Tiroid belirtileri nelerdir? Tedavisi nedir?
Sağlık

Tiroid Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nedir?

11 Eylül 2017 - 06:03:02

Vücudumuzda bizim haberimiz olmadan gerçekleşen çok sayıda aktivite bulunmaktadır. Bu aktivitelerin çok büyük bir kısmı tiroid bezi tarafından kontrol edilmektedir.

Tiroid Nedir, Ne Demek?

Tiroid bezi boynun ön kısmında yer alır ve kelebek şeklindedir. Salgılamış olduğu hormonlar vücuttaki birçok fonksiyonun düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Tiroid bölgesinde yaşanan sorunlar çok ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durumda kişilerin en yakındaki hastaneye giderek doktorlara gözükmesi gerekirken en kısa sürede tedaviye başlanması gerekmektedir.

Tiroid Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Hastalar üzerinde tiroid belirtileri oldukça fazladır. Bu belirtilerden bazıları son derece yaygınken bazıları nadiren görülmektedir. Yorgunluk ve uyku düzensizliği bu hastalığın en fazla görülen belirtisi olarak gösterilmektedir. Hastalar sürekli olarak kendilerini yorgun hissederken sürekli olarak uyma isteği içerisinde olurlar. Eğer buna engel bir durum bulunmazsa günün büyük bir kısmını hastalar uyuyarak geçirmeye başlar. Bunun dışında halk arasında guatr olarak da bilinen boyun genişlemesi tiroid bezlerinin sorun yaşadığını gösteren etmenler arasında yer almaktadır. Boyun kısmında şişlik meydana gelirken ses telleri de çok ciddi biçimde bu durumdan etkilenmektedir.

Tiroid Bezlerinin Çalışmaması Nelere Yol Açar?

Hastalarda yaşanan büyük kilo değişimleri tiroid belirtileri arasında yer almaktadır. Bu kilo kaybı hem artış hem de azalma şeklinde olabilir. Bazı durumlarda hastalar ne yaparlarsa yapsınlar kilo almayı durduramamaktadır. Bu sıklıkla görülen belirtilerdendir. Buna ek olarak standart beslenmelerine devam eden kişiler aynı sistem içerisinde kilo vermeye başlarlarsa bu durum da belirtiler arasında yer almaktadır. Kişilerin sosyal açıdan zorlayıcı belirtiler de bulunurken sürekli mutsuz olma ve depresif hareketler içerisinde bulunma kişilerin bu hastalıklar için en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Vücut sıcaklığının dengesiz bir hale gelmesi de bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Genel olarak kişiler sürekli olarak üşümeye başlarken vücut sıcaklıkları gerekli sıcaklığın sürekli olarak altında kalmaktadır.

Tiroid Belirtileri Nasıl Oluşur? Nasıl Meydana Gelir?

Vücudun farklı bölgelerinde bu hastalığın belirtileri ortaya çıkabilir. Bağırsak sorunları tiroid belirtileri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle uzun süreli devam eden kabızlık problemleri genel olarak bu hastalık sebebiyle oluşmaktadır. Bağırsak ağrıları artık kişilerin hareket etmesini dahi zorlaştıracak seviyeye gelebilir. Huzursuz bağırsak sendromu olarak adlandırılan bu durum belirtiler arasında sayılmaktadır. Kas ya da eklemlerde bu hastalıkların etkisi uyuşma ve karıncalanma olarak kendisini göstermektedir. Vücudun kas ve eklem sisteminin herhangi bir bölgesinde bu hisler oluşmaya başlayabilir. Genel olarak bu durum beyne gereğinden daha az sıklıkta sinyal gönderilmesi yaşanmaktadır. Bu durum kollarda ya da bacaklarda yaygın olmak üzere tüm eklemlerde uyuşmalara sebep olabilmektedir.

Tiroid Bezi Neleri Etkiler?

Bayanlarda ve erkeklerde cinsel hormonları da etkileyen bu rahatsızlık bayanlarda adet gecikmelerine sebep olurken erkeklerde libido problemleri ve kısırlığa sebep olabilmektedir. Bu belirtiler bu hastalığın sonuçları arasında en fazla zorlayan ve direkt olarak hayatı etkileyen sorunlar arasında gösterilmektedir. Genel olarak bu rahatsızlık saç dökülmelerine sebep olmasa da ciddi anlamda saçların canlılığını kaybetmesine sebep olmaktadır. Eğer müdahale edilmezse ileride hastalığın etkileri olarak saç dökülmeleri başlayabilir. Bu saç dökülmeleri hala tedavi edilmezse kirpik ya da kaş dökülmelerine kadar devam edebilmektedir.

Tiroid ve Kolesterol İlişkisi Nedir?

Kolesterol rahatsızlığı olan kişilerin bunu direkt olarak tiroid belirtileri arasında görmesi doğru değildir ancak bu hastalığın kolesterol üzerinde çok ciddi etkileri ortaya çıkabilmektedir. Kan basıncı üzerinde düzensizlikler yaratan bu rahatsızlık, kişilerin normalden 3 ya da 4 kat daha fazla tansiyon problemleri yaşamasına sebep olmaktadır. Çok kolay bir biçimde tansiyonlar yükselmeye başlarken ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir. Son olarak kalp hızında düzensizlikler bu rahatsızlığın ortaya çıktığı hakkında hastalara belirtiler göstermektedir. Kalbin çok hızlı ya da çok yavaş atması bu sebeple gerçekleşebilmektedir.

Yorumlar
Ceylan Şen 06 Eylül 2017 - 16:18:47 Tiroid olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Ben kilo veremiyorum bu tiroide bağlı olabilir mi acaba?cevapla
Gizem Can 31 Temmuz 2018 - 15:12:09 Tiroid nodülü kanseri belirtileri nelerdir? Ameliyatı için nodülün kaç mm olması gerekir? Bu hastalığın tamamen geçmesi için nasıl bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır? Büyüklüğü ne kadar olmalı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: