Sağlık

Saçkıran Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Tedavisi

11 Eylül 2017 - 01:02:22
Saçkıran hastalığı nedir? Neden olur? Belirtileri, Tedavisi

Saçkıran hastalığı hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilen ve saçın dökülmesine neden olabilen bir durumdur.

Saçkıran Hastalığı Nedir? Nasıl Olur?

Bayanlar ve erkeklerin tamamı için saçları oldukça önemlidir. Her zaman bakımlı ve sağlam olmaları için ellerinden geleni yapan kişiler belirli dönemlerde yaptırdıkları bakımlar ile saçlarını daha iyi bir hale getirebilmektedir. Bu şartlar genelde bayanlar için geçerli olurken bunda saçlarının uzun olması oldukça önemlidir. Tüm bu etmenlerin yanı sıra çeşitli rahatsızlıklar saçların güzel görünümünü kaybetmesine ve sosyal açıdan zorlukların yaşanmasına sebep olabilir. Bu doğrultuda saç kıran hastalığı son dönemde en çok rastlanan rahatsızlıklardan birisidir. Bu rahatsızlığın belirtileri ,tedavisi ve insan üzerindeki etkileri tıp alanında net bir şekilde bilinmektedir. Çok fazla insan bu sorunla karşılaşabildiğinden hemen araştırmalara başlamak en doğru seçenek olacaktır.

Saçkıran Hastalığı Neden ve Nasıl Oluşur?

Genel olarak saçkıran hastalığı saç dökülmesi problemi olarak tanımlanabilmektedir. Ancak genel bir saç dökülmesinden bahsetmek oldukça zordur. Hastaların saçlarının belirli bir bölgesinde saçlar dökülmeye başlar. Bu durum da estetik açıdan oldukça kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple de en kısa süre içerisinde tedavisi için çalışmalara başlanmalıdır. Bu rahatsızlık her yaştan insanda görülebilirken çocuklarda görülme sıklığı oldukça fazladır. Çocukların dirençlerinin daha düşük olması sebebiyle bu rahatsızlık daha sıklıkla görülür. Hastaların %5'inde tüm saçın kaybedilmesi durumu ortaya çıkabilir. Buna ek olarak %1 oranında da vücutta yer alan kılların tamamının dökülmesi gibi etkiler görülmüştür.

Saçkıran Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Birçok kişi saç dökülmesi hastalıklarının tamamının stresten ya da yoğum çalışma temposundan olduğunu düşünmektedir. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. Yüksek stres ve çalışma temposu saç dökülmesinde ve beyazlamasında etkili olsa da saçkıran hastalığı mantarların sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık doğrultusunda belirli bölgelere etki eden mantarlar bu bölgede bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine karşı çalışmasına sebep olur. Bu sebeple de o bölgelerde saç üretimi duracaktır. Bayanlarda ve erkeklerde etkileri farklı görülürken genelde bayanlarda çok daha hızlı yayılan bir rahatsızlıktır. Buna ek olarak kısa saçlı kişilerde bu rahatsızlık çok daha kolay bir biçimde görüleceğinden erkekler de sosyal açıdan büyük zorluklar yaşayabilmektedir.

Saç Kıran Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın başlangıcında sivilce ya da küçük kabarcıklar ortaya çıkmaktadır. Ancak kişinin bunları kendisinin fark etmesi oldukça zordur. Bu sebeple saçlarını kestirmek için gittiklerinde kuaförler bu rahatsızlığı fark ederek kişilere belirtirler. Bu kabarcıklar belirli bir süre sonrasına gelişmeye ve büyümeye başlamaktadır. Kabarcıkların sayısının artması ve büyümesi o bölgede çok etkili olmalarına sebep olurken o bölgede saç üretiminin durması ile sonuçlanmaktadır. Bu durumlar ortaya çıktığında artık hastalar rahatlıkla saçkıran hastalığı belirtilerini görmüş olurlar. Bu süreçten sonra tedaviye hemen başlanılması çok önemli olurken insanlar üzerinde tedavilerin etkileri farklılık göstermektedir. Bu sebeple kişilerin elinden geldiğinde tedavi sürecini iyi geçirmesi sonuçlar için çok büyük önem arz eder.

Saç Kıran Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın tedavisinde ilk olarak mantarların vücuttan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu duruma sebep olan mantarlar, toz ya da tablet şeklinde olan ilaçlar ile kısa süre içerisinde uzaklaştırılabilir. Son dönemde krem şeklinde olan ilaçlar da piyasaya sürülürken bu ilaçlar bölgeye direkt olarak uygulanmaktadır. Spreyler ya da bitkisel çözümler de bu süreç içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada mantarların vücuttan uzaklaşması sonrasında saçkıran hastalığı da ortadan kaybolmaktadır. Ancak bu hastalığın geçmesinden sonra bölgede tekrar saç çıkmayabilir. Bazı kişilerde ilk dönemde gri ya da beyaz renkte saçlar oluşacaktır. Bazı hastalarda ise mantarların uzaklaşması hastalığın tamamen geçerek saçların eski haline gelmesi için yeterli olmaktadır.

Yorumlar
Sinem Tavukçuoğlu 06 Eylül 2017 - 16:01:21 Saçkıran hastalığı için sarımsak iyi geliyor diyorlar. Uygulasam işe yarar mı? Hiç denediniz mi?cevapla
Gizem Berber 24 Temmuz 2018 - 17:05:55 Saç kıran hastalığın sebep olan mantar nasıl oluşur? Bu rahatsızlığın geçmesi için ne yapmak gerekiyor? Bitkisel tedavisi var mıdır? Ya da bulaşıcı mıdır? Hastalığın tedavisi nasıl yapılır? Hangi bölüme gitmek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: