Gaz sancısı ile doğum sancısı nasıl ayırt edilir?
Sağlık

Gaz Sancısı ile Doğum Sancısı Nasıl Ayırt Edilir?

10 Eylül 2017 - 14:56:23

Gebelik döneminde vücut içerisindeki gaz sıkışmaları da benzer ağrılara sebep olurken bu durum çiftlerin doğum yaklaşmamasına rağmen endişelenmelerine sebep olabiliyor. Bu dönemde gaz sancısı ile doğum sancısı olaylarını birbirinden ayırt edilemeyebiliyor.

Doğum Sancısı ile Gaz Sancısı Nasıl Ayırt Edilir?

Hamile olan bayanlar yaptıkları her harekete çok dikkat ederken vücutlarındaki değişimi de özenle takip ediyor. Özellikle doğumun yaklaştığı dönemlerde çok daha dikkatli olan bayanlar her gelişmenin anlamını merak ederken doğumu etkileyecek bir durum olup olmadığı konusunda bilgi alıyorlar. Hamilelik dönemde doğuma gidilecek olan saatler bayanların sancılarının oluşması ile başlıyor. Düzenli olarak sancılar gelmeye başlarken bu doğumun habercisi oluyor ve çiftler olabilecek en kısa sürede hastanelere gidiyorlar. Gaz sancıları ile doğum sancılarını birbirinden ayıramayan kişiler genel olarak ilk hamileliklerini yaşayan bayanlar oluyor. Daha öncesinde de bu sorunları yaşamış olan bayanlar bu konuda tecrübeli oldukları için çok fazla problem ile karşılaşmadan bu ayrımı gerçekleştirebiliyorlar. Bu ayrımı yapabilmek için her iki sancının da çok iyi tanınması ve buna göre yapılabilecek küçük kontroller ile kararların verilmesi gerekiyor.

Doğum Sancısı Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır?

Doğum sancısı durumunu anlayabilmek için ilk olarak özelliklerinin öğrenilmesi çok doğru bir tercih oluyor. Doğum sancılarının en önemli özelliklerinin başında düzenli olarak kendisini hissettirmesi geliyor. Her ne kadar sürekli olarak aynı aralıklarda ve sürelerde etkisini göstermiyor olsa da belirli bir düzen ile artış gösterebiliyor. Uzmanlar doğum sancılarının 30 ile 60 saniye arasında devam ettiğini gösterirken bu son derece fazla bir süredir. Bunun yanı sıra belirli zaman aralıklarında ağrılar girer ve sonrasında biterler. Bayanlar rahatlıkla ağrıların ne zaman geleceklerini doğum ağrılarında tahmin edebilirler. Ancak gaz sancılarında bu mümkün olmayacaktır. Doğum sancılarının şiddeti her geçen dakika artış göstermektedir. Bu durum doğuma yaklaşıldığında daha da hızlanacaktır. Git gide zaman aralığı kısalırken çekilen ağrının düzeyi de yükselmeye başlar. Bu özellik yalnızca doğum ağrısına özel olarak ortaya çıkmaktadır. Diğer sebeplerden ötürü ortaya çıkan ağrıların hiçbirinde bu tarzda bir ağrı söz konusu olmamaktadır.

Gaz Sancısı Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

Gaz sancısı ise doğum sancılarına göre çok farklı sancılardır. Bu sancılar genel olarak doğum sancılarının aksine birçok farklı özellik göstermektedir. İlk olarak hiçbir düzen olmadan ortaya çıkan ağrılardır. Başladığında 1 dakika süren ancak sonrasında dakikalarca etkisini göstermeyen ağrılar genel olarak gaz sancılarıdır. Gaz sancısının şiddeti herhangi bir sebepten dolayı artmazken sabit bir ağrı hissedilmeye başlar. Birçok bayan bu ağrıyı daha çok rahatsızlık olarak tanımlamaktadır. Hareketlerini kısıtlayıcı etkiler de gösterebilmektedir. Buna ek olarak gaz sancıları geçebilen sancılar olduğundan dinlenmeye geçilmesi halinde bu sorun ortadan kalkacaktır. Ancak doğum sancılarında böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Doğum anına kadar ağrılar ve kasılmalar devam eder.

Hamilelikte Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Böyle bir sorun ile karşılaşılması istenmediğinden kişiler gaz sancılarının ortaya çıkmasını engellemek adına birçok adım atmaktadır. Ancak bu adımlar her zaman olumlu sonuçlar vermemektedir. Bayanların hamilelik dönemlerinde karınlarının büyümesi organlarının sıkışmasına engel olamamaktadır. Sürekli olarak nefes düzenleri değişen ve organları sıkışan bayanların içerisinde hava birikmesi olur. Bu gazın dışarıya atılması ağrıların oluşmamasını sağlayacaktır ancak bazı dönemlerde bu da çok mümkün görülmemektedir. Bu sebeple de bayanlara ağrılardan önce düzenli olarak hareket etmeleri ve gazları ağrı oluşturmadan önce atmaları istenmektedir. Ancak bu işlemlerde de hamilelik döneminde bayanlar çok yorgun düşebilirler. Tüm bu etmenler sebebiyle gaz oluşursa ağrıların ayırt edilmesinden başka yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

Yorumlar
Hüsniye Dündar 06 Eylül 2017 - 15:26:50 Hmaileyken böyle mi durum yaşamıştım ve gerçekten ayırt etmek güç olmuştu. İlk hamilelikte anlamıyorsunuz ama şuan olsa anlarım gerçekten:)cevapla
arzu dalan 11 Eylül 2017 - 23:32:01 gaz sancısı ile doğum sancısı arasındaki farkı bilmediğim için bazen gaz sancısını doğum belirtisi mi çok merak ediyordum. Bu yazıyla aradaki farkı anlamış oldum çok teşekkür ederim.. cevapla
Öykü Önel 31 Ağustos 2018 - 16:59:11 Doğum sancısı ile gaz sancısı birbirine benziyor mu? Gebeliğin henüz başındayım ama bu tarz durumlar yaşanıyormuş. Bu iki durumu ayırt edebilmek için ayrıntılar vardır diye düşünüyorum. Hamileyken gaz sancıları hangi aylarda meydana gelir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: