Sağlık 15 Kasım 2021 - 11:30:51

Türk Kahvesi En Güzel Nasıl Yapılır?

Türk Kahvesi En Güzel Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi; Osmanlı döneminden günümüze kadar lezzeti, köpüğü ve eşsiz kokusu ile Türk gelenekleri arasında yer alan, sıcak içilen bir içecektir.

Türk Kahvesinin Önemi Nedir?

Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi; lezzeti, kokusu ve köpüklü yapısı ile Dünya üzerindeki diğer kahve türlerinden ayrılan bir özelliğe sahiptir. Arkadaşlığın, samimi sohbetlerin, bazen saygınlığın bazen de misafirperverliğin sembolü olan bu lezzetli kahvenin tarihi 1500 yıl öncesine dayanır.

Kendine özgü kokusu, tadı, köpüğü ve servis edilme biçimi vardır. Özgün bir kimlik ve geleneğe sahip olan bu kahve telvesiyle servis edilen tek kahve çeşidi olarak karşımıza çıkar. Türk kültürünün vazgeçilmez değerleri arasında olan Türk kahvesi, dostane sohbetlere eşlik eder ve yemek soflarının baş tacı olarak ifade edilir. Aynı zamanda tek başına keyif yapmak için tüketilir ve gelenek olarak kız isteme törenlerinde de tercih edilen bir lezzet olarak ifade edilmektedir.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Bu kahvenin güzel yapıldığını gösteren en önemli unsur kahvedeki köpüktür. Bol köpüklü kahvenin sırları şöyledir:

 • Türk kahvesi taze çekilmiş olmalı ve ağzı açık bir şekilde uzun süre bekleyen rutubetlenmiş kahve kullanılmamalıdır. İlk olarak bir kahve fincanı için 2 çay kaşığı kahve cezveye koyulmalıdır.
 • Bir fincan kahveye 1 fincan su eklenir.
 • Hazırlanırken kullanılacak olan şeker kişinin ağız tadına bağlıdır. Sade kahve içen kişi için kahvede şeker kullanılmaz. Az şekerli kahve için yarım küp şeker, orta şekerli kahve için bir küp şeker, şekerli kahve için ise 2 adet küp şeker atılması yeterli olacaktır.
 • Bütün malzemeler cezveye yerleştirildikten sonra karıştırılır ve ocak açılır.

Lezzetli Türk kahvesi yapımı için kahveyi ocağa koymadan önce güzelce karıştırınız. Ocağa koyduktan sonra karıştırmanız, köpüğünü gidermektedir. Su yerine süt koyarak sütlü Türk kahvesi yapmak da mümkündür.

Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kahvenin yapılışında su ya da süt kullanılabilmektedir. Lezzetinin güzel olması için kullanılacak olan suyun içme suyu olması önemli detaylardan biridir. Klorlu su, kahvenin tadını bozduğu için hazır su kullanmak gerekir. Eğer kullanılacak olan su soğuk olursa kahve daha fazla köpüklü olur.

Kahve kısık ateşte pişirilmelidir. Harlı ateşte pişen kahve özünü almaz ve hızlı bir şekilde kaynar dolayısı ile tadı acı olur. Kaynama süresi geldiğinde kahve ocaktan alınır ve köpüğü kaşık yardımı ile fincanlara dağıtılır. Kahve tekrardan ocağa koyulur ve kahve taşımında fincanlara dökülme işlemi tamamlanır.

Lezzet için Türk kahvesi şeker oranları önemlidir. Az şekerli olması için 1 küp şeker, orta şekerli kahve için 1.5 küp şeker, şekerli için ise 2 küp şeker eklenmelidir.

Türk Kahvesinin Yararları Nelerdir?

Her gün 1 fincan kadar içilmesi önerilen Türk kahvesinin faydalarından bahsedecek olursak eğer;

 • Telvesi ile pişirilen bu kahvenin antioksidan kapasitesi fazladır. Bu sayede içerisindeki anti-kanserojen ve polifenoller özellik kazanmaktadır. Gün içerisinde 1 ila 3 fincan tüketmek birçok kanseri önlemektedir.
 • Sabah saatlerinde şekersiz Türk kahvesi tüketmek zihinsel fonksiyonları desteklemekte ve ezber kabiliyetini arttırmaktadır. Kakao seviyesi yüksek olan çikolatayla bitlikte içmek ise konsantrasyon yeteneğini arttırır.
 • Her geçen gün artış gösteren alzheimer hastalığının önüne geçen kahve, bilişsel aktivitelerdeki azalmayı geciktirmektedir.
 • Belirli dozda ve düzenli bir şekilde tüketilen Türk kahvesinin tansiyon üzerinde herhangi bir zararı yoktur.
 • Her gün tüketmek diyabete yakalanma riski yüzde yirmi üç oranında azalma gösterir.
 • Spordan 30 dakika önce içilen Türk kahvesinin spor sürecinde yağ yakımını arttırma gücü vardır. Bu süreçte adrenalin hormonu salgılanır, dolaşım ve kalp sistemi uyarılır ve enerji yakım seviyesi artar.
 • Kadınlarda safra taşı oluşma riski fazla olduğu için bir günde üç fincan kahve içmek %25 oranında bu riski azaltmaktadır.
 • Kahvenin içerisinde antioksidan olduğu için düzenli tüketmek kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Düzenli olarak Türk kahvesi tüketen bir kişinin lenf ve kalp damarlarındaki hücrelerin onarılmasını sağlar ve kalp rahatsızlığına yakalanma riski düşmektedir.

Türk kahvesi yüzyıllardan beri süre gelen faydası ve eşsiz lezzetiyle ağzımı tatlandırmaya devam ediyor. Her gün bir fincan tüketmek hem sağlığınız için faydalı olur hem de zinde kalmanıza yardımcı olur. Şekerli ya da sade Türk kahvesinin faydaları görüldüğü üzere oldukça fazladır. Metabolizmayı hızlandıran Türk kahvesi, sindirime de destek olmaktadır.

Türk Kahvesinin Kalorisi Ne Kadar?

Sade ya da şekerli yapılabilen Türk kahvesinin çeşitlerine göre kalori değeri değişkenlik gösterir. 1 fincan sade Türk kahvesi yaklaşık olarak 7 Kcal'dır. Şekeri olduğunda ise kalori değeri 47 Kcal'dır. Eğer sütlü yapılırsa kalori değeri artmaktadır.

Yazımın içeriğinde bahsettiğimiz üzer Türk kahvesi hem lezzetli bir tada sahiptir hem de kalori değeri düşüktür. Gastrit, ülser gibi sorunları olanlar için Türk kahvesinin zararları söz konusu olabilir. Tüketim sırasında dikkat ediniz.

 • türk kahvesi
 • türk kahvesi nasıl yapılır
 • türk kahvesi faydaları
 • türk kahvesi nasıl içilir
Yorumlar
Gülizar Aslan Ben her gün mutlaka içerim çünkü hem metabolizma için faydalı hem de tadı çok güzel. Bence herkes tüketmeli cevapla
Nilay Yılmaz ben çok seviyorum ama köpüklü olmuyor. Köpüklü olması nasıl yapmam gerekiyor? içine farklı bir şey mi atmak gerekiyor yoksa yapılışında mı bir hile var :) türk kahvesinin köpürmesi için ne yapılır arkadaşlar lütfen bana bir yol gösterin cevapla
yorum yaz
Uykusuzluk İçin Bitki Çayları