Yaşam 16 Mayıs 2021 - 10:54:25

Kakao bitkisi nedir? Nerelerde ve nasıl yetişir? Türkiye'de yetişirmi?

Kakao bitkisi nedir? Nerelerde ve nasıl yetişir? Türkiye'de yetişirmi?

Kakao bitkisi dört ila sekiz metre boy aralığında olan ve ebecümegiler familyasından gelen ağaç türüdür.

Kakao Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Kakao bitkisi içindeki gevşek etli alanda tane olarak isimlendirilen tohumlar vardır. Bu tohumlara tane denmesinin nedeni boyutu ve biçiminden kaynaklanır. Tanelerin içinden kakao çıkarılmaktadır. Bu ağacın türleri oldukça fazladır. Fakat genel olarak bu türlerin içerisinden bir tanesi yetiştirilmektedir. Çeşitlerin kökeni ise Orinoco ve Amazon havzaları olarak bilinir. Toplama işleminden sonra kurutulmakta ve bazı işlemlerden geçmesi ile kullanıma sunulmaktadır. Kokusu oldukça hoş olan bu ağacın çekirdeğinden kakao yağı üretilir ve bu yağın besin değeri yüksektir.

Kakao Bitkisi Nasıl Yetişir?

Kakao ağacı theobroma ismindeki bir ağaç çeşididir. Tropikal bir bitkidir ve Meksika kökenlidir. Genel olarak şekli, çiçekler ve meyveleri ile tanınmaktadır. Çiçekleri gövdeden çıkmakta ve bu bitkinin yaprakları arka planda kalmaktadır. Meyveleri iri yapılı bir hıyar görüntüsü andırır ve dallarının hacmi oldukça büyüktür. Bu ağacın büyüyebilmesi için nem ve sıcaklık seviyesinin yüksek olması gereklidir. Fakat bitki direkt olarak yoğun derecede güneş ışınlarının olduğu yerlerden, bataklık bölgelerden hoşlanmamaktadır.

Kakao Nasıl Yapılır? Nasıl Elde Edilir?

Olgunlaşma seviyesine gelen kakao meyveleri el yardımı ile toplanmaktadır. Toplama süreci senede iki defa yapılmaktadır. Taneler meyvelerden çıkarıldıktan sonra mayalanma işlemini yapmak için biriktirilmektedir. Yapılan işlemin amacı tanelerin temizlenmesini sağlamak ve peklik veren madde oranını azaltmaktır. Taze tanenin rengi kırmızı iken sonrasında kahverengiye dönüşmektedir. Kaliteli ürün elde etmek için mayalama işlemi esnasında sıcaklığın, havalandırma şartlarının ve nemin özenli bir şekilde ayarlanması gerekmektedir. Mayalanma üç ila sekiz gün sürer ve sonrasında taneler kurutularak piyasaya sürülmektedir. Kakaonun işlenmesi kavurma yöntemi ile başlamaktadır. Sonrasında ise kabuğu soyulmakta olan taneler parçalanarak elde edilmek istenen ürünün durumuna göre işlemler değişebilir. Kakao yağının çıkarılması için sıkıştırma işlemi yapılmaktadır. Daha sora toz şekline getirilir ve suda erime özelliği olan kakao üretilir. Kakao yağına güzel kokan maddeler eklenmekte ve besleyici özelliği olan beyaz çikolata elde edilmektedir. Bu yağ ile türlü türlü katkı maddeleri yapılmaktadır.

Kakao Biktisi Türkiye'de Yetişir mi? Nerede Yetişir?

Günümüz koşullarında kakao üretiminin en çok yapıldığı yer Afrika Kıtasıdır. Dünya genelinde kakao üretiminde ilk sırada yer alan ülkeler Gana ve Fildişi Sahilleridir. Diğer üretici yerlerden en önemlisi ise Asya kıtasında Endonezya'dır. Bahsi geçen ülkeler kakao üretiminin çoğunu tamamlamaktadır. Bu ülkelerden hariç Brezilya, Nijerya ve Kamerun'da üretilmektedir. Meksika, Honduras, Venezuela bölgelerinde kakao ağacına rastlanmaktadır. Kakao bitkisi Türkiye'de yetişmemektedir. Bu ağaç yapı olarak nemli ve ılık bölgeleri sever. Düzenli olarak yağmur yağan ve verimli toprakların olduğu alanlarda yetişebilmektedir. Türkiye'nin iklim koşulları bu bitkinin yetişmesine uygun olmadığı için kakao üretimi yapılamamaktadır.

  • kakao bitkisi
  • kakao bitkisi nedir
  • kakao meyveleri
  • kakao bitkisi nasıl yetişir
Yorumlar
Ayfer Durmuş Kakao bitkisi ülkemizde yetişir mi? Hakkında bilgi almak istiyorum biraz onun için araştırıyorum. Zayıflamak yardımcı oluyor mu bu bitki? Hangi ülkelerde yetişir? Satın almak istiyorum nereden bulabilirm? cevapla
yorum yaz
Sirkeli Su Zayıflatır mı? Sirkeli Su İçmek Faydalı Mı, Zararlı mı?