekir. Bunun yanında kişinin kilo verme konusunda kendisini tanıması gerekir. Nelere evet diyebiliyor ya da neler hayır diyebiliyor bunu ölçmesi ve iradesine sahip çıkması gerekiyor. Kilo verme sürecinde çevrenizden destek almayı unutmayın. Zayıflama sürecinde etrafınızda sizi yemek yemeye iten tüm alışkanlıkları temizleyin. Kendinizi sağlıklı beslemeye ve abur cuburdan uzak durmaya dikkat ediniz.

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı ve doğal bir şekilde zayıflamak için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Öğün sayısını arttırmanız sizin için sağlıklı olacaktır. Sabah, öğlen ve akşam yemek yerine 6-7 öğün yemek tüketebilirsiniz. Fakat aşırı tüketimden uzaklaşmanız gerekmektedir. Bu öğünler de azar azar yiyerek hem açlığınızı bastırabilir hem de metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz.
  • Protein içeren besinler tüketmek tokluk hissi yaşamanıza yardımcı olur. Gün içerisinde daha az acıkmanıza yardımcı olur.
  • Gece uyumadan yaklaşık olarak 2 saat önce yemek yemeyi bırakınız. Sindirim sisteminizin yediklerinizi eritmesine destek olunuz.
  • Günlük uyku düzeninizi bozmayınız. Günde 8 saat uyumaya özen gösteriniz. Az uyumak enerjinizi azaltır ve sizi daha fazla yemek yemeye iter.
  • Sabah uyandığınızda 1 bardak suyun içerisine limon sıkarak içebilirsiniz. Bu hem metabolizmayı hızlandırır hem de vücuttan toksin atmaya yardımcı olur.
  • Günde en az 2 litre su içmeniz gerekmektedir. Su bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Gün içerisinde daha fazla hareket etmeye dikkat ediniz. Asansör yerine merdiven kullanmak ya da arabanızı evin uzak bir yerine park ederek eve yürümek gibi.
  • Her gün düzenli olarak yürüyüş yapmaya özen gösteriniz. aynı zamanda porsiyonlarınızı azaltınız ve daha küçük tabaklarda daha az yemek yemeye dikkat ediniz. Yediklerinizi daha fazla ve daha yavaş çiğnemeye özen gösteriniz.

Kilo Vermek İçin Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Kilo vermek her ne kadar zor bir süre. gibi görünse de aslında bunu kolaya indirgemek oldukça basittir. Zayıflamaya karar verdiğinizde hayatınızı yeniden düzene sokmalısınız ve kilo vereceğinize inanmalısınız. Bu konuda motivasyon oldukça önemlidir. Kilo vermek için yapılmaması gerekenlerin başında stres etkeni bulunmaktadır. Stres sizin daha fazla tüketmenize neden olmaktadır. Bu nedenle stresi hayatınızdan uzaklaştırmaya dikkat ediniz. Televizyon ve bilgisayarda daha az vakit geçirmeye dikkat ediniz. Televizyonun ve bilgisayarın karşısındayken farkında olmadan daha fazla yemek yiyebilirsiniz. Her diyet yöntemini uygulamayın. Diyet yapmadan önce kendinize uygun bir program seçiniz ve bu şekilde süreci tamamlayınız. Aşırı tüketmekten kaçınınız ve kendinize farklı uğraşlar bulunuz. Kafanızda devamlı yemek yeme fikri olmamalıdır.

Sağlıklı Zayıflama Önerileri Nelerdir?

Sağlıklı zayıflamak demek metabolizmanızın çalışma hızının doğal yöntemlerle artması ve buna bağlı olarak vücutta yağ yakımının hızlanması demektir. Kilo verebilmek için öncelikle yapmanız gereken kendinizi aç bırakmamaktır. Aç kalarak zayıflamak istediğiniz metabolizma hızınız artmaz ve dengesiz bir kilo verimi gerçekleşir. Bunun sonrasında ise tekrar bir kilo alma durumu ortaya çıkar. Bu nedenle sağlıklı kilo vermek için vücut direncinizi ve enerjinizi düşürmemelisiniz. Düzenli ve dengeli beslenerek sağlıklı zayıflama sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
Özge şimşek 22 Mart 2018 - 20:56:31 Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için nelere dikkat etmeliyiz? Kilo vermem gerekiyor ama diyet yapmakta zorlanıyorum. Kilo verdiren ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir? Zayıflamak için kürler nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: