Zuzubak otu nedir? Ne işe yarar? Neye iyi gelir? Faydaları ve zararları
Sağlık

Zuzubak otu nedir? Ne işe yarar? Neye iyi gelir? Faydaları ve zararları

16 Mayıs 2018 - 08:04:11

Zuzubak otu, çeşitli rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan ve bazı sorunların çözüme ulaşmasını sağlayan bitkidir.

Zuzubak otu nedir? Diğer adı nedir?

Halk arasında zuzubak bitkisine at kuyruğu otu denir. At kuyruğu otunun yirmi beş ila atmış santimetre yüksekliğinde olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca sapı üç ila altı milimetre civarındadır. Yetiştiği yerler nemli topraklar, hendek kıyıları ve tarla aralarıdır. Çoğunlukla yetiştiği yerler bataklık ve nemli alanlardır. Maksimum elli santimetreye kadar uzayabilmektedir. Otsu ve çok yıllık bitki olan at kuyruğunun içinde silisik asit, potasyum, saponin, acı madde, tanen vardır. Yaprakları gövde kısmından ayrıldığı zaman kuruma sürecinin tamamlandığı anlamına gelmektedir. At kuyruğu bitkisinin çiçeği ise yaprakların ovuşturulması ile sap bölümünden ayrılmaktadır. Bir ila iki gün süresince örtünün üzerine serilmesi ile tam anlamıyla kurumaya bırakılmaktadır. Sonrasında ise ince bir şekilde kıyılmakta ve hava almasına engel olan kapların içinde saklanmaktadır.

Zuzubak otu ne işe yarar?

Yaşayan fosil olarak adlandırılan at kuyruğu otu Atkuyruğugiller familyasından gelir. Türleri arasında bataklık, tarla, çayır, orman, su at kuyruğu, pürüzlü, dallı, süzgün ve alaca bulunur. Bu otla ilgili enteresan bilgiler vardır. Bunlardan biri bu bitkinin iki yüz yetmiş milyon öncesinde yaşamış olan büyük şekilli otların nesillerindendir. Zuzubak bitkisinin son yıllarda zayıflama sürecinde olumlu özelliklerinin olduğuyla alakalı çeşitli kaynaklar bulunmaktadır. Kilo vermeyi destekler ve ödem atamaya yardım eder. Bitkinin faydalarından yararlanabilmek için kullanım şeklinin doğru olması önemlidir. Kullanılma amacına göre teknikleri de değişmektedir. Özellikle kadınlar bu otu saç bakımına sağladığı özelliklerden dolayı kullanmaktadır. Bazı şampuanların içerisinde bu otun olduğuna dair bilgiler vardır.

Zuzubak otu nasıl kullanılır?

At kuyruğu bitkisinin yaygın olarak kullanıldığı alan saçlardır. Saçların uzama sürecine ciddi anlamda yardım ederek hızlı uzamanın gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca dökülme problemlerini engelleyerek yeni saç kökünün meydana gelmesine olanak tanımaktadır. Saçların uzamasını desteklemek için şampuanın içerisine eklenerek karışım hazırlanmaktadır. At kuyruğu otu tozu sıcak su içerisine eklenmekte ve hazırlanan karışım şampuanın içine ilave edilmektedir. İşlemden sonra şampuan kutusu çalkalanır. Bu şampuan günlük rutin içerisinde kullanılır.

Zuzubak otu neye iyi gelir?

Diğer ismi ile zuzubak otu saç bakımının yanında kuru cilt sorunları için de kullanılmaktadır. Yatıştırma özelliği olduğu için cildin sakinleşmesine ve nemlenmesine yardım etmektedir. Cilt üzerinde kullanılabilmesi için ot tozu ve suyla hazırlanan karışım bakım kreminin içine birkaç damla olacak şekilde ilave edilmektedir. Bu ot hem evde hazırlanarak çeşitli bakımlarda kullanılır hem de birçok bakım ürünün içeriğinde yer almaktadır. Bahsi geçen ürünler arasında temizlik malzemesi, diş macunu, kozmetik ürün çeşitleri ve deterjan vardır.

  • zuzubak otu
  • zuzubak otu nedir
  • zuzubak otu ne işe yarar
  • zuzubak otu nasıl kullanılır
  • at kuyruğu bitkisi
  • at kuyruğu otu
Yorumlar
Melek Ubay 16 Mayıs 2018 - 08:14:11 Zuzubak otunun yararları nelerdir? Diğer adı nedir? Nerede yetişir? Bu bitkiyi nereden bulabilirim? Aktarlarda satılıyor mu? Nasıl kullanılır? Tarifleri nelerdir? Çay olarak mı daha çok tüketilir yoksa yemeklerde mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: