Yaşam

Metabolizmayı Yavaşlatmak İçin Ne Yapmalı?

10 Eylül 2020 - 19:59:10
Metabolizmayı yavaşlatmak için ne yapmalı?

Kilo almak isteyen kişiler metabolizmayı yavaşlatmak için birtakım yöntemler deneyebilmektedir.

Metabolizma Hızının Kiloya Etkisi Nedir?

Bazı insanlar kilo vermek için uğraşırken bazıları da almak için elinden geleni gerçekleştirmektedir. Ancak kilo almak kadar vermek de son derece zorlu bir dönemin içerisinde olmayı gerektirmektedir. Bu aşamada metabolizma hızı kilo değişimi üzerinde oldukça etkilidir. Bu aşamada insanlar herhangi bir gıda tükettikten sonra o gıdanın hemen yakılması ve kalorilerin yağ olarak vücut içerisinde toplanmaması metabolizma hızına bağlıdır. Bu doğrultuda eğer bireyler kilo almak istiyorlarsa metabolizma hızlarını yavaşlatmaları gerekecektir. Aksi halde kilo almaları oldukça zor olur.

Metabolizma Hızı Nasıl Yavaşlatılır?

Metabolizmasını yavaşlatmak isteyen kişiler uzun süre aç kalarak bunu gerçekleştirebilirler. Vücudun gıda almaması kişilerde metabolizma hızını düşüren etmenler arasında ilk sırada yer alır ancak bu aşamada kilo alma çabası içerisinde olan kişiler zorluk yaşayabilecektir. Ancak uzun süreli açlıklar sonrasında yenilen bol yemek metabolizmanın yavaş kalmasını ve kilo almayı sağlayacaktır. İkinci olarak kahvaltı öğününü atlamak da ciddi şekilde metabolizmayı yavaşlatan etmenler arasında yer almaktadır. Bu durumda kişiler öğle yemeğine kadar sürekli aç kalırlar ve metabolizmaları yavaşlar. Ayrıca bunun ardından öğle yemeklerinde normalden fazla yemeleri kilo almalarına sebep olacaktır. Açlık metabolizmayı olumsuz etkilediğinden ara öğünlerden kaçınmak da metabolizmayı yavaşlatan etmenlerden birisidir. Bu aşamada kişiler gün içerisinde kahvaltıyı atlarken yalnızca öğlen ve akşam yemeklerini yerlerse ve ara öğün olarak bir besin tüketmezlerse metabolizmaları yavaşlayacaktır.

Metabolizmayı Yavaşlatan Yiyecekler Nelerdir?

Gün içerisinde ana öğünler kaçtığında ya da arası uzadığında çok yüksek kaloriye sahip atıştırmalıkları tüketmek insanlarda metabolizmanın yavaşlamasını sağlayabilir. Cips çeşitleri, gofret ya da çikolatalar bu sınıf içerisinde yer alırken gece saatlerinde tüketmek metabolizmanın yavaşlamasında etkili olacaktır. Et tüketmemek kişilerde metabolizmanın yavaşlamasına sebep olan diğer etmenlerden birisidir. Et ile alınan B12 vitamini ve protein vücuda gelmezse metabolizmanın hızlı bir biçimde çalışması da zor olacaktır. Bu durumda kişiler et tüketimi yapmadan daha çok şekerli ya a yağlı ürünler tüketirlerse metabolizma hızları düşmektedir.

Metabolizmayı Yavaşlatan Etkenler Nelerdir?

Bireylerin mevcut hastalıkları metabolizma hızlarının yavaşlamasına sebep olabilmektedir. Bu durum tiroid hastalıklarında sıklıkla görülürken kişiler kilo almaya başlamaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan bazı ilaçların yan etkileri arasında da metabolizma üzerinde yavaşlatıcı etkiler söz konusu olmaktadır. Bu durumda da kişiler metabolizmalarının yavaşlaması sebebiyle yedikleri besinlerden maksimum kiloyu alacaklardır. Son olarak spor metabolizma hızı üzerinde çok etkili olan bir aktivitedir. Düzenli olarak spor yapan kişilerin metabolizma hızları yükselmeye başlar. Hafta 3-4 kez spor yapan ya da gün içerisinde 45 dakika ya da 1 saatlik egzersizler ile hayatını geçiren kişilerin metabolizma hızları son derece yüksek olacaktır. Bunun aksine spordan uzak duran kişilerin metabolizma hızları da düşerken daha hızlı kilo almaları mümkün olacaktır.

Metabolizmayı Yavaşlatmak Kilo Aldırır mı?

Genel olarak insanlar metabolizma hızlarını düşürmeyi kilo almak için istemektedir. Ancak kilo fazlası olan kişilere yapılan önerilerin tam tersini yapmak kişilerin metabolizma hızını düşürse de sağlıklı bir biçimde kilo almalarını sağlamamaktadır. İnsanlar metabolizma hızını düşüren bu etmenleri hayatlarına soktuklarında kilo almaya başlarlar ancak bu kilolar yağ olarak vücutta birikecektir. Genelde bayanlar vücut hatlarının çok belirgin olmamasından dolayı kilo almaya çalışırken bu tarz bir kilo alma ile yine vücutlarını beğenmemeye devam edeceklerdir. Bu sefer vücut hatları daha belirgin olsa da sarkmalar meydana gelir ve genel görünümleri bozulmaya başlar. Bu durum da bayanların istedikleri kıyafetleri giymesine engel olurken ayna karşısında kendilerini eskisi gibi beğenmemelerine sebep olacaktır. En doğru seçenek uzmanlar ile birlikte adımlar atarak kiloları kas şeklinde vücuda almaktır.

Yorumlar
Meral Eser Kilo almak için metabolizmamı yavaşlatmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim bilgi verir misiniz? cevapla
cevat dr. yemek yerken sakın içecek tüketme yemeğini ye ve 30 dakika sonra su veya vs. içecek iç su yada sıvı içeceklerle birlikte yemek yersen metabolizman yavaşlamaz
Dilan Ahmetoğlu Metabolizmayı yavaşlatan meyveler ve içecekler nelerdir? Hangi yiyecekleri tüketmek gerekir? Biraz kilo almak istiyorum. Bunun için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? Günde ne kadar kalori almam gerekiyor? cevapla
yorum yaz